Действията на Белия дом продължават да сриват Уолстрийт и долара
Според инвеститори и анализатори всеки опит за отстраняване на Пауъл или за оказване на натиск върху паричната политика може да доведе до допълнителни сътресения на пазарите в САЩ

Акциите на Уолстрийт и доларът се сринаха на фона на нарастващата несигурност за икономиката на САЩ и подновените атаки на президента Доналд Тръмп срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл.
В публикация в своята социална платформа Truth Social в понеделник сутринта, малко след отварянето на пазарите, той заяви, че Пауъл, когото нарече „г-н Твърде късно“, трябва да намали лихвените проценти „СЕГА“, за да стимулира икономиката.
Акциите в САЩ отвориха с понижение, като разпродажбите се засилиха след публикацията на Тръмп в социалните мрежи. Индексът S&P 500 завърши сесията с понижение от 2,4%, като девет от десетте съставляващи го акции бяха на отрицателна територия. Технологичният индекс Nasdaq Composite спадна с 2,6%.
Пазарните движения дойдоха, след като в петък Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет, заяви, че Тръмп ще „продължи да проучва“ въпроса за уволнението на Пауъл. Предният ден президентът обяви, че има право да уволни председателя на Фед.
Тръмп многократно е критикувал Пауъл, че не понижава лихвените проценти достатъчно бързо, докато председателят на Фед е заявявал, че никога няма да се повлияе от политически натиск.
„Ако смятате, че е неприемливо президентът Тръмп да е разочарован от политическата история на Фед, тогава мисля, че трябва да научите някакви неща“, заяви Хасет пред репортери във Вашингтон в петък, когато пазарите в САЩ бяха затворени.
В понеделник доларът се понижи с цели 1,5% до тригодишно дъно спрямо кошницата на големите си търговски партньори, докато еврото поскъпна с 1,1% до 1,154 долара, а йената - с 0,9% до 140,84 за долар.
Държавният дълг на САЩ беше разпродаден. Доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа се повиши с 0,08 процентни пункта до 4,41% след последния пост на Тръмп в социалните мрежи. Доходността на облигациите се движи в обратна на цените посока.
Във вторник златото поскъпна с цели 2,1% до нов рекорден връх от 3494,81 долара за тройунция. В понеделник ръстът на жълтия метал беше 3,1%.
„Идеята, че Пауъл може да е напът да си тръгне, определено ще внесе истински страх на пазара. Той е глас на здравия разум, позната величина“, коментира пред Financial Times Стивън Грей, главен инвестиционен директор в Grey Value Management.
По думите му бягството от деноминираните в долари активи в понеделник отразява и по-широки опасения за все по-нестабилното формиране на политиката на САЩ.
„Тръмп е ненадежден, на него не може да се вярва. Това, което много чужденци си мислят след избирането на Тръмп два пъти, е, че на самата Америка не може да се вярва или да се разчита в степента, в която това беше факт в продължение на много десетилетия“.
Юджиро Гото, форекс стратег в Nomura Securities, пък казва, че комбинацията от разпродажби на облигации и обезценяване на валутата по едно и също време е рядкост за голям пазар на резервни валути като САЩ. Той обяснява поскъпването на йената с опасенията за „стагфлация“ в САЩ и „нарастващото недоверие в надеждността на американските активи“.
Анализатори на китайската инвестиционна банка CICC посочват в доклад от неделя, че несигурността във вътрешната политика на САЩ кара долара и държавните ценни книжа „да се държат по-скоро като рискови активи“. Според тях забележката на Тръмп по адрес на Пауъл „допълнително засилиха опасенията на пазара относно независимостта на Федералния резерв“.
Майкъл Фероли, главен икономист за САЩ в JPMorgan, е категоричен: „Всяко намаляване на независимостта на Фед би добавило възходящи рискове към инфлационните перспективи, които вече са подложени на засилващ се натиск от митата и донякъде повишени инфлационни очаквания“.
Досега Фед задържа лихвените проценти през тази година, след като ги понижи три пъти през 2024 г. Следващото заседание на централната банка е през май. Тя определя паричната политика независимо от другите клонове на правителството. Според инвеститори и анализатори всеки опит за отстраняване на Пауъл, чийто мандат е планиран да приключи през май 2026 г., или за оказване на натиск върху паричната политика може да доведе до допълнителни сътресения на пазарите в САЩ.