"Европейската сигурност се намира в повратен момент", написа в социалната мрежа X председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, след като пристигна в Париж, където днес се провежда извънредна европейска среща на върха за Украйна. Тя участва в нея заедно с председателя на Европейския съвет Антониу Коща

"Да, това се отнася до Украйна, но също и до нас", добавя лидерът на ЕК. "Трябва да се настроим за извънредната ситуация. Трябва ни рязко засилване на отбраната. И ние се нуждаем от тези две неща сега", подчертава Фон дер Лайен.

"Това е началото на процес, който ще продължи с приобщаването на всички партньори, ангажирани с мира и сигурността на Европа", написа, от своя страна, Коща в социалната мрежа X. "ЕС и страните, които членуват в него, ще играят централна роля в този процес", добавя председателят на Европейския съвет.

Форумът се състои в момент, в който европейски лидери бързат да разработят стратегия в отговор на инициативата на американския президент Доналд Тръмп да се договори с руския държавен глава Владимир Путин. Освен това в Европа се засилват опасенията, че САЩ ще намалят военното си присъствие на континента.

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство и Европа са изправени пред "предизвикателство за поколенията" и че "трябва да направят повече". По-рано днес британският лидер изрази готовност да изпрати мироопазващи сили в Украйна, посочва БТА.

"Очевидно непосредственият въпрос е бъдещето на Украйна и ние трябва да продължим да поставяме Украйна във възможно най-силна позиция, каквото и да се случи по-нататък", каза Стармър пред журналисти в Бристол, преди да замине за Париж. Премиерът добави, че всички участници в срещата искат мир, но че също така те искат да се уверят, че мирът ще бъде траен.

Междувременно словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че ЕС не е упълномощен да взема решения относно изпращането на чуждестранни войски в Украйна, предаде агенция Reuters, цитирана от БТА.

"ЕС не е упълномощен да взема решения относно участието на чуждестранни войски (в мироопазващи операции) на територията на друга държава", пише в изявление на Фицо, разпространено от неговата канцелария. Словашкият премиер отбелязва, че въпросът за изпращането на войски в Украйна е от компетентността на ООН или на двустранните споразумения и че това "е тема, с която ЕС няма нищо общо и не бива да коментира".