Икономическият растеж на Германия в началото на годината е по-бърз от предварителните прогнози, като износът и производството отбелязват скок на фона на натрупването на запаси от американски компании в очакване на въвеждането на митата от президента Тръмп.

Брутният вътрешен продукт се е повишил с 0,4% през първото тримесечие, което е повече от предварителните прогнози от 0,2% и е най-бързият темп от третото тримесечие на 2022 г., според данните на германската статистическа агенция Destatis, публикувани в петък.

Растежът през последното тримесечие на 2024 г. е спаднал с 0,2%.

Производството и износът регистрират по-силен растеж от очакваното, което сочи към изненадващо добро икономическо развитие през март, коментира президентът на Destatis Рут Бранд.

Износът на стоки и услуги се е увеличил с 3,2%, като значителен растеж е отчетен при международните продажби на фармацевтични продукти и моторни превозни средства.

„Предвидимите ефекти на опасенията от назряваща търговска война със САЩ вероятно са допринесли за положителното развитие“, акцентира Destatis.

През първото тримесечие Германия е изнесла стоки на стойност 41,2 млрд. евро, или около 46,5 млрд. долара, за САЩ.

„Тръмп прави германската икономика отново велика, засега“, казва икономистът от ING Карстен Брески в доклад до клиентите, цитиран от The Wall Street Journal.

Той посочва, че в очакване на обявяването на така наречения „Ден на освобождението“ от президента Тръмп, през март индустриалното производство и износът са отбелязали ръст.

Това се случва въпреки че икономиката на Германия наскоро претърпя поредица от понижения. Както правителството, така и Германският съвет на икономическите експерти – група от водещи икономисти – очакват брутният вътрешен продукт да остане непроменен през тази година, след като и двата органа преди това прогнозираха умерен растеж.

„Германската икономика все още е в фаза на изразена слабост“, оценява Съветът на икономическите експерти в пролетния си доклад, публикуван в четвъртък.

Но дори и ако резултатите за първото тримесечие са явно ефект от еднократни фактори и все още не изглеждат устойчиви, те показват, че след скорошното понижение на прогнозите за растежа за тази година, следващата ревизия вероятно ще бъде в посока нагоре, казва Брески.

Германската икономика също трябва да получи тласък от увеличеното фискално пространство, с което разполага новото правителство на канцлера Фридрих Мерц.

Правителството обеща да увеличи разходите за отбрана и да отпусне 500 милиарда евро за инфраструктура, въпреки че голяма част от стимулите за икономиката вероятно ще започнат да се усещат едва в края на годината.

По-нататъшни намаления на лихвените проценти от Европейската централна банка, както и продължаващото увеличение на реалните доходи в Германия, също могат да стимулират потребителските разходи.

Но тарифната политика на администрацията на Тръмп остава ясна пречка пред растежа, като се има предвид, че тя засяга несъразмерно износоориентираната икономика на Германия, в която се намират големи автомобилни производители като Volkswagen, BMW и Mercedes-Benz, както и фармацевтични гиганти като Bayer.

Тарифите включват 25% мита върху автомобили, стомана и алуминий, както и 10% мита върху повечето други стоки.