Китай налага антидъмпингови мита върху пластмасa от САЩ, ЕС, Япония и Тайван
Кополимерите POM могат частично да заменят метали като мед и цинк, и имат различни приложения, включително в автомобилни части, електроника и медицинско оборудване
&format=webp)
Китай обяви антидъмпингови мита в размер на до 74,9% върху вноса на POM кополимери, вид инженерна пластмаса, от Съединените щати, Европейския съюз, Япония и Тайван.
Кополимерите POM могат частично да заменят метали като мед и цинк, и имат различни приложения, включително в автомобилни части, електроника и медицинско оборудване.
Решението на министерството на търговията в страната финализира разследване, започнало през май 2024 г., малко след като САЩ рязко увеличиха митата върху китайските електромобили, компютърни чипове и друг внос, съобщава CNBC.
През януари министерството заяви, че първоначалните резултати са установили наличието на дъмпинг и през същия месец е въвело предварителни мерки под формата на депозит.
Според днешното съобщение най-високи антидъмпингови ставки от 74,9% са наложени на вноса от САЩ, докато европейските доставки ще бъдат обложени с 34,5% мито.
35,5% е ставката върху вноса от Япония, с изключение на Asahi Kasei Corp, която получава специфична ставка от 24,5 %.
Общи мита от 32,6% са наложени върху вноса от Тайван, докато Formosa Plastics получава 4%, а Polyplastics Taiwan 3,8%.
Надеждите, че търговската война между САЩ и Китай се смекчава, нараснаха, след като в понеделник двете страни заявиха, че са се споразумели да намалят взаимните мита в рамките на 90-дневно примирие, припомня CNBC.
Групата на държавите от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество APEC предупреди за „основните предизвикателства“ пред световната търговска система в комюнике в петък след среща в Южна Корея.
Според прогнозите растежът да спадне до 2,6% през 2025 г. в сравнение с 3,6% миналата година.
„От повишаването на тарифите и ответните мерки до спирането на процедурите за улесняване на търговията и разпространението на нетарифни бариери, ние сме свидетели на среда, която не благоприятства търговията“, заяви Карлос Курияма, директор на звеното за подкрепа на политиката на APEC.
Според APEC възстановяването на доверието в търговията изисква не само намаляване на напрежението, но и действия като укрепване на устойчивостта на веригата за доставки и подобряване на прозрачността на търговските правила и процедури.