Очаква се още болка за пазарите на акции, докато Тръмп нарича митата „лекарство“
В Япония Nikkei 225 падна с 6% малко след отварянето на борсата и продължава да се срива. Цените на биткойна и петрола също се понижават рязко
&format=webp)
Фючърсите на американските борсови индекси падат рязко, а пазарите в Азия се сриват, след историческата разпродажба миналата седмица, предизвикана от тарифните мерки на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Изглежда, че се очаква още болка за пазарите след най-лошата им седмица при старт на тримесечие от 2008 г. насам. Спадът на S&P 500 с повече от 10 процента в четвъртък и петък е едва четвъртият път през последните 85 години, когато индексът пада толкова бързо.
В САЩ договорите, свързани с технологичния индекс Nasdaq-100, водят до спадовете с над 3,5%. Фючърсите на S&P 500 и индекса на сините чипове падат с 3,1%. Фючърсите на Stoxx Europe 600 са с 2,8% надолу.
В Хонконг индексът Hang Seng се понижи с 10,37%. CSI 300 в континентален Китай падна с 6,31%..
В Япония Nikkei 225 падна с 6% малко след отварянето на борсата и продължава да се срива. По-широкият индекс Topix също се срива с над 6%.
В Южна Корея индексът Kospi пада с 4,74%, а Kosdaq, обхващащ компаниите с малка капитализация, се понижава с 4,01%.
Австралийският S&P/ASX 200 увеличава загубите, падайки с 3,87%.
Индийският бенчмарк Nifty 50 загуби 3,85% при отваряне, а по-широкият BSE Sensex се понижи с 5,29%.
Цените на биткойна и петрола също се понижават рязко. West Texas Intermediate, еталонната цена на петрола в САЩ, пада с 3,4% до 59,80 долара за барел. Международният бенчмарк Brent губи 3,4% до 63,35 долара.
Цената на медта, широко разглеждана като показател за растеж поради индустриалната си употреба, пада с повече от 7 процента до 8 690 долара за тон.
Златото отскача от дъното, след като Китай разкри ново увеличение на резервите
Едно от интересните движения на цените на активите през последните дни беше рязкото отстъпление на цените на златото и среброто, тъй като се оказа, че благородните метали, смятани за „убежище“, не са имунизирани срещу желанието на инвеститорите да трупат кеш, посочва MarketWatch.
Това продължи рано в понеделник в Азия, като златото падна под $3000 за унция за първи път от близо четири седмици. Миналата сряда благородният метал се търгуваше на рекордните около 3170 долара.
Среброто, което има тенденция да следва златото, падна още по-рязко, от около $34,70 за унция до под $28 рано в понеделник.
Въпреки това и двата актива възстановиха тези загуби, след като Народната банка на Китай заяви, че е увеличила златните си резерви за четвърти пореден месец през февруари.
Златните резерви на Китай нарастват до 73,61 милиона унции в края на февруари от 73,45 милиона в края на януари, според Reuters.
Американските акции загубиха 6,6 трилиона долара от стойността си по време на двудневната разпродажба миналата седмица, след като Тръмп обяви по-високи мита от очакваните от Уолстрийт, а Китай каза, че ще отговори със съответни мита върху стоките, които внася от САЩ.
Водещата медия на Китайската комунистическа партия обяви в коментар от понеделник, че китайските политици са добре подготвени да се справят с американските мита, като използват инструменти като фискално облекчаване.
Митата върху почти целия внос в САЩ влязоха в сила в събота и трябва да бъдат повишени за някои страни в сряда.
Тръмп не е готов за отсрочка от митата
Доналд Тръмп, който игра голф във Флорида през уикенда, призова американците да продължат курса на това, което той нарече икономическа революция, обещавайки в публикация в социалните медии, че „няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически“.
"Имаме огромни финансови дефицити с Китай, Европейския съюз и много други. Единственият начин, по който този проблем може да бъде излекуван, е с ТАРИФИТЕ, които сега носят десетки милиарди долари в САЩ. Те вече са в сила и е красиво нещо за гледане", написа Тръмп в Truth Social.
Запитан по-късно за спадовете на пазара, Тръмп каза на репортери, че „понякога трябва да вземете лекарство, за да поправите нещо“, предава Financial Times.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще бъде първият световен лидер, който ще проведе лични разговори с Тръмп относно митата. Служители на американската администрация твърдят, че повече от 50 държави са се свързали с екипа на Тръмп, за да започнат преговори, докато американският президент настоява, че митата са „единственият начин“ за излекуване на търговските дефицити, пише The Wall Street Journal.
Милиардерът инвеститор Бил Акман призова за 90-дневна пауза върху прилагането на тарифите, като каза, че те са грешка. Той нападна министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник, като заяви, че той „безразличен към фондовия пазар и срива на икономиката“.
По-рано министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт отхвърли „краткосрочната“ пазарна реакция на агресивните тарифи на Тръмп, като каза пред NBC, че Белият дом ще „задържи курса“. Запитан дали тарифите на Тръмп подлежат на преговори, той каза: „Ще трябва да видим какво предлагат другите страни и дали е правдоподобно“.
Goldman Sachs повиши вероятността от рецесия в САЩ от 35% на 45% в резултат на „рязко затягане на финансовите условия“.
Много трейдъри залагат, че предстоят нови големи движения на акциите, като анализатори и портфолио мениджъри търсят знаци, че купуването на спада ще се върне, посочва WSJ.
Междувременно на пазара на облигации доходността на 10-годишните държавни книжа на САЩ падна с 0,08 процентни пункта до 3,91%. Доходността пада, когато цените на облигациите растат. Инвеститорите се насочват към този актив в световен мащаб, като доходността на 10-годишните облигации на Япония падна с 0,07 процентни пункта до 1,11%, а тази на книжата в Китай се понижи с 0,09 процентни пункта до 1,64%.