Когато вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс е запитан за войната в Украйна по време на форум по външна политика във Вашингтон миналата седмица, дипломати очакват обичайна за MAGA риторика – критика към Киев и завоалирана симпатия към Русия.

Вместо това, те чуват нещо съвсем различно. Ванс казва по повод пакет от руски предложения за прекратяване на конфликта: „Смятаме, че исканията им са прекомерни.“

Отговорът му е изненадващ, имайки предвид, че той беше сред главните действащи лица в скандалната среща в Овалния кабинет през февруари, когато остро нападна украинския президент Володимир Зеленски и го обвини в липса на достатъчна благодарност към САЩ за оказаната подкрепа – сцена, която предвещаваше почти пълен разрив в отношенията между Киев и Вашингтон.

Коментарите на Ванс са част от забележима промяна в тона на администрацията на Тръмп. Американските представители изглеждат все по-нетърпеливи към Владимир Путин, като нарастват подозренията, че именно руският лидер – а не Зеленски – е основната пречка пред постигането на мир.

„Американците имаха твърде опростенческа представа - да омаят Русия, да натиснат Зеленски и да постигнат сделка“, казва пред Financial Times Волфганг Ишингер, бивш германски посланик в САЩ, пред когото Ванс e направил въпросният коментар по време на форума. „Оказа се, че да омаеш Русия просто не е достатъчно.“

Международните усилия за прекратяване на войната се засилиха през последните дни. По инициатива на Путин, Русия и Украйна трябва да проведат преки преговори в Турция в четвъртък – макар че не е ясно дали руският президент ще присъства лично.

Във вторник Дмитрий Песков, прессекретар на Путин, заяви, че Руската делегация ще бъде в Истанбул в четвъртък и ще очаква там украинската страна.

„Изхождаме само от изявленията на президента Путин, който предложи преговори между делегациите в четвъртък в Истанбул. Нашата делегация ще бъде там и ще очаква украинската страна, каза Песков, отговаряйки на въпрос на журналист по повод изявления на Зеленски за желанието му да се срещне с руския лидер.

Песков уточни, че съставът на руската делегация ще бъде оповестен, когато има съответни указания от президента.

По-рано Зеленски потвърди, че ще бъде в Турция на 15 май, където е планирана негова среща с турския президент Тайип Ердоган. Той каза също, че очаква да се срещне с Путин в Анкара или в Истанбул.

Белият дом обяви, че държавният секретар Марко Рубио, както и специалните пратеници на Тръмп – Стив Уиткоф и Кийт Келог – ще вземат участие.

Тръмп нарече потенциалната среща в Истанбул "много важна" и изрази оптимизъм, че могат да бъдат постигнати "добри неща". Преди да отпътува от Вашингтон за Рияд, той заяви, че обмисля да "се отбие" в Истанбул за преговорите, но отбеляза, че има натоварен график при регионалната си обиколка.

Засега най-желаната цел на Тръмп – прекратяване на огъня, което да отвори пътя към мирни преговори и край на войната – му убягва. Путин продължава да отхвърля международните призиви за спиране на бойните действия, въпреки заплахите от нови тежки санкции от страна на Запада, включително от САЩ.

Очевидната неотстъпчивост на Русия започва да дразни Тръмп, твърдят наблюдатели.

„Чува се разочарование в изказванията му“, коментира пред FT Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Русия. „Може би осъзнава, че е направил прекалено много отстъпки, без да получи нищо в замяна.“

Действително, в един от пакетите с предложения, разпространени от САЩ миналия месец, Вашингтон беше изразил готовност да признае руския контрол над Крим – отстъпка, която предизвика възмущение в Украйна и ЕС, но бе отхвърлена от самия Путин.

Публикациите на Тръмп в социалните мрежи отразяват неговото нетърпение. В края на април, след като Русия изстреля ракети по цивилни райони в Украйна, той заяви, че Кремъл го „разиграва“ и заплаши с допълнителни финансови и банкови санкции срещу Москва.

„Тръмп стига до извода, че Путин не е приятел на САЩ“, казва Бил Тейлър, посланик на САЩ в Украйна от 2006 до 2009 г. „Има усещане, че Путин не е надежден, че не води сериозни преговори.“

Вече става все по-трудно вината за продължаващите бойни действия да се хвърля върху Украйна. През последните седмици Зеленски се опитва да демонстрира готовност за сътрудничество, подкрепяйки американските настоявания за прекратяване на огъня. В неделя той се съгласи на руското предложение за преки преговори в Турция, след като Тръмп лично го призова да го приеме.

Отношенията между Киев и Вашингтон се подобриха след февруарския скандал, отчасти благодарение на споразумението за добив на стратегически минерали, което отваря възможност за съвместни инвестиции в украински природни ресурси.

Украински представители смятат, че това увеличава вероятността САЩ да продължат да подкрепят отбраната на страната.

„Сега Тръмп има залог в това“, коментира един от тях пред FT.

Въпреки това остава неясно дали Тръмп наистина е пренасочил симпатиите си към Украйна - или е готов да накаже Русия за неотстъпчивостта ѝ.

Докато повечето западни лидери, както и специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог, бяха критични към руското предложение за директни преговори без предварително примирие, Тръмп похвали инициативата на Путин, наричайки я „потенциално велик ден за Русия и Украйна“.

„Тръмп очевидно вижда, че Путин не играе честно“, казва Ерик Грийн, бивш съветник на президента Джо Байдън по националната сигурност. „Но не съм убеден, че това ще доведе до реален натиск върху Путин.“

Бившият германски дипломат Ишингер изразява задоволство от промяната в позицията на Ванс по отношение на Русия, посочвайки, че позициите на САЩ и Европа относно войната в Украйна започват да се доближават. Той обаче добавя, че вицепрезидентът „не направи следващата логична крачка - да каже, че е време да се упражни истински натиск върху Русия.“

Някои американски политици все пак настояват за по-твърд курс спрямо Москва. Сенатор Линдзи Греъм, съюзник на Тръмп, заяви, че има двупартийна подкрепа за законопроект, предвиждащ „смазващи“ санкции срещу Русия, включително 500% мито върху вноса от страни, които купуват руски петрол и газ, ако Путин не започне сериозни преговори за край на войната.

Законопроектът има „за“ от 72 сенатора - знак, че подкрепата за Украйна в Конгреса остава силна.

„Тези санкции изразяват мнението на Сената, че основният агресор е Русия“, заяви Греъм пред репортери в края на миналия месец, добавяйки, че „Путин би направил огромна грешка, ако си мисли, че може да си играе с Тръмп.“

Експерти смятат, че Русия залага на това, че президентът на САЩ ще загуби търпение с мирния процес.

„Путин играе дългосрочно и вярва, че времето е на негова страна. „Той изчислява, че Тръмп ще изгуби интерес, че американците ще прекратят военната помощ и това ще отслаби украинската армия“, казва бившият посланик на САЩ в Русия Макфол.

Други обаче смятат, че опасността Тръмп да изостави Украйна е намаляла през последните седмици.

Томас Греъм, старши сътрудник в Съвета за външни отношения и бивш старши директор за Русия в Съвета за национална сигурност, казва, че Тръмп трудно ще постигне една от основните си цели – нормализиране на отношенията с Русия, без първо да реши проблема с Украйна.

„Залозите са прекалено високи“, коментира той. „Да, Тръмп все още може да се откаже от Украйна – но ако го направи, това ще изглежда като провал.“