Стагфлация е най-лошият сценарий според Джейми Даймън. И той не го изключва
Банкерът се опасява, че редица фактори като високи дефицити и увеличени разходи за инфраструктура, ще оказват натиск върху икономиката, която все още се отдръпва от въздействието на високите лихвени проценти
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън не изключва американската икономика да изпадне в стагфлация, дори при по-голямата увереност напоследък, че инфлацията се понижава.
„Бих казал, че най-лошият изход е стагфлация – рецесия и по-висока инфлация“, обясни икономистът по време на есенната конференция на Съвета на институционалните инвеститори в Бруклин, Ню Йорк.
„И между другото, не бих го изключил.“, допълни той, цитиран от CNBC.
Главният изпълнителен директор на най-голямата американска банка направи коментира в момент, когато инвеститорите насочват вниманието си към признаците за забавяне на растежа.
Последните данни сочат, че ценовият натиск все повече се приближава към целевата инфлация от 2% на Федералния резерв, но докладите за заетостта и производството разкриха някои признаци на смекчаване.
Тази седмица се очакват допълнителни ключови данни, като индексът на потребителските цени и индексът на цените на производителите ще бъдат обявени съответно в сряда и четвъртък (11 и 12 септември).
Джейми Даймън се опасява, че редица инфлационни фактори на хоризонта, като например по-високи дефицити и увеличени разходи за инфраструктура, ще продължат да оказват натиск върху икономиката, която все още се влияе от въздействието на по-високите лихвени проценти.
„Всички те са инфлационни, основно в краткосрочен план, през следващите няколко години. Така че е трудно да се погледне и да се каже: Е, не, ние сме извън опасност. Не мисля така.“, допълва икономистът.
Изпълнителният директор на JP Morgan и преди е предупреждавал за забавяне на икономическия растеж.
През август той заяви, че шансовете за „меко приземяване на американската икономика“ са около 35-40 %, което означава, че рецесията е по-вероятният изход, припомня CNBC.