Най-големите петролни компании в света се подготвят за продължителен спад на цените на суровия петрол - третият за малко повече от десетилетие - като се опитват да уверят инвеститорите, че са подготвени за най-лошото.

Ръководителите на ExxonMobil, Chevron, Shell, TotalEnergies и BP използваха тримесечните си отчети, за да уверят инвеститорите, че балансите им остават стабилни и че няма да се прибързва с ненужно намаляване на разходите и възвръщаемостта за акционерите.

„Наблюдаваме значителен натиск за намаляване на цените и маржовете“, коментира пред анализатори този месец шефът на ExxonMobil Дарън Уудс, цитиран от Financial Times, като добави, че компанията с капитал от 472 млрд. долара се е подготвила за спад, намалявайки разходите си с близо 13 млрд. долара за пет години.

„Нашата организация е планирала това. Тестваме плановете си и финансовите резултати със сценарии, които са по-тежки от опита ни през пандемията", посочи Уудс, позовавайки се на спада през 2020 г., който съпътства годините на COVID-19. „Никоя друга международна петролна компания дори не се доближава до тях“.

Цените на петрола паднаха под 60 долара за барел през април и се очаква да бъдат средно около 65 долара до края на годината, тъй като картелът ОПЕК+, който включва Саудитска Арабия и Русия, продължава да увеличава предлагането. В петък международният бенчмарк - петролът сорт Брент - се търгуваше под 65 долара за барел.

Chevron, който съкращава работната си сила с една пета, увери инвеститорите, че при цена на черното злато от 60 долара за барел ще генерира 9 млрд. долара свободен паричен поток. Shell пък заяви, че ще бъде в състояние да изплати дивидента си, дори ако то спадне до 40 долара, и че обратното изкупуване на акции ще продължи с приблизително половината от сегашния темп при 50 долара за барел.

Shell също не е променила плановете си за разходи.

„Не искаме от нашите предприятия да спрат проектите“, каза Синад Горман, главен финансов директор, по време на разговора за приходите на компанията.

Патрик Пуяне, главен изпълнителен директор на TotalEnergies, заяви, че и този път реакцията е същата като по време на кризата с коронавируса - „няма паника“ - и акцентира, че компанията му е отказала да намали дивидента си дори по време на най-тежката пандемия.

Предишните спадове на петролните пазари - включително и този, който се дължеше на ценовите войни между Саудитска Арабия, САЩ и Русия от 2014 г. до 2016 г. - наложиха дълбоки съкращения на разходите в индустрията, както и забавяне на проекти. Дългът също нарасна, тъй като големите петролни компании взеха заеми, за да поддържат дейността си и възвръщаемостта на акционерите.

Някои от тях се възползваха и от възможностите на пазара. Пример за това са придобиването на BG Group от Shell през 2015 г. и това на Noble Energy от Chevron през 2020 г.

„Ние сме по-добре позиционирани от другите, за да отговорим на пазарните предизвикателства и всъщност да се възползваме от възможностите, които те предоставят“, отбелязва Уудс за Exxon.

Големите петролни компании колективно съкратиха плановете си за капиталови разходи с 2% в хода на последния сезон на отчетите, изчислява анализаторът на HSBC Ким Фюстие, който очаква по-нататъшни намаления, ако цените на петрола се запазят на сегашните нива.

Консултантската компания Wood Mackenzie, от своя страна, прогнозира 98 млрд. долара капиталови разходи за тази година за петте суперголеми компании, което е с близо 5% по-малко в сравнение с 2023 г.

„Те са малко в режим на изчакване и очакване“, смята Фюстие. „Ясно е, че не искат да прибързват с необратими решения“.

По думите ѝ неотдавнашният спад на цените на суровия петрол е дошъл само няколко седмици след като редица големи петролни групи очертаха дългосрочни планове, базирани на ставки от над 70 долара, което прави трудно преразглеждането на насоките толкова скоро.

„Мисля, че компаниите трябваше да представят план, в който паричните и изходящите потоци са балансирани при 65 долара за барел, но никоя от тях не го направи“, добавя Фюстие.

Анализаторите на HSBC се позоваха на приспособяването към по-ниските цени на петрола, когато намалиха прогнозата си за печалбата на акция за 2025 г. за големите петролни компании, включително с 35% за BP и 18% за Chevron.

Анализаторът на Bank of America Кристофър Куплент коментира, че макар и 65 долара за барел петрол да не могат да предизвикат сериозни сътресения за големите играчи, всяко по-нататъшно понижение рискува да окаже по-значително въздействие.

„Притеснението ми е, че няма да останем на 65 долара. Нашата прогноза е, че през второто и третото тримесечие средната стойност на петрола сорт Брент ще бъде под 60 долара. Подобен сценарий ще разкрие уязвими места”, категоричен е той.

Куплент също така заявява, че не е съгласен с твърденията на големите петролни групи, че са готови за спад, като отбелязва как десетилетието на съкращения е оставило на много от тях ограничена гъвкавост за по-нататъшни намаления, без да се застраши производството им.

„След десет години стремеж към ефективност, който направи много компании по-уязвими, възможностите за предлагане на повече са много по-малки“, казва той.