Урсула фон дер Лайен пристигна в Киев с влак в понеделник сутринта, за да отбележи третата годишнина от началото на войната на Русия срещу Украйна.

Очаква се председателят на Европейската комисия да представи пакет от финансова помощ в размер на 3,5 млрд. евро за вливане на допълнителна ликвидност в бюджета на Украйна и за купуване на военно оборудване от местната индустрия, предава Euronews.

Сумата от 3,5 млрд. евро е аванс по отношение на по-голям фонд за помощ в размер на 50 млрд. евро, който Европейският съюз създаде в началото на 2024 г., наречен „Механизъм за Украйна“.

Макар че Брюксел до момента спазва обещанията си за финансово зареждане на Украйна, доставките на въоръжение след лятото остават несигурни.

„Трябва да ускорим незабавната доставка на оръжия и боеприпаси. И това ще бъде в основата на работата ни през следващите седмици“, заяви фон дер Лайен пред репортери, цитирана от Euronews.

„Ние вярваме в една свободна и суверенна Украйна по пътя ѝ към Европейския съюз“.

Фон дер Лайен ще обяви и инициатива за интегриране на Украйна и Молдова в електроенергийния пазар на блока до края на годината. Към нея в Киев се присъединява колегиумът ѝ от европейски комисари, които трябва да се срещнат с украински политици, за да задълбочат връзките.

Други западни лидери, като председателят на Европейския съвет Антониу Коща, испанският министър-председател Педро Санчес и канадският премиер Джъстин Трюдо, също ще бъдат в украинската столица, за да отбележат годишнината. Те ще се срещнат съвместно с украинския президент Володимир Зеленски, за да потвърдят своята солидарност и подкрепа.

Посещението е деветото, което фон дер Лайен прави в Украйна от началото на пълномащабната инвазия, но идва на фона на рязко различаваща се обстановка от предишните ѝ пътувания.

Напрежението се покачва, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се нахвърли върху Зеленски, наричайки го „диктатор без избори“ и прехвърляйки вина за инвазията на Украйна.

Забележките, които съвпаднаха с опорните точки на Кремъл, предизвикаха възмущение в Европа и породиха сериозни съмнения относно способността или желанието на Тръмп да модерира преговорите.

Въпреки отзвука, президентът не показа желание да смекчи тона си.

„Гледам този човек (Зеленски) от години, как градовете му се разрушават, как хората му се избиват, как войниците се унищожават“, коментира Тръмп в интервю от миналата седмица.

„Наблюдавам го от години и го гледам как преговаря без карти. Той няма никакви карти и на човек му писва от това. Просто ти омръзва. И на мен вече ми писна.“

По-късно Зеленски заяви, че би бил готов да се оттегли от президентския пост, ако това означава мир и членство в НАТО за страната му.

„Фокусиран съм върху сигурността на Украйна днес, а не след 20 години, и нямам намерение да оставам на власт десетилетие. Това е моят фокус и най-големият ми стремеж“, заяви той на пресконференция.

Откакто на 12 февруари Тръмп проведе 90-минутен телефонен разговор с Владимир Путин, некоординиран със съюзниците, Брюксел се опитва да намери своето място в бързо развиващата се верига от събития, за да гарантира, че неговите интереси и опасения са взети предвид.

Миналата седмица се наблюдаваше бурна дипломатическа активност, с разговори и срещи между европейските лидери, за да се стегнат редиците и да се затвърди политическото единство. Вече се водят нови разговори: Макрон ще отлети за Вашингтон, за да се срещне лице в лице с Тръмп, а Коща ще бъде домакин на извънредна среща на върха на всички 27 лидери от ЕС на 6 март.

По време на тази среща на върха фон дер Лайен възнамерява да представи „всеобхватен план“ за увеличаване на производството на оръжие и отбранителния капацитет в целия блок, който би могъл да бъде „от полза“ и за Украйна, като внесе свежо оръжие в борбата срещу руските войски, каза тя.

Не е ясно дали планът ще бъде достатъчен, за да убеди Белия дом, че Европа заслужава място на масата за преговори. Въпреки че континентът смята, че дългосрочната му сигурност е неразривно свързана със стабилността на Украйна, досега той беше отстранен от преговорите.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио се опита да успокои демократичните съюзници, като ги информира за контактите си с Русия и настоява, че те не представляват рязко отклонение във външната политика на САЩ.

Рубио заяви, че европейците ще бъдат поканени на масата на преговорите, когато дойде време за облекчаване на санкциите срещу Кремъл.

На път за Киев фон дер Лайен вдигна летвата за предлагане на каквито и да било отстъпки на Путин.

„Ще увеличим наказателните санкции срещу Русия, освен ако не демонстрират истинска готовност за постигане на трайно мирно споразумение“, каза тя.

„Една свободна и суверенна Украйна е в интерес на целия свят.“