Над 3% ръст на БВП у нас в края на годината предвижда макроикономическият екип на УниКредит Булбанк
В основата на ръста ще е частното потребление
&format=webp)
Ускоряване на растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) до малко над 3% в края на годината спрямо 2.8% през 2024 г. предвижда основният сценарий на макроикономическия екип на УниКредит Булбанк. Двата най-важни фактора, които ще допринесат за ускоряването на икономическия растеж ще бъдат по-силните инвестиции и публично потребление.
Според последния тримесечен анализ на икономиката на страната на УниКредит Булбанк частното потребление ще остане основният двигател на растежа. Въпреки това, прогнозата предвижда реалният растеж на частното потребление да се забави до 3.3% през 2025 г., спрямо 4.2% през миналата година. Като причини за забавянето в анализа се посочват намаляването на скоростта на нарастване на заплатите, въпреки затегнатите условия на пазара на труда, (виж Графика 1) и забавянето в ръста на кредита за домакинствата, поради въведените от БНБ мерки насочени към кредитополучателите през октомври миналата година.
Графика 1:

Икономистите на УниКредит Булбанк очакват България да усвои два транша от ПВУ през 2025 г. и още два през 2026 г. като общото усвояване на фондовете (за целия пакет от средства предвидени за страната) вероятно няма да надвиши 55%, тъй като някои от изискванията на ПВУ ще останат неизпълнени, което ще доведе до частично усвояване на траншове.
Увеличението на инфлацията не е риск за успешното присъединяване към еврозоната
Според анализа на УниКредит Булбанк средногодишната инфлация, изчислена по националната методология, е достигнала най-високата си стойност през първото тримесечие на текущата година, като се очаква да се понижи до около 3% към края на 2025 г. и да остане близо до това ниво през следващата година. (виж Графика 2).
Графика 2:

Административно регулираните цени вероятно ще имат най-голям принос за ускоряването на инфлацията през 2025 г. На второ място с най-голям принос за увеличаване на инфлацията през тази година ще са цените на храните. Цените на храните отчетоха значителен ръст още в началото на годината, когато намалената ставка по ДДС за хляб, хлебни изделия и кетъринг услуги беше премахната от Парламента като част от приемането на новия бюджет.
Едва на трето място, увеличаването на инфлацията през тази година ще се дължи на по-високите цени на услугите. След достигане на сравнително високи нива в хода на изминалата година, в реално изражение се очаква забавяне в ръста на разходите за труд, което би трябвало да доведе и до известно забавяне в ръста на цените на услугите в края на текущата година.
„Ускоряването на инфлацията в пропорции, съответстващи на нашата прогноза, не би следвало да представлява риск за изпълнението на критерия за ценова стабилност, във връзка с усилията на страната за приемането на еврото в началото на 2026 г.“, категорично посочват макроикономистите на УниКредит Булбанк. В анализа си те напомнят, че страната ни изпълнява всички Маастрихтски критерии, включително критерия за ценова стабилност.