В последния си път папа Франциск събра над 250 000 опечалени, включително редица световни лидери, които оставиха настрана временните си различия, за да си спомнят за него.

Преди траурната меса пред базиликата „Свети Петър“ във Ватикана в събота Тръмп и украинският президент Володимир Зеленски проведоха „много продуктивна дискусия“ в кулоарите, според директора по комуникациите на Белия дом Стивън Чунг. Малко след тях американският президент обяви, че има усещане, че Путин го „размотава“ и заплаши Русия с нови санкции.

Кабинетът на Зеленски публикува поразителна снимка за учебниците по история, на която той и Тръмп седят коляно до коляно в базиликата „Свети Петър“. Това бе първата среща на двамата лидери след сблъсъка им в Белия дом през февруари. По думите на украинският говорител Сергий Никифоров срещата е продължила около 15 минути.

„Лидерите се договориха да продължат разговорите. Екипите работят по организирането на последваща среща", каза Никифоров.

Тръмп дори използва снимката, за да нападне Питър Бейкър от New York Times в Truth Social. Преди това журналистът публикува анализ, в който обвинява президента на САЩ, че е предложил „забележително едностранното“ мирно споразумение.

„В живота си Франциск понесе тежестта на войната - особено репатрирането на 19 000 украински деца, които са били депортирани в Русия“, казва Джо Донъли, последният посланик на САЩ при Светия престол, пред POLITICO. „Мисля, че той би бил изпълнен с надежда и би се надявал, че резултатът, който ще излезе от тази среща, ще бъде добър за Украйна и света“.

Донъли добавя, че по време на мандата си като посланик е работил със специалния пратеник кардинал Матео Зупи „почти без прекъсване, за да върнем у дома украинските деца, които бяха отвлечени от Русия, а също и за да се опитаме да започнем мирни преговори.

„Едно от нещата, върху които с кардинал Зупи работихме толкова усилено, беше да се опитаме да привлечем страните към мирни преговори“, акцентира още той. „Мечтата ни беше, че Ватиканът ще бъде идеалното място за това - и вижте какво се случи днес“.

По думите му Франциск ще бъде запомнен далеч отвъд католическата вяра.

„Мисля, че неговото наследство ще бъде, че хората по света го обичаха във всеки ъгъл, на всяко място“, казва той. „Че хората от всяка вяра го обичаха и ако говорим за посланик на добра воля на Католическата църква, трудно е да си представим някой, който някога да е бил по-добър“.

В този дух покойният папа събра - поне в една и съща обстановка - Тръмп и бившия президент Джо Байдън за първи път след Деня на инаугурацията. Семейство Байдън седнаха на четири реда непосредствено зад Тръмп и първата дама Мелания Тръмп.

Обяснението на Тръмп за това защо е решил да отиде на погребението, по неговите думи, е „просто“. В петък, по средата на полета на Air Force One, президентът коментира пред репортерите, че е решил да лети до Рим „от уважение“ - преди бързо да премине към разговор за това как е спечелил гласовете на католиците.

„Справихме се добре с гласовете на католиците, а отношенията ни са много добри, така че затова смятам, че е уместно“, каза той.

Погребението очевидно беше и възможност за него да се представи на световната сцена, докато насочва страната по все по-изолационистки път.

Освен че се срещна със Зеленски за кратко преди службата, той прекара част от нея в разговори с естонския президент Алар Карис. Преди началото на службата той разговаря за няколко минути и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.