Тръмп вкара и киноиндустрията в тарифната си война, ще отваря отново затвора „Алкатрас”
Американският президент обяви, че ще обложи със 100% чуждестранните филми, които влизат в САЩ, а закритият преди десетилетия затвор ще бъде „символ на справедливостта”
&format=webp)
Доналд Тръмп обяви, че ще наложи 100-процентна тарифа на всички филми, произведени в чужбина. По този начин той въвлече и киноиндустрията в търговската си война, за да предотврати това, което определя като „много бърза смърт“ на Холивуд.
Президентът на САЩ направи съобщението за новия търговски фронт в социалната си платформа Truth Social в неделя вечер, след като се върна във Вашингтон от уикенд в своя курорт Мар-а-Лаго във Флорида.
„Филмовата индустрия в Америка УМИРА от много бърза смърт. Другите държави предлагат всякакви стимули, за да привлекат нашите режисьори и студиа от Съединените щати. Холивуд, както и много други райони в САЩ, са опустошени“, пише той, цитиран от Financial Times.
През последните години Лос Анджелис наблюдава как други американски щати, както и страни като Канада и Обединеното кралство, отмъкват филмовите продукции от Калифорния.
Гавин Нюсъм, губернаторът демократ на щата, предложи схема за данъчни стимули в подкрепа на филмовото производство в щата, но според Тръмп това не е достатъчно.
Той смята, че само завишени мита ще спрат международната конкуренция. Затова сега планира да упълномощи министерството на търговията и търговския представител на САЩ „незабавно да започнат процеса на въвеждане на 100% тарифа за всички филми, които влизат в нашата страна и са произведени в чужбина“.
„ИСКАМЕ ОТНОВО ФИЛМИ, ПРОИЗВЕДЕНИ В АМЕРИКА!“, завършва поста на републиканеца в Truth Social.
По данни на FilmLA, организация с нестопанска цел, която следи производството в региона, цитирани от CNBC, през последното десетилетие производството на филми и телевизионни предавания в Лос Анджелис е намаляло с близо 40%.
Междувременно правителствата по света предлагат все по-щедри данъчни облекчения и парични отстъпки, за да привлекат продукции и да получат по-голям дял от 248-те милиарда долара, които според прогнозите на Ampere Analysis ще бъдат похарчени в световен мащаб през 2025 г. за производство на съдържание.
Но бившият високопоставен служител в областта на търговията Уилям Райнш, старши сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания, смята, че ответните мерки срещу митата за чуждестранни филми на Тръмп ще бъдат опустошителни.
„Ответните мерки ще убият нашата индустрия. Имаме много повече какво да загубим, отколкото да спечелим“, казва той и добавя, че ще е трудно това решение да се обоснове с националната сигурност или извънредна ситуация.
Възраждане на „Алкатрас"
Планът на Тръмп за прилагане на мита върху чуждестранни филми се появи на фона на поредица от публикации в социалните медии, в които той призова за повторно отваряне на известния затвор „Алкатрас", който е затворен от повече от 60 години.
Според него „Алкатрас", който се намира на остров край бреговете на Сан Франциско, трябва да бъде „значително разширен и възстановен“, за да може в него да бъдат настанени „най-безмилостните и жестоки престъпници на Америка“.
„Повторното отваряне на АЛКАТРАС ще служи като символ на ЗАКОН, РЕД и СПРАВЕДЛИВОСТ“, написа Тръмп в Truth Social.
Изявлението предизвика бърз упрек от страна на Нанси Пелоси, бивш председател на Камарата на представителите и демократ от Калифорния. В публикация в X тя заяви, че предложението на президента е „несериозно“.
„Алкатрас" е закрит като федерален затвор преди повече от шестдесет години. Сега той е много популярен национален парк и основна туристическа атракция“, добави тя.
Добрите са мои, лошите на Байдън
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп защити тарифната си политика по налагане на мащабни мита на всички търговски партньори въпреки породената от това икономическа несигурност.
„В крайна сметка аз поемам отговорност за всичко, но съм тук само от малко повече от три месеца. Митата току-що започнаха да действат. Те ще ни направят богати. Ще бъдем много богата страна“, заяви той в ексклузивно интервю за NBC News.
Тръмп подчерта, че всички „добри страни“ в икономиката на САЩ са негова заслуга и обвини предшественика си Джо Байдън за „лошите страни“. Той направи това и миналата седмица, когато хвърли върху демократа отговорността за свиването на американската икономика през първото тримесечие на годината, допълва CNBC.
Президентът за пореден път отхвърли опасенията, че митата му ще доведат до недостиг на стоки.
„Не смятам, че едно красиво момиченце на 11 години се нуждае от 30 кукли. Просто казвам, че децата нямат нужда от 30 кукли, могат да имат 3, нямат нужда да имат 250 молива, могат да имат 5“, обясни той.
В интервюто Тръмп омаловажи възможността за дългосрочно отрицателно въздействие на митата върху икономиката, дори ако САЩ изпитат рецесия в краткосрочен план.
„Вижте, да, това е - всичко е наред. Това, в което се намираме, е преходен период. Мисля, че ще се справим фантастично“, допълни той.
Без трети мандат
В интервюто си Тръмп отрече плановете си за трети президентски мандат - ход, който според експертите е забранен от Конституцията на САЩ.
„Ще бъда осемгодишен президент, ще бъда президент с два мандата. Винаги съм смятал, че това е много важно“, заяви той.
78-годишният президент е коментирал в предишни изявления, че „не се шегува“ с желанието си да изкара трети или дори четвърти мандат на поста. Сега обаче той обясни, че изказванията му са имали за цел да тролят „фалшивите новинарски медии“, допълва BBC.
Въпреки това, само преди дни The Trump Organization пусна в официалния си сайт шапки с надпис „Trump 2028“, което подхрани спекулациите, че може да влезе в битката за трети мандат в Белия дом.
В интервюто си Тръмп заяви, че е получил много „молби“ от хора, които са поискали да обмисли възможността да остане президент.
„Това е нещо, което, доколкото ми е известно, не ти е позволено да направиш. Не знам дали е конституционно или нещо друго, но не е нещо, което искам да направя“, обясни той, като изброи републиканците, които биха могли да заемат мястото му, включително вицепрезидента Джей Ди Ванс и държавния секретар Рубио.
В 22-рата поправка на Конституцията на САЩ се казва, че „никой не може да бъде избиран на президентския пост повече от два пъти“. Промяната на Конституцията ще изисква одобрение от две трети от Сената и Камарата на представителите, както и одобрение от три четвърти от правителствата на отделните щати в страната, допълва BBC.
Някои привърженици на Тръмп обаче предполагат, че има вратичка, която не е проверена в съда. Запитан от NBC дали някой се е обръщал към него с тези теории, Тръмп отклони въпроса, като отговори, че „много хора са казвали различни неща“.