Джейми Даймън: Митата ще повишат инфлацията и ще забавят още икономиката на САЩ
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase коментира мащабната тарифна политика на Тръмп в момент на срив на световните пазари
&format=webp)
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън заяви, че митата, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп миналата седмица, вероятно ще повишат цените на местните и вносните стоки, което ще натежи на американската икономика, която вече е в процес на забавяне.
Той направи коментара за новите тарифни политики на Белия дом в годишното писмо до акционерите, съобщава CNBC.
„Каквото и да мислите за легитимните причини за новообявените мита - а, разбира се, има такива - или за дългосрочния ефект, добър или лош, вероятно ще има важни краткосрочни ефекти.
Вероятно ще станем свидетели на инфлационни последици не само за вносните стоки, но и за вътрешните цени, тъй като производствените разходи нарастват, а търсенето на вътрешни продукти се увеличава.“ Дали „менюто от мита“ ще предизвика рецесия, остава под въпрос, но то ще забави растежа“, допълва той.
Джейми Даймън е първият главен изпълнителен директор на водеща банка от Уолстрийт, който публично засяга въпроса за към мащабната тарифна политика на Тръмп в момент на срив на световните пазари.
Въпреки че председателят на JPMorgan често подчертава геополитическите и финансовите рискове пред световната икономика, тазгодишното писмо идва в необичайно бурен момент.
Акциите на Уолстрийт са в свободно падане, след като изявлението на Тръмп шокира световните пазари, предизвиквайки най-лошата седмица за американските акции след избухването на пандемията през 2020 г.
Забележките на Даймън идват след негови по-ранни коментари, направени през януари, когато заяви, че хората трябва да „преодолеят“ опасенията за митата, защото те са добри за националната сигурност. По това време обсъжданите нива на тарифите обаче бяха далеч по-ниски от тези, представени миналата седмица.
Обявените нови мита от Доналд Тръмп предизвикаха много несигурности, включително въздействието им върху глобалните капиталови потоци и долара, въздействието върху корпоративните печалби и реакцията на търговските партньори, обяснява още Даймън.
„Колкото по-бързо бъде решен този въпрос, толкова по-добре, защото някои от негативните ефекти се увеличават кумулативно с времето и трудно биха могли да бъдат обърнати.“
Въпреки че икономиката на САЩ се представя добре през последните години, подпомогната от правителствени заеми и разходи в размер на близо 11 трилиона долара, според Даймън тя „вече отслабва“ през последните седмици, дори преди обявяването на митата от Тръмп.
Инфлацията вероятно ще бъде по-притеснителна, отколкото мнозина очакват, което означава, че лихвените проценти могат да останат високи дори при забавяне на икономиката, допълва банкерът.
„Икономиката е изправена пред значителна турбулентност (включително геополитическа), с потенциалните позитиви от данъчната реформа и дерегулацията, и потенциалните негативи от митата и търговските войни, продължаващата лепкава инфлация, високия фискален дефицит и все още доста високите цени на активите и волатилността“, отбелязва Даймън.
Според главния изпълнителен директор на JPMorgan както акциите, така и кредитните спредове все още са потенциално твърде оптимистични. „Изглежда, че пазарите все още оценяват активите с предположението, че ще продължим да имаме меко приземяване. Аз не съм толкова сигурен.“, завършва мрачно прогнозата му.
Под ръководството на Джейми Даймън, продължило около две десетилетия, JPMorgan се превърна в най-голямата американска банка по активи и пазарна капитализация. Миналата година тя е била седма поредна с рекордни приходи. Но банката е зависима от това „дали дългосрочното здраве на Америка и бъдещето на свободния и демократичен свят са силни“, подчертава Даймън.
Според наго САЩ и светът се намират на критичен кръстопът. Нужна е дълбока реформа и укрепване на глобалната система, ръководена от Америка от края на Втората световна война насам, довела до десетилетия на мир и просперитет, а не изоставяне на този световен ред.
„Точно това искат да се случи нашите противници: Да разкъсат обширните военни и икономически съюзи, които Америка и нейните съюзници формираха. В последващия многополюсен свят всяка нация ще бъде сама за себе си - което ще даде възможност на нашите противници да определят правилата и да използват военна и икономическа принуда, за да получат това, което искат.“, допълва Даймън в писмото до акционерите.