Освен ако Белият дом не отстъпи от своите тарифни планове или Федералният резерв не покаже признаци за облекчаване на паричната политика, инвеститорите трябва да се подготвят S&P 500 да се понижи с още 7% до 8%.

Това казват стратези на Morgan Stanley, чийто ръководител Майк Уилсън посоча в цитирана от MarketWatch бележка до клиентите, че следващото ниво на подкрепа за индекса - точката, в която купувачите ще се намесят - сега е 4700.

S&P 500 завърши на 5074,08 миналата седмица, падайки с 9% - най-големият му седмичен процентен спад от март 2020 г. - в брутална двудневна разпродажба след обявяването на глобалните мита от Доналд Тръмп.

Американският президент и неговата администрация не показаха признаци на отстъпление в коментарите си в неделя, а председателят на Фед Джером Пауъл каза в петък, че централната банка на САЩ ще възприеме изчаквателен подход, за да проследи как икономиката реагира на митата.

Уилсън и неговият екип в Morgan Stanley отбелязват, че много акции се „търгуват зле от началото на годината, макар и основните индекси да са били в добри позиции до средата на февруари. Те отдават слабостта най-вече на обхвата на отрицателните ревизии на печалбите - тоест повече анализатори, които преразглеждат печалбите надолу спрямо положителните ревизии. Трябва да се очакват още негативни ревизии, тъй като митата удрят доверието и настроенията, казват стратезите на Morgan Stanley.

Междувременно европейските акции се понижават рязко в понеделник, задълбочавайки глобалния пазарен разгром.

Паневропейският Stoxx 600 е с над 4% надолу към 14 ч. българско време, като всички сектори и големи борси претърпяха значителни загуби.

Германският DAX пада с над 3,5%, отдръпвайки се от 10% загуба по-рано през сесията.

Миналата седмица регионалният индекс Stoxx 600 отбеляза загуба от 8,4%, като това беше най-лошата седмица от пет години. През последното десетилетие Stoxx 600 се е представял по-зле само в началото на пандемията Covid-19 през 2020 г.

Листнатите в Германия акции, понесли най-големите удари в понеделник, включват отбранителните гиганти Thyssenkrupp, Hensoldt и Rheinmetall, съответно с 10,6%, 10,7% и 9,5%, както и гигантите за спортно облекло Adidas и Puma, които загубиха 8% и 9%.

По-рано в понеделник азиатските пазари се сринаха, тъй като се очаква икономиките в региона да бъдат сред най-силно засегнатите от реципрочните мита. Много от тях играят ключова роля във веригите за доставки на международни компании.