AI задълбочава неравенството на работното място. Какво може да направи бизнесът?
Компаниите са отговорни за опазването на работните места, тъй като бумът на изкуствения интелект може да доведе до безработица
&format=webp)
Ръководителите на HR отдели все повече се затрудняват да балансират между приоритизирането на хората и реализирането на печалби на фона на бързото развитие на изкуствения интелект (AI).
Компаниите са отговорни за опазването на работните места, тъй като бумът на изкуствения интелект може да доведе до безработица и „потенциално да изостри неравенството“, казва пред CNBC главният директор по данните и изкуствения интелект на CIMB Group Педро Уриа-Ресио. „Налице е огромна вълна от промени и за съжаление някои хора може да останат назад“.
Агенцията на ООН за търговия и развитие предупреди в доклад от април, че AI може да засегне 40% от работните места в света и да увеличи неравенството между нациите. Ето защо компаниите трябва да работят не само за снабдяването на служителите с подходящи умения, които ще им позволят да се справят по-ефективно с технологичната революция, но и да работят за създаването на нови работни места, смята Уриа-Ресио.
Не всички ръководители на HR отдели обаче споделят същата гледна точка.
„Трябва да установим, че защитата на заетостта може да не е правилният начин на мислене“, акцентира Томаш Курчик, главен директор по информационните технологии в Prudential Singapore.
„Въпросът е: Какво можем да направим, за да сме сигурни, че ще адаптираме заетостта? Защото това е все едно да се опитваме да предотвратим вълна цунами. Знаем, че защитата няма да е непременно ефективна. Така че наистина трябва да се мисли как да се адаптираме“.
Революцията в областта на изкуствения интелект е подобна на по-ранни промени, като например възхода на интернет към края на 20-ти век, смята Уриа-Ресио. AI навлезе в общия дискурс през ноември 2022 г., когато OpenAI пусна публично своя чатбот ChatGPT. Оттогава въздействието на технологията напредна значително и компаниите увеличиха усилията си за трансформиране на работната си сила, за да напреднат и да се конкурират в световен мащаб.
„След промените, свързани с интернет, започнахме да мислим тези, предизвикани от мобилните устройства. Мисля, че сега мисленето трябва да бъде AI-first, но да държим хората в течение“, посочва още Уриа-Ресио.
Въпреки че AI често е обявяван като инструмент, който ще бъде в помощ на служителите да станат по-ефективни и продуктивни, експертите са обединени, че трябва да се обърне внимание и на непредвидените последици от широкото му навлизане.
Хората срещу печалбите?
Според 2025 Microsoft Trend Index 82% от лидерите заявяват, че са уверени, че ще използват цифров труд, като например усъвършенствани инструменти за GenAI или AI агенти, за да разширят капацитета на работната сила през следващите 12-18 месеца. Освен това 78% може да наемат специфични за AI длъжности, за да се подготвят за бъдещето. Същевременно 47% от лидерите казват, че повишаването на квалификацията на съществуващата работна сила е основен приоритет, а 33% обмислят намаляване на броя на служителите.
Освен въздействието върху работните места, прилагането на етиката в AI започна да доминира в дискусиите в корпоративните заседателни зали.
„AI е в състояние да вземе данните и да ускори пристрастията със скоростта на светлината“, предупреждава Курчик. „Данните са създадени от хора, по един или друг начин, така че данните наследяват и нашите пристрастия. Ако се замислите за това - пристрастието не е грешка. То е характеристика, която не искаме, когато става въпрос за изкуствен интелект, така че въпросът е как можем да управляваме тази технология по-добре“.
Хората на преден план
Въпреки опасенията относно AI, експертите остават оптимисти за въздействието на технологията върху обществото.
„Вярвам, че AI ще стане безплатен за всички и това ще открие невероятни възможности за хората и организациите по света“, казва Курчик, според когото технологията може да доведе до възраждане на повече занаятчийски дейности, което ще създаде нови възможности за хората. „Там, където може да се повиши неравенството, това ще бъде най-вече в краткосрочен план, когато се случва най-голямата промяна. Но една-единствена организация не може да овладее ситуацията“.
Вместо това ще е необходимо образователните институции, правителствата и корпорациите да работят съвместно, за да гарантират, че съществуващите неравенства няма да се разпространяват.