Apple планира да премести сглобяването на всички продавани в САЩ iPhone-и в Индия още през следващата година, тъй като търговската война на президента Доналд Тръмп принуждава технологичния гигант да обърне гръб на Китай.

Според Financial Times тази заявка форсира стратегията на Apple за диверсифициране на веригата за доставки, като целта е до края на 2026 г. от Индия да се доставят всички над 60 млн. iPhone, продавани годишно в САЩ. Тази цел би означавала удвояване на производството на компанията в Индия след почти две десетилетия, през които тя инвестира много средства в Китай, за да създаде най-добрата производствена линия в света. Именно тя превърна Apple в технологичен гигант на стойност 3 трлн. долара.

Китай, където се произвеждат по-голямата част от iPhone чрез трети страни като Foxconn, е обект на най-агресивните налози на президента на САЩ, въпреки че в последните дни той сигнализира за готовност за преговори с Пекин. След обявяването на митата, които намалиха пазарната стойност на Apple със 700 млрд. долара, компанията побърза да изнесе наличните произведени в Индия iPhone-и за САЩ, за да избегне по-високите мита, наложени на Китай.

През последните години Apple постоянно изгражда капацитет в Индия с договорните производители Tata Electronics и Foxconn, въпреки че все още сглобява повечето от смартфоните си в Китай. Това е последният етап от производствения процес, обединяващ стотици компоненти, за които Apple все още е силно зависима от китайските доставчици.

Първоначално Тръмп обяви „реципрочни“ мита от над 100 % върху вноса от Китай, но след това предложи временна отсрочка за смартфоните. Устройствата все още са обект на отделна 20-процентна ставка, която се прилага за целия внос от Китай.

Индия също беше засегната от т.нар. реципрочна тарифа от 26%, която обаче беше спряна, тъй като Ню Делхи настоява за двустранно търговско споразумение със САЩ. По време на посещението си в Индия тази седмица вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че двете страни са постигнали „много добър напредък“.

По данни на IDC на САЩ се падат около 28% от глобалните доставки на iPhone през 2024 г. на стойност 232,1 млрд. долара. Това показва, че Apple ще трябва значително да увеличи капацитета си в Индия, за да реализира плана си за диверсификация. Миналата година, когато производителят на iPhone отново искаше да увеличи производството си в Индия, Foxconn и Tata започнаха да внасят предварително сглобени компоненти от Китай.

„Смятаме, че това ще бъде важен ход за Apple, за да може да запази растежа и инерцията си“, казва пред Financial Times Даниел Нюман, главен изпълнителен директор на изследователската компания Futurum Group. „Виждаме в реално време как компания с тези ресурси се движи с относително светлинна скорост, за да се справи с тарифния риск“.

Apple ще отчете тримесечни печалби следващата седмица, докато инвеститорите се опитват да осмислят въздействието на тарифните планове на Тръмп. Компанията не предлага точни насоки за приходите си и се въздържа от обсъждане на митата. Главният изпълнителен директор Тим Кук е в редовен контакт с Тръмп и неговата администрация, откакто присъства на встъпването в длъжност на републиканеца през януари.