Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом дава тласък на забавения план за създаване на стратегическо партньорство между ЕС и ключов търговски блок в индо-Тихоокеанския регион.

Плановете за изграждане на по-силни връзки между Брюксел и Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP) — група от 12 държави, включваща Канада, Япония и Мексико — набират скорост след обявяването на митата от Тръмп през април, наречено „ден на освобождението“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви пред Financial Times през април, че ЕС и партньорските страни искат да сътрудничат по „правилата за това как справедливата търговия по света функционира в полза на човечеството“.

И двата блока искат да използват настоящите сътресения, за да проучат какво трябва да се подобри в Световната търговска организация „и как можем да работим по-тясно заедно, за да постигнем това“, добави Фон дер Лайен.

Възобновената отвореност в Брюксел към партньорство, което потенциално може да включва по-тесни връзки както в областта на цифровата търговия, така и в стокообмена, бележи коренна промяна в нагласите на най-високо равнище в ЕС.

Идеята би изпратила сигнал, че по-голямата част от световната търговска система е ангажирана със запазването на ред, основан на правила, който сега е застрашен от митата на Тръмп, посочват представители и от двете страни.

Предишен опит за задълбочаване на връзките през 2023 г. не получи дипломатическа подкрепа, но доклад на Шведската национална търговска камара отбелязва, че споразумение между блоковете би могло да ги превърне в „център на тежестта в световната търговия“.

CPTPP е създаден през 2018 г. и включва Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур, Обединеното кралство и Виетнам. Той предлага равно третиране на инвеститорите и по-дълбоко интегрирана търговия със стоки. ЕС вече има двустранни споразумения с девет от членовете на CPTPP.

Сред страните от CPTPP най-силна подкрепа за по-тесни връзки с ЕС изразяват Нова Зеландия, Канада и Сингапур, но Япония също тихо подкрепя идеята, пише FT.

Все още не е създаден механизъм за превръщане на тези топли чувства в официален диалогов процес, отчасти защото Австралия в момента председателства CPTPP и през уикенда проведе общи избори. Очаква се сформирането на ново австралийско правителство да доведе до възобновяване на забавените преговори за двустранно търговско споразумение между ЕС и Австралия, което би могло да предостави политически форум за започване на по-широк диалог между ЕС и CPTPP.

Сред поддръжниците на бързото сключване на споразумение е Сесилия Малмстрьом, бивш еврокомисар по търговията, която сега работи в Института за международна икономика „Питърсън“.

„Ако това се случи, трябва да стане доста бързо – през тази година“, добавя тя.

„ЕС е бавно движещо се животно, но само погледнете последните три месеца – има реална спешност да се защити търговията, основана на правила“, казва тя пред FT.

Параметрите на всяко споразумение също все още не са договорени. Фон дер Лайен заяви, че няма планове ЕС да се присъедини към CPTPP.

В същото време, в опит да не бъде представено като антиамерикански блок и в признание, че някои от търговските оплаквания на Вашингтон са оправдани, споразумението би могло да включва и реформи в Световната търговска организация (WTO).

Най-амбициозните предложения за споразумение между двата блока повдигат и възможността за „кумулация“ на т.нар. правила за произход, които се използват в споразуменията за свободна търговия, за да се определи дали даден продукт има достатъчно местно съдържание, за да отговаря на изискванията за преференциален достъп до пазара с по-ниски мита.

Поддръжниците на тази идея твърдят, че тя ще позволи на компаниите от ЕС и CPTPP да интегрират по-лесно своите вериги за доставки и да внасят стоки в страните една на друга.

Идеята беше лансирана от Търговската камара на Швеция и отново включена в скорошен доклад на брюкселския мозъчен тръст Bruegel, но служители на Комисията ясно заявиха, че това понастоящем не е опция за ЕС.