Администрацията на Тръмп смята, че Apple може и трябва да премести глобалната си инфраструктура за производство на iPhone в САЩ, но анализаторите се съмняват, че компанията би обмислила подобно начинание. Най-вече защото е лудост.

По-рано във вторник Белият дом потвърди, че в сряда ще влязат в сила мита в размер на 104% върху стоки, внасяни от Китай, което подхрани поредната борсова спирала. Акциите на Apple които все още произвеждат голям брой iPhone в Китай, спаднаха с близо 5%, а анализаторите на Уолстрийт през последните дни най-добре гадаеха с колко точно може да се повиши цената на iPhone. Междувременно Apple предаде трона на най-ценната компания в света по пазарна капитализация на Microsoft.

След пандемията, когато глобалната верига за доставки се превърна в основен проблем, Apple постепенно диверсифицира заводите си от Китай и сега произвежда някои iPhone-и в Индия. Някои продукти се сглобяват и във Виетнам.

Дан Айвс, анализатор от Wedbush Securities, пише в доклад, цитиран от MarketWatch, че според схемата на Белия дом, която използва астрономически мита, за да принуди компаниите да върнат производството си, един iPhone вероятно щеше да струва около 3500 долара, ако беше произведен в САЩ, в сравнение с 1000 долара днес.

„Ако американските компании се сблъскат с тази реалност, това ще промени негативно технологичния пейзаж за десетилетия напред“, пише Айвс.

„Да промениш производствения си отпечатък и структурата на веригата за доставки е мъчително скъпо и отнема много време“, казва анализаторът на Forrester Research Дипанджан Чатърджи, който следи Apple.

По-късно във вторник прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит надгради гледната точка на администрацията, когато беше попитана дали производството на iPhone трябва да се върне обратно в САЩ в рамките на протекционистките политики на администрацията.

„Абсолютно. Тръмп вярва, че разполагаме с работна ръка, с работна сила, с ресурси, за да го направим“, каза Ливит.

„И както знаете, Apple е инвестирала 500 млрд. долара тук, в Съединените щати. Така че, ако тя не смяташе, че САЩ могат да се справят, вероятно нямаше да вложи тази голяма част от парите“.

Но е погрешно да се твърди, че широко разгласяваният ангажимент на Apple да инвестира 500 млрд. долара в САЩ през следващите четири години се отнася единствено до производството, пише MarketWatch. Всъщност тези средства включват инвестиране в един завод за изграждане на сървъри, настроени на базата на изкуствен интелект, в Тексас. Освен това тя ще удвои своя „Фонд за напреднало производство в САЩ“ до 10 млрд. долара, ще създаде академия в Мичиган, фокусирана върху производството от следващо поколение, и ще увеличи инженеринга и заводите си за силиций.

Според прессъобщението на Apple останалата част от тези средства ще покрие пряката заетост в САЩ, текущите разходи за изграждане на собствени центрове за данни и друга инфраструктура за изкуствен интелект, както и разходите за Apple TV+ в 20 щата в САЩ.

Гил Лурия, анализатор в D.A. Davidson, смята, че Apple може да премести част от производството си в САЩ, но това ще отнеме между пет и десет години.

„В рамките на пет до десет години е много възможно Apple да произвежда някои от продуктите си в САЩ и то на постепенно по-скъпи цени“, казва Лурия пред MW.

„Разликата между САЩ и Китай в производството вече е по-скоро в уменията, отколкото в разходите.“

Лурия посочва, че ако САЩ създадат по-специфични умения тук и пренасочат по-голяма част от производството си към автоматизация, те биха могли да възпроизведат много от възможностите, които понастоящем се намират в Китай и Тайван.

„Напредъкът в областта на роботиката сам по себе си обещава значителни печалби през следващите няколко години“, добавя той.

Засега обаче Apple трябва да се справи с последиците от митата и да търси начини да успокои администрацията на Тръмп.

„Ако бях на тяхно място, а аз не съм експерт по веригата за доставки, щях да потърся къде мога да навредя най-малко на бизнес модела си и да се съглася с някакво преместване към САЩ, за да могат да кажат: „Вижте какво направихме“, посочва Чатърджи.

Той добавя, че постоянната промяна в тарифната политика на администрацията не дава усещане за стабилност на нито един от главните изпълнителни директори, включително на Тим Кук.

„Тим Кук вероятно си мисли: „Преди тази администрация, през седемте десетилетия на управление в САЩ, без значение от политическата формация, никой не е преминавал към такъв протекционизъм. Защо трябва да вярвам, че това наистина ще надделее?“.

В края на миналата седмица новината за тарифите на Тръмп доведе до масиран срив на американските пазари. Отново във вторник новината за най-новите налози срещу Китай обърна пазарните печалби, постигнати по-рано през деня. Като цяло се очаква Apple да бъде сред най-засегнатите в сектора на потребителската електроника, но производителите на персонални компютри също да трябва да вдигнат цените поради очакваните мита.