УниКредит предвижда нови 2,3 млрд. евро финансиране при преференциални условия за микро и малкия и среден бизнес в ЦИЕ през 2025 г.
Проучване на УниКредит сочи, че МСП имат важна роля в икономиките на ЦИЕ: те допринасят повече за оборота, заетостта и БВП в сравнение с тези компании от останалите страни в ЕС, но имат по-ниска производителност в сравнение с по-големите компании
УниКредит даде началото на „УниКредит за ЦИЕ 2025“, цялостна финансова рамка за подкрепа на микро и малкия бизнес в региона, която предлага конкретни финансови решения в областта на кредитирането, плащанията и консултациите при преференциални условия.
Целта на програмата е да подпомогне бизнеса в региона да увеличи своята производителност и конкурентоспособност чрез внедряване на нови технологии.
Повече от 9000 предприятия в региона, в партньорство с над 20 международни и местни институции, могат да получат финансиране от 2,3 милиарда евро в рамките на инициативата „УниКредит за ЦИЕ 2025“. Сред добавената стойност за клиентите са по-ниски изисквания за обезпечение, осезаеми ценови предимства, специални условия за управление на сметките, консултации, ESG програми и др.
Стартът на „УниКредит за ЦИЕ“ за 2025 беше обявен по време на водещото събитие The Central & Eastern European Forum, което всяка година събира във Виена повече от 2000 водещи емитенти, инвеститори, банки, посредници и политици от над 45 страни.
По време на форума Теодора Петкова, Директор на УниКредит за Централна и Източна Европа, посочи, че неотдавнашният доклад „Бъдещето на европейската конкурентоспособност: Стратегия за конкурентоспособност на Европа“ отбелязва как Европа изостава от САЩ и Китай по отношение на иновациите и производителността. Според публикацията, съществува годишен дефицит от 270 милиарда евро от инвестиционни нужди в научноизследователска и развойна дейност спрямо щатските компании през 2023, и в нея също така се отбелязва, че фрагментираният европейски пазар ограничава растежа и иновациите, а регулаторните тежести оказват непропорционално въздействие върху малките и средни предприятия.
„Една от препоръките в доклада включва допълнително улесняване на достъпа до финансиране за малки и средни предприятия и насърчаване на иновациите като част от бизнес модела им. С мисията да бъдем банка за бъдещето на Европа, ние съобразяваме стратегията ни с това, което е важно за успеха на нашия континент. Инициативата за микро и малки предприятия „УниКредит за ЦИЕ” е стъпка в подкрепа на решителната стратегия на Европа за повишаване на конкурентоспособността”, каза Петкова.
Тя коментира, че широката рамка на „УниКредит за ЦИЕ“ позволява на всяка страна от региона да включи свои инициативи, които отговарят на текущите нужди и цели на клиентите на всеки пазар. „Това е още едно доказателство за нашия ангажимент за близост до нашите клиенти, общностите и регионите, в които работим“, каза Петкова.
Проучване на УниКредит показва, че малките и средни предприятия играят важна роля в икономиките на Централна и Източна Европа. „Малките и средни предприятия в Централна и Източна Европа допринасят повече за оборотите и заетостта, отколкото съответните компании в ЕС. Също така, в този регион малкия бизнес допринасят повече от големите компании за брутния продукт. Те обаче имат по-ниска производителност в сравнение с по-големите компании. Една от мерките за справяне с това е допълнително подобряване на достъпа до финансиране“, каза на форума за ЦИЕ Гьокче Челик, старши икономист за ЦИЕ, Групова инвестиционна стратегия, УниКредит.
В рамките на инициативата „УниКредит за ЦИЕ 2025“ малките и средни предприятия имат достъп до:
• ПРЕФЕРЕНЦИАЛНО ФИНАНСИРАНЕ: разнообразие от финансови инструменти, надхвърлящи 2,3 милиарда евро. Това е прогнозната стойност на 57 програми в партньорство с над 20 международни финансови институции (напр. EIB, EIF, EBRD, IFC, KfW и др.) и местни власти.
• ПЛАЩАНИЯ: УниКредит създава и специални условия, специфични за местните пазари, сред които са период без такси за организации от неправителствения сектор, пакети за Добре дошли за нови клиенти и др.
• ПРОФЕСИОНАЛНИ КОНСУЛТАЦИИ: Подкрепа за клиентите микро и малки и средни предприятия в преход към по-устойчиви бизнес модели: чрез различни образователни или предприемачески инициативи – семинари, събития, лекции, менторство и програми за развитие за собственици на малък бизнес и др.
Чрез „УниКредит за ЦИЕ 2024“ банката е предоставила по-изгодно финансиране с международни и местни партньори на стойност над 2 милиарда евро на повече от 9300 микро и малки корпоративни клиенти.
„Още през 2024 г. поставихме малките и средни предприятия в центъра на нашия бизнес модел. Над 66 хиляди малки корпоративни клиенти получиха финансиране от 16 милиарда евро. Създадохме обща бизнес платформа, за да предложим максимална стойност и да обслужваме МСП по-бързо и по-ефективно чрез опростяване и дигитализиране на нашите процеси. Пример за това е дигиталната платформа за обмен на документи, разработена на 7 пазара в ЦИЕ“, посочи Петкова.
Според макроикономистите на УниКредит бизнесът в Централна и Източна Европа ще оперира в среда, изпълнена с предизвикателства. „Въпреки това очакваме растеж между 2% и 3% в повечето страни от ЦИЕ през 2025 г., над темповете на растеж в Западна Европа“, каза Гьокче Челик, старши икономист в ЦИЕ, Групова инвестиционна стратегия, УниКредит. Според екипа от макроикономисти, изготвили прогнозата за ЦИЕ за 2025 г., растежът вероятно ще се движи главно от вътрешното потребление. То ще бъде подкрепено от все още затегнатите пазари на труда. Заетостта расте, движена от секторите на услугите, въпреки че създаването на работни места в индустрията намалява в повечето страни.
Публичните инвестиции ще бъдат важен двигател на растежа в ЦИЕ, също благодарение на увеличаването на използването на Фонда за възстановяване и устойчивост на ЕС (RRF), както и ускоряването на усвояването на средства от европейския бюджет за 2021-27 г., които играят важна роля в ЦИЕ.
Макроикономистите на УниКредит отбелязват, че регионът се възползва от силните притоци на преките чуждестранни инвестиции, които те очакват да се увеличат със скъсяването на веригите за доставки.
По-ниската производителност на МСП в ЦИЕ в сравнение с по-големите предприятия може да се компенсира с подобрен достъп до финансиране.
Съобщение от УниКредит Булбанк