Криптовалутите също се сриват, докато Тръмп губи доверието на инвеститорите
Последните мита на Белия дом породиха страхове от глобална рецесия и накараха инвеститорите да продадат всички свои рискови активи

Bitcoin падна под нивото от 78 000 долара, а инвеститорите се подготвят за още по-голяма волатилност на финансовите пазари, след като акциите в САЩ претърпяха най-големия си спад от 2020 г. насам заради въвеждането на глобалните мита на президента Доналд Тръмп.
През по-голямата част от тази година криптовалута №1 се търгуваше над 80 000 долара - като изключим няколко кратки пропадания под тази стойност. В неделя тя достигна нива с 28% по-ниски от историческия си връх през януари.
Bitcoin обикновено се търгува като голяма технологична акция и често се разглежда от търговците като водещ индикатор за пазарните настроения. Mиналата седмица обаче токенът не се поддаде на по-широкия пазарен срив и се задържа между 82 000 и 83 000 долара. В края на седмицата той дори нарасна, докато акциите се сринаха, а златото поевтиня.
Други криптовалути претърпяха още по-големи загуби през нощта на неделя срещу понеделник - Ethereum и токенът, свързан със Solana, загубиха около 12%.
Низходящото движение на Bitcoin предизвика вълна от ликвидиране на дълги позиции, тъй като трейдърите, залагащи на повишение на цената му, бяха принудени да продадат активите си, за да покрият загубите. Според CoinGlass през последните 24 часа при Bitcoin са извършени дълги ликвидации за над 247 млн. долара. За същия период Ethereum е регистрирал такива на стойност 217 млн. долара.
До тази ситуация се стигна, след като митата на Тръмп породиха страхове от глобална рецесия и накараха инвеститорите да продадат всички свои рискови активи. Тарифите върху целия внос, в допълнение към митническите такива за основните търговски партньори, създадоха опасност от глобална търговска война, която може да доведе САЩ до рецесия. Нарастващите опасения за мащабното въздействие на митата разколеба пазарите по целия свят.
Двете сесии след обявяването им изтриха 7,46 трилиона долара стойност от пазарната капитализация на индекса S&P Global Broad Market Index, според S&P Dow Jones Indices. Тази цифра включва 5,87 трилиона долара, загубени на фондовия пазар в САЩ през тези две сесии, и още 1,59 трилиона долара загуба на пазарна стойност на други големи световни пазари.
Bitcoin е спаднал с 15% през 2025 г. и, при липса на специфичен за криптовалутата катализатор, се очаква да продължи да се движи заедно с акциите. Страховете от глобална рецесия засенчват всички регулаторни попътни ветрове, от които се очакваше криптопазарът да се възползва през тази година.
Тръмп губи доверието на инвеститорите
Сривът на акциите и криптовалутите показват ясно, че Доналд Тръмп губи доверието на инвеститорите във все по-голяма степен.
Милиардерът инвеститор Бил Акман например коментира пред CNBC, че Америка се е насочила към „икономическа ядрена зима“ в резултат на въвеждането на тарифната политика на президента на Доналд Тръмп.
„Като налагаме огромни и непропорционални мита както на нашите приятели, така и на нашите врагове и по този начин започваме глобална икономическа война срещу целия свят наведнъж, ние сме в процес на унищожаване на доверието в нашата страна като търговски партньор“, категоричен е той, въпреки че е част от поддръжниците на републиканеца по време на предизборната кампания за белия дом. „Бизнесът е игра на доверие. А президентът губи доверието на бизнес лидерите по целия свят“.
По думите му последиците за САЩ и американците, които подкрепиха президента - по-специално за тези с ниски доходи, които вече са подложени на огромен икономически стрес - ще бъдат силно негативни.
„Не за това гласувахме“, акцентира мениджърът на хедж фонд, добавяйки, че Тръмп има възможност да отмени всички „несправедливи“ тарифни сделки. „В противен случай се насочваме към самоиндуцирана икономическа ядрена зима и трябва да започнем да се прибираме“.
Акман атакува и министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник: „Той печели, когато икономиката ни се срива. Лоша идея е да се избере министър на търговията, чиято компания има дълъг ливъридж с фиксиран доход. Това е непримирим конфликт на интереси“.
В неделя Лутник заяви пред CBS, че администрацията на Тръмп ще остане непоколебима в реципрочните си мита срещу ключови търговски партньори дори в условията на глобален борсов срив.