Израел задейства план за превземане на цялата територия от Ивицата Газа
След като прекратяването на огъня с Хамас се провали в средата на март, страната пое контрола над още територии, които сега възлизат на около 50%
&format=webp)
Израел е одобрил плановете си да завземе цялата Ивица Газа и да остане на територията за неопределен период от време, съобщиха двама израелски служители, цитирани от Euronews.
Израелски медии също съобщават, че кабинетът по сигурността е одобрил подновената военна експанзия в Газа. Съгласно плана, военните ще действат в нови райони и ще „унищожат цялата инфраструктура“ над и под земята, допълва BBC.
Според AP министрите от израелския кабинет са одобрили плана при гласуване рано тази сутрин, часове след като началникът на израелската армия заяви, че свиква десетки хиляди запасни войници.
Ако планът бъде осъществен, ще доведе до значително разширяване на операциите на Израел в палестинската територия и вероятно ще се сблъска с ожесточена международна съпротива.
Според официалните лица той има за цел да помогне на Израел да победи Хамас и да освободи държаните в Газа заложници. Вероятно обаче ще изтласка стотици хиляди палестинци към южната част, което ще изостри и без това тежката хуманитарна криза.
Израелските представители заявиха, че планът включва „превземане и задържане на територии“. Той ще се стреми да попречи на Хамас да разпределя хуманитарна помощ, което според Израел укрепва властта на групировката в Газа. Израел също така обвинява Хамас, че задържа помощта за себе си, за да укрепи своя капацитет. Планът включва и мощни удари по цели на Хамас, заявиха още служителите.
Според длъжностните лица Израел е в контакт с няколко държави относно плана на президента Доналд Тръмп за превземане на Газа и преместване на нейното население в рамките на това, което Израел нарича „доброволна емиграция“, но което предизвика осъждане от съюзниците на Израел в Европа и арабския свят.
След като прекратяването на огъня между Израел и Хамас се провали в средата на март, страната пое контрола над още територии, които сега възлизат на около 50% от Газа.
Преди прекратяването на примирието Израел спря всякаква хуманитарна помощ, включително храна, гориво и вода, което доведе до най-тежката хуманитарна криза за близо 19-те месеца на войната между Израел и Хамас.
Забраната за предоставяне на помощи предизвика повсеместен глад и мародерства, допълва Euronews.
От седмици Израел се опитва да засили натиска върху Хамас и да го накара да прояви по-голяма гъвкавост в преговорите за прекратяване на огъня. Международните посредници, които се опитват да доведат страните до ново споразумение срещат трудности. Мерките на Израел не изглежда да са отклонили Хамас от преговорните позиции.
На този фон, през последните седмици хиляди резервисти подписаха писма, в които настояват правителството на Нетаняху да спре сраженията и да се съсредоточи върху постигане на споразумение за връщане на заложниците.
В събота вечерта в Израел се проведоха нови протести с призиви за прекратяване на конфликта. В неделя вечер израелските военни съобщиха, че още двама войници са убити в Газа, а по-рано ракета, изстреляна от Йемен от подкрепяните от Иран бойци хути, се приземи близо до главния терминал на израелското летище „Бен Гурион“. Нетаняху се закани да отвърне на удара.
Хутите отговориха на новите планове на Израел за Газа, като заявиха, че ще наложат „въздушна блокада“, като многократно ще атакуват летищата му.
В Газа управляваното от Хамас министерство на здравеопазването съобщи в неделя, че 40 души са убити през предходните 24 часа, а други 125 са били ранени.
По данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването на територията на Газа най-малко 52 535 палестинци са убити по време на войната от 7 октомври. От тях 2 436 са загинали след 18 март, когато Израел поднови офанзивата си в Ивицата Газа.