Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд, съобщи правителството малко след като израелският премиер Бенямин Нетаняху пристигна в страната на държавно посещение.

Той предприе визитата в Будапеща въпреки издадената заповед за ареста му заради войната в Газа.

„Правителството ще започне процедурата по оттегляне в четвъртък в съответствие с конституционната и международната правна рамка“, заяви Гергели Гуляш, началник на кабинета на унгарския министър-председател Виктор Орбан.

През последните години Международният наказателен съд се сблъсква с противоречия, по-специално заради заповедите за арест, издадени срещу руския президент Владимир Путин и Бенямин Нетаняху, отбелязва Euronews.

Началникът на кабинета на Орбан също разкритикува Съда, който според него се е отклонил от първоначалната си цел и се е превърнал в „политически орган“, посочвайки за пример именно заповедта за арест на Нетаняху.

Тъй като Унгария никога не е включвала във вътрешното си законодателство Римския статут, с който Международният наказателен съд е основан през 1998 г., заповедите за арест на съда не могат да бъдат изпълнявани в страната, допълни Гуляш.

Той посочи и още един пример с Полша, където през януари министър-председателят Доналд Туск заяви, че Нетаняху няма да бъде арестуван, ако посети мемориално събитие в Аушвиц, въпреки че срещу него има издадена заповед на Международния наказателен съд.

В издадената през ноември заповед се посочва, че има основания да се смята, че Нетаняху и бившият израелски министър на отбраната Йоав Галант са използвали „глада като метод за водене на война“, като са ограничили хуманитарната помощ за ивицата Газа, и умишлено са нанасяли удари по цивилни в израелската кампания срещу Хамас - обвинения, които израелските официални лица отричат.

В отговор на заповедта Орбан покани Нетаняху на държавно посещение и обвини Международния наказателен съд в „намеса в текущ конфликт с политически цели“, като заяви, че този ход подкопава международното право и ескалира напрежението.

Първата държава, която напусна Съда, беше Бурунди през 2017 г. Южна Африка и Гамбия също заплашиха да напуснат, но отмениха или спряха решенията си за това. И трите твърдят, че съдът е пристрастен към африканските държави.

Филипините напуснаха Международния наказателен съд през 2019 г. Бившият им президент Родриго Дутерте в момента е в ареста и е подсъдим по обвинения в убийство, произтичащи от скандалната му „война с наркотиците“, допълва Euronews.