Японският министър на земеделието подаде оставка, след като заяви, че никога не купува ориз, защото го получава безплатно – изказване, което предизвика обществено възмущение в страна, която се сблъсква с растящите цени на хранителните продукти.

Оставката на Таку Ето засили натиска върху премиера Шигеру Ишиба, чийто неуспех да овладее растящите цени на ориза и да се справи с по-широката криза на жизненото равнище разгневи избирателите преди вота за горната камара на парламента през юли.

„Току-що подадох оставка пред премиера Ишиба“, заяви Ето пред репортери в кабинета на премиера, цитиран от The Guardian.

Ето беше подложен на натиск да подаде оставка, след като заяви, че никога не е купувал ориз, а разчитал на подаръци от свои поддържници.

Той първоначално изрази съчувствие към „тежкото положение“ на потребителите, след като правителството пусна около 300 000 тона ориз от аварийните запаси по-рано тази година с надеждата да понижи цените.

Но в реч по време на благотворително събитие миналия уикенд Ето заяви, че „никога не е купувал ориз, защото поддръжниците му даряват толкова много, че на практика може да го продава“.

В сряда Ето бе заменен от Шинджиро Коизуми, бивш министър на околната среда, който миналата есен се кандидатира без успех срещу Ишиба за лидер на Либерално-демократичната партия.

Коментарът на Ето разгневи потребителите, които според данни, публикувани през април, трябва да плащат почти двойно за торба ориз в сравнение с миналата година.

„Попитах се дали е уместно да остана начело на министерството на земеделието в критичен момент за цените на ориза и стигнах до заключението, че не е”, добави Ето.

“Още веднъж се извинявам на хората за изключително неподходящите коментари, които направих като министър, в момент, в който те се борят с растящите цени на ориза.“

Недостигът на ориз в Япония се дължи на няколко фактора, сред които лошата реколта поради горещото време през 2023 г. и паническите покупки, предизвикани от предупреждението за „мегаземетресение“ през 2024 г.

Смята се, че търговците на едро и дистрибуторите също трупат запаси от ориз в очакване на по-нататъшен недостиг.

Продължаващата криза и нарастващите разходи за храна и енергия на домакинствата подкопаха популярността на правителството на Ишиба, седмици преди то да се изправи пред избирателите в изборите за горната камара, които могат да определят бъдещето му като премиер.

В скорошно проучване на Kyodo 87% от анкетираните са недоволни от начина, по който правителството се справя с цените на ориза, а рейтингът на кабинета на Ишиба е спаднал до най-ниското си ниво откакто той пое поста през октомври миналата година.

Средната цена на ориза, продаван в супермаркетите през седмицата до 11 май, достига рекордните 4268 йени (29 долара) за 5 кг, което е с 4214 йени повече от предходната седмица и около два пъти повече от цената преди година.

През април Япония внесе ориз от Южна Корея за първи път от четвърт век насам в опит да успокои нарастващото недоволство на потребителите.

Джуня Огава, генерален секретар на основната опозиционна Конституционна демократична партия, определи коментарите на Ето като „крайно неподходящи, неадекватни и недопустими“.

Ето призна, че изказванията му са разгневили съпругата му.

„Тя ми каза, че купува ориз, когато дареният ориз свърши“, заяви той в опит да успокои гнева на гражданите.

„Не е истина, че семейството ни се храни изцяло с ориз, който ни даряват.“