Испанският мрежови оператор възстанови електроснабдяването в половината от Испания, след като мащабна електроенергийна авария парализира живота на Иберийския полуостров в понеделник. В останалите части на страната доставките на електричество се очаква да се възобновят през днешния ден. Това съобщи премиерът Педро Санчес в телевизионно обръщение.

„Какво е причинило срива, експертите все още не са установили - но ще го направят“, заяви Санчес, добавяйки, че „не е изключена нито една хипотеза и всички възможни причини се разследват.“

Трескаво разследване е в ход, за да се установи какво точно предизвика прекъсването на електрозахранването, оставяйки милиони хора без достъп до основни съвременни услуги.

Отговорът ще има сериозни последици както за двете страни, така и за цяла Европа, пише в обобщение Politico.

Европейският съюз отдавна настоява Иберийският полуостров - функциониращ като енергиен остров в рамките на блока - да се свърже по-добре с електрическите мрежи на Европа. Още в понеделник специалисти започнаха дебат дали подобни връзки биха могли да предотвратят масовия срив - или напротив, да изложат още държави на риск от ефект на доминото.

През целия ден се разпространяваха опасения, че прекъсванията може да са резултат от кибератака срещу Европа, въпреки че засега няма доказателства в подкрепа на тази хипотеза.

Какво се обърка?

В понеделник следобед Едуардо Прието, директор на испанския оператор на преносната мрежа Red Eléctrica, заяви, че прекъсването е било причинено от „много силно колебание в електрическата мрежа“, довело до „отключване на Испания от европейската система и срив на електрическата мрежа на Иберийския полуостров в 12:38 ч.“

На вечерната пресконференция испанският премиер Педро Санчес изглеждаше сериозен и предупреди, че възстановяването на електрозахранването може да отнеме повече време от първоначално очакваното. Той подчерта: „Никога досега не се е случвало подобно нещо.“

Защо възстановяването на електрозахранването отнема толкова време?

Възстановяването на енергийните доставки в Испания и Португалия се оказа изключително сложно.

Според професор Леонардо Меус от Европейския университетски институт, операторите трябва да следват „технически много сложен“ процес за рестартиране на мрежата. Доставките се възстановяват „стъпка по стъпка“, първо с помощта на специални генератори като водноелектрически помпени станции.

Съседни страни също помогнаха - френският оператор RTE предостави 700 мегавата електроенергия на Испания само няколко часа след срива. Благодарение на помощта от Франция и Мароко, токът в по-голямата част от северните и южните райони на Иберийския полуостров беше възстановен до края на следобеда.

„Енергийните системи са свързани чрез 'интерконектори', което означава взаимозависимост между мрежите, но при срив те трябва да се рестартират поотделно“, обяснява пред Politico Соломон Браун, професор по енергийни системи в Университета в Шефилд.

Защо електрическите мрежи са свързани?

Испания и Португалия имат тясно обвързани енергийни системи, но с ограничени връзки към Франция и останалата част на ЕС.

Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, отдавна иска да промени този факт, като силно насърчава страните от ЕС да изградят повече междусистемни връзки. Длъжностните лица твърдят, че този ход би подобрил енергийната сигурност и би улеснил потоците на електроенергия през границите. Мадрид, Лисабон и Париж многократно са сигнализирали за готовност да продължат напред с този план, но напредъкът е бавен.

Не е ясно дали по-силната свързаност с Европа би смекчила ефекта от срива. От една страна, повече връзки биха подобрили способността на Испания да балансира търсенето и предлагането на ток, отбелязва Пратийкша Рамдас, старши анализатор в консултантската компания Rystad. От друга страна, „увеличената свързаност би могла да разпространи нестабилността и в съседните системи“, добавя тя.

Може ли да е кибератака?

Поради позицията на Испания относно войната в Газа и подкрепата ѝ за Украйна срещу руската агресия, страната е чест обект на кибератаки. Спекулациите през деня бяха интензивни.

Въпреки това, зам.-председателят на Европейската комисия Тереса Рибера отхвърли възможността за саботаж или кибератака, заявявайки, че „няма данни, които да сочат такъв сценарий“.

През 2015 г. хакери, свързани с Русия, атакуваха електрическата мрежа на Украйна. Но да бъде повалена мрежата на две страни от ЕС би изисквало далеч по-големи усилия и би имало сериозни геополитически последствия.

Какво общо има зелената енергия?

Испания и Португалия са сред лидерите в ЕС по производство на зелена енергия, като преди срива над 80% от електричеството им идваше от възобновяеми източници.

Според експерти, бързото разрастване на вятърните и соларните мощности натоварва испанската мрежа, която се нуждае от модернизация.

Въпреки това, Леонардо Меус подчертава, че зелената енергия не е виновник за срива. Европейските правила, приети през последните години, гарантират, че възобновяемите източници не могат да застрашат мрежата.

„Мащабът на срива прави малко вероятно обемът на възобновяемите източници да е бил основната причина“, казва Даниел Мюър, старши анализатор в S&P Global. Според него, преди инцидента в системата са били налични достатъчно конвенционални мощности - ядрени, водноелектрически, когенерационни и термални централи.