Какво следва за Уолстрийт след два дни брутални разпродажби?
„Индикаторът на страха“ на Уолстрийт скочи до 60, вероятността от рецесия в САЩ расте
&format=webp)
Пазарите на акции по света отбелязват жалко начало на седмицата, като новите понижения за фючърсите на S&P 500 рано в понеделник следват срив от 10,5% само през предходните две сесии – най-големият такъв спад от началото на пандемията през март 2020 г.
Какво може да ни каже историята за това, което може да се случи след тази разпродажба?
Пазарните стратези на Truist Кийт Лърнър и Джейк Рийд казват, цитирани от MarketWatch, че такива огромни двудневни пазарни спадове често са последвани от значителни движения нагоре или надолу през следващите седмици. Поради това краткосрочната пазарна възвръщаемост е смесена. Въпреки това, вероятността за изкачване на пазарите се увеличава значително с разширяването на времевия хоризонт.
Предишни периоди, съдържащи огромни двудневни спадове, са катастрофата от 1987 г., голямата финансова криза от 2008 г. и свързаните с Covid-19 сътресения през 2020 г.
От това екипът на Truist вади три извода.
Клъстери на променливост: Дните с голям спад обикновено не се случват изолирано, отбелязват експертите. „Историята показва, че няколко от най-големите двудневни спадове на S&P 500 са последвани от някои от най-големите двудневни повишения през следващите 30 дни (но също и повече дни на спад).“
Краткосрочната възвръщаемост е смесена: Вероятността фондовият пазар да се повиши значително през следващите няколко месеца след големите двудневни разпродажби е смесена. В някои случаи, особено през есента на 2008 г., все още е имало известно количество недостатъци, отбелязват от Truist.
По-дългият времеви хоризонт увеличава вероятността от печалби: Данните на Truist показват, че в по-дългосрочен план възвръщаемостта се подобрява значително.
Но какво ще стане, ако текущият спад на пазара предвещава рецесия?
След Черния понеделник например, акциите са се възстановили бързо, защото по онова време това не е била причината за пазарния срив. Но щетите могат да бъдат продължителни, ако инвеститорите смятат, че икономическото свиване ще намали корпоративните печалби.
Икономическите анализатори на Truist виждат шанс 50/50 тарифите на Тръмп да предизвикат рецесия в САЩ, като вероятността нараства колкото по-дълго търговските налози останат в сила.
Исторически, средният спад на S&P 500 около рецесии е 24%, отбелязват от екипа на Truist. На тази основа, текущото понижение от 17% от края на февруари насам подсказва, че пазарът вече оценява вероятността от рецесия на около 60% до 70%, допълват експертите.
„Погледнато от песимистичната страна, пазарът има потенциал за допълнителен спад, ако рецесията наистина се реализира, и този спад може да се окаже по-тежък от обичайното“, казват от Truist. „От оптимистичната гледна точка пазарът вече е включил в цените значителна част от риска от рецесия в сравнение със самодоволството, наблюдавано при върховете през февруари. Освен това, когато пазарът достигне дъното си по време на рецесия, възстановяването обикновено е рязко и мощно.“
Експертите добавят в заключение: „Пазарите вече поне по-добре отразяват част от несигурността, а очакванията за положителни изненади са занижени. Затова съществува риск от допълнителен спад, но дори и малко добри новини биха могли да имат значителен положителен ефект.“
Goldman Sachs повишава вероятността от рецесия в САЩ до 45%
Goldman Sachs повиши вероятността от рецесия в САЩ до 45% от предишните 35%, което е второто увеличение на прогнозата на банковия гигант само в рамките на седмица. Причината е нарастващият брой предупреждения от страна на инвестиционни банки, породени от ескалиращата търговска война, пише Reuters.
Още в началото на миналата седмица Goldman увеличи оценката си от 20% до 35% заради опасения, че планираните мита на президента на САЩ Доналд Тръмп ще дестабилизират световната икономика. Само дни по-късно Тръмп обяви по-високи от очакваните тарифи, което предизвика разпродажби на глобалните финансови пазари.
Оттогава насам поне седем водещи инвестиционни банки са повишили своите оценки за риска от рецесия.
J.P. Morgan например вече оценява вероятността от рецесия в САЩ и по света на 60%, като изразява опасения, че тарифите не само ще ускорят инфлацията в САЩ, но и ще доведат до ответни мерки от други страни – каквито Китай вече е обявил.
В неделя Goldman понижи прогнозата си за икономическия растеж на САЩ през 2025 г. от 1.5% на 1.3%. Това обаче все още е над прогнозата на Wells Fargo Investment Institute (WFII), която е едва 1%. J.P. Morgan дори очаква икономически спад от 0.3% на тримесечна база.
Goldman продължава да очаква, че Федералният резерв ще намали лихвения процент с по 25 базисни пункта на три последователни заседания. Сега обаче очаква първото от тези понижения да бъде през юни, вместо през юли, както беше предвидено по-рано.
J.P. Morgan очаква намаляване на лихвите на всяка от оставащите пет срещи на Федералния резерв през 2025 г., както и още едно понижение през януари 2026 г., което ще сведе основния лихвен процент до 3%.
Преди това банката очакваше само две понижения за годината от текущото равнище на основния лихвен процент от 4.25%–4.50%.
WFII също коригира прогнозата си и вече очаква три намаления на лихвения процент през годината, вместо само едно.
Търговците на финансовите пазари средно очакват намаление от 116 базисни пункта през тази година, което предполага понижение на лихвите на поне четири от оставащите пет заседания, сочат данни, събрани от LSEG.
Междувременно Vix, известен като „измерителят на страха“ на Уолстрийт, достигна 60 пункта два часа преди отварянето на американския фондов пазар в понеделник, което е най-високата му стойност от миналия август.
Индексът е заместител на очакванията на инвеститорите за нестабилност на американския фондов пазар през следващите 30 дни. Покачването над 30 обикновено се свързва с изключителна волатилност и се е случвало само няколко пъти през последните няколко години.
Vix скочи над 60 миналия август, след като лихвените проценти в Япония се повишиха, което предизвика рязък спад на пазара на акции в страната.
Според Макс Гринакоф, ръководител на стратегията за деривати в САЩ в UBS, нивото на Vix показва нов режим на волатилност, сочещ към рецесия. "Вярваме, че това не е нещо техническо, а по-скоро фундаментално. Според нас това трябва да е по-притеснително", казва той цитиран от Financial Times.