Могат ли САЩ да използват тарифните преговори, за да изолират Китай?
Финансовият министър Скот Бесънт настоява търговските партньори на САЩ да ограничат китайското икономическо присъствие в замяна на отстъпки от реципрочните мита
&format=webp)
Администрацията на Доналд Тръмп възнамерява да използва текущите търговски преговори, за да окаже натиск върху партньорите си да ограничат икономическите си връзки с Китай, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки се на източници, запознати с разговорите.
Целта е да се получат ангажименти от търговските партньори на САЩ за изолиране на китайската икономика в замяна на намаления на тарифите и други търговски бариери, наложени от Белия дом. Американски представители планират в рамките на преговори с над 70 държави да настояват те да:
• не позволяват китайски стоки да преминават транзитно през територията им,
• да не допускат китайски компании да се установяват в страните им с цел заобикаляне на американските мита,
• и да не приемат евтини китайски индустриални стоки на своите пазари.
Тези мерки целят да отслабят вече нестабилната китайска икономика и да принудят Пекин да седне на масата за преговори с по-малко влияние преди евентуална среща между Тръмп и китайския президент Си Дзинпин. Конкретните искания ще се различават според степента на икономическата обвързаност на съответната страна с Китай.
От Белия дом и Министерството на финансите не са предоставили коментар по темата на WSJ.
Американски представители вече са повдигнали въпроса в ранни преговори с някои държави, твърдят източниците на медията. Самият Тръмп намекна за стратегията във вторник в интервю за испаноезичната програма „Fox Noticias“, заявявайки, че би обмислил да постави страните пред избор: САЩ или Китай. Коментарът беше в отговор на въпрос относно решението на Панама да не подновява участието си в китайската инициатива „Един пояс, един път“.
Идеята е предложена от финансовия министър Скот Бесънт, който ръководи търговските преговори след като на 9 април Тръмп обяви 90-дневно замразяване на реципрочните мита – с изключение на тези спрямо Китай. Според източниците на WSJ на 6 април по време на среща в клуб „Мар-а-Лаго“ във Флорида, Бесънт е изложил пред Тръмп идеята, че чрез отстъпки от партньорите може да се възпрепятства Китай и китайските компании да избягват американските мита, експортни ограничения и други икономически мерки.
Тази тактика е част от по-широка стратегия, лансирана от Бесънт, която цели изолиране на китайската икономика – идея, която печели подкрепа в кръговете около Тръмп. Макар дебатите за обхвата и строгостта на тарифите да продължават, изглежда, че по въпроса за Китай съществува широко съгласие.
Стратегията включва не само мита, но и евентуално премахване на китайските компании от американските фондови борси. Бесънт не изключи тази възможност в интервю за Fox Business.
Остава неясно каква точно е крайната цел на политиката спрямо Китай.
Бесънт също така заяви, че има място за бъдещи преговори по евентуално търговско споразумение между САЩ и Китай - преговори, които трябва да се водят лично между Тръмп и Си. В изявление, прочетено от говорителката на Белия дом Каролайн Левит на пресконференция във вторник, се посочва, че споразумение с Китай не е непосредствено предстоящо.
„Топката е в полето на Китай“, гласи изявлението на Тръмп. „Китай трябва да сключи сделка с нас. Ние не сме длъжни да сключваме сделка с тях. Китай иска това, което имаме ние – американския потребител.“
Не е ясно дали линията „анти-Китай“ е официална част от преговорите с всички страни. Някои държави все още не са получили конкретни искания, свързани с Китай, но според източници на WSJ, разговорите са в ранен етап и се очаква темата да бъде повдигната скоро.
Бесънт вече е изразявал желание да получи „антикитайски ангажименти“ от партньорите. През февруари той заяви, че Мексико е предложила да въведе мита върху китайски стоки в отговор на американските мита, наложени заради търговията с фентанил. Според Бесънт това било „добър жест“, но предложението не получило широка подкрепа от администрацията.
Оттогава насам той играе водеща роля в търговските преговори. Предстои да се срещне с японския министър по икономическото възстановяване, а списъкът с приоритетни държави за споразумения включва Япония, Великобритания, Австралия, Южна Корея и Индия.
Междувременно Китай води собствена търговска дипломация. Президентът Си посети Виетнам – ключов търговски партньор на САЩ, засегнат от тарифите на Тръмп – и подписа десетки икономически споразумения с властите в Ханой.
Китай възприема стратегията на Тръмп като възможност, казва Питър Харел, бивш старши директор по международна икономика в Съвета за национална сигурност при президента Джо Байдън. Според него обаче способността на Китай да противодейства на американските търговски мерки е ограничена. Докато САЩ остават „масивен нетен вносител“, Китай намалява вноса си и се фокусира върху икономическа самодостатъчност, казва Харел. Той смята още, че Китай няма как да замени САЩ като източник на търсене за продуктите, произвеждани от много от развиващите се страни.