Уолстрийт е във влакче на ужасите: Тръмп заплашва с допълнителни 50% мита китайския внос, докато шансовете за рецесия скачат
Разпродажбите се разпростират и върху активи-убежища
&format=webp)
Уолстрийт започна седмицата във влакче на ужасите, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп не показа никакви признаци, че ще се откаже от плановете си за налагане на широкообхватни вносни мита на търговските партньори на САЩ. Тъкмо напротив.
Dow Jones Industrial Average затвори с 0,9% по-ниско, което е спад с около 350 пункта, след като се повиши с цели 2,3% по време на кратък скок тази сутрин, заради непотвърдени публикации, че Тръмп може да забави повечето от митата (Белият дом бързо ги отрече). Индексът на сините чипове се люшка с повече от 2500 пункта между най-ниската и най-високата си точка за деня само в рамките на първия час от сесията.
S&P 500 загуби 0,2%, докато технологичният Nasdaq Composite все пак се издърпа с 0,1% нагоре.
Акциите на Apple поевтиняха с 3.7%, оглавявайки списъка на губещите сред технологичните компании с мегакапитализация, на фона на притеснения как производителят на iPhone ще се справи с търговската война с Китай. Tesla загуби 2.6%, Microsoft също отбеляза лек спад. От друга страна, Nvidia и Broadcom поскъпнаха съответно с 3.5% и 5%. Amazon и Meta Platforms добавиха над 2%, а Alphabet напредна с 1%.
Тези движения идват след най-лошата седмица за основните индекси от началото на пандемията от Covid-19 през март 2020 г. Уолстрийт се срина рязко в четвъртък и петък след обявените от Тръмп обширни мита. S&P 500 се срина с 10.5% само за последните два дни на седмицата, а Dow загуби близо 4 000 пункта.
През последните дни нито Тръмп, нито представители на Белия дават индикации, че митата ще бъдат облекчени. В неделя вечерта президентът на САЩ дори затвърди позицията си, заявявайки пред журналисти: „Не искам нищо да пада, но понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещо.“
В понеделник Тръмп заплаши, че ще въведе допълнителни 50-процентни мита за Китай, ако Пекин не оттегли своите ответни налози срещу Вашингтон до вторник.
„Ако Китай не оттегли своето увеличение от 34% над техните вече дългосрочни търговски злоупотреби до утре, 8 април 2025 г., Съединените щати ще наложат ДОПЪЛНИТЕЛНИ мита на Китай от 50%, в сила от 9 април“, написа Тръмп в Truth Social в понеделник.
Администрацията на Тръмп удари Китай с 34 процента допълнителни мита миналата седмица, натрупани върху вече наложени 20-процентните тарифи. В отговор Китай увеличи митата върху американските стоки с допълнителни 34%, въпреки че въздържа известна огнева мощ за всякакви преговори.
Тръмп заплаши да отмени всички преговори с Китай, освен ако Пекин не намали налозите: „всички преговори с Китай относно исканите от тях срещи с нас ще бъдат прекратени!“, каза той. Въпреки това хора, запознати със ситуацията в Пекин и Вашингтон, казват, че не е имало никакви сериозни дискусии между двете столици, пише Financial Times.
Заплахата на Тръмп да увеличи рязко митата за Китай, най-големият износител в света, дойде в ден на остра нестабилност на американските пазари на акции. Междувременно доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се покачва (т.е., цените им падат), тъй като разпродажбите се разпростират върху активи-убежища.
Лари Финк, BlackRock: „Американската икономика „отслабва докато си говорим“
Администрацията на Тръмп, която даде сигнал за още секторно насочени мита, твърди, че мерките са нужни за възстановяване на конкурентния баланс и връщане на производството и работните места обратно в САЩ. Но скоростта и мащабът на обявените политики, както и опасенията от ответни действия - каквито вече предприема Китай - засилват тревогите сред икономисти и инвеститори, че САЩ може да изпаднат в рецесия.
По-рано днес главният изпълнителен директор на JP Morgan Джейми Даймън заяви, че митата на Тръмп ще отслабят „и без това забавящата се“ икономика на САЩ.
Сега неговият колега от BlackRock Лари Финк надгражда тези твърдения, заявявайки, че американската икономика „отслабва докато си говорим“. Той каза това по време на среща на изпълнителни директори и инвеститори в Ню Йорк, предава FT.
Според Финк разрухата на акциите, предизвикана от митата на Доналд Тръмп, вече е засегнала корпоративна Америка. Ръководителят на BlackRock, най-големият мениджър на активи в света, добави, че в няколко сектора се развива „истински спад“ и че „все повече хора правят паузи и забавят потреблението“.
„Когато видите 20-процентен спад на пазара в рамките на три дни, това очевидно оказва значително въздействие, а ефектът от потенциалните мита ще бъде дълготраен“, коментира той.
„Пазарът оказва влияние върху Мейнстрийт“.
Коментарите на Финк идват в момент, когато инвеститорите се борят с разпродажбите, които намалиха оценките на световните акции с трилиони долари. Само през миналия четвъртък и петък индексът S&P загуби 10,5%, а в началото на тази седмица е силно волатилен, докато трейдърите оценяват плановете на американския президент да удари търговските партньори с високи налози.
Агресивното отдръпване на пазара - S&P 500 е загубил над 17% от най-високата си стойност през февруари - предизвиква вълна от искания за марджин на хедж фондовете, тъй като трейдърите събират кеш или са изправени пред опасността да бъдат спрени от позициите си.
„Пазарите са се понижили с 20%, а акциите на редица компании - с 30-40% спрямо най-високите си стойности от януари“, алармира Финк.
„Но в дългосрочен план това е по-скоро възможност за купуване, отколкото за продаване. Това не означава обаче, че оттук нататък не можем да паднем с още 20%.“
Подобно на Финк, много финансисти наблюдават как акциите на техните инвестиционни групи се сриват след речта на Тръмп в „Деня на освобождението“, тъй като инвеститорите се притесняват от задаваща се рецесия, по-ниска рентабилност и потенциал за корпоративни фалити. Акциите на BlackRock са спаднали с 25% от историческия си връх през януари.
Финк е разтревожен още от факта, че САЩ дестабилизират пазарите в световен мащаб. Той също така вижда „нулев шанс“ Федералният резерв да намали лихвените проценти, предвид развиващия се инфлационен натиск, добавяйки: „Притеснявам се какво ще стане с инфлацията, ако всички предложени тарифи наистина влязат в сила“.