Варшава блести на борсовата карта: Полша печели от растеж, дивиденти и геополитика
Индексът WIG се е повишил с над 28% през тази година, като една от най-добре представящите се борси в света, подпомогната от фискалната „базука“ на Германия
&format=webp)
Полската фондова борса се е превърнала в една от най-добре представящите се в света през тази година, подпомогната от относително изолираната позиция на страната от глобалната търговска война и очаквания тласък от фискалната „базука“ на съседна Германия.
Индексът WIG Poland се е повишил с 28,6% от началото на годината – въпреки спада в понеделник след неочаквано оспорвания първи тур на президентските избори – и изпреварва други силно представящи се пазари като Чили и Гърция. За сравнение, американският индекс S&P 500 е с ръст от едва 1%.
Според Томаш Бардзиловски, главен изпълнителен директор на Варшавската фондова борса, ралито се дължи на „значителен приток на чуждестранен капитал“ в резултат на здравата икономика на Полша, както и на нарастващите дивиденти на пазара на акции и сравнително ниските оценки.
Полските акции се търгуват с 15% отстъпка от цената на печалбата спрямо индекса MSCI Emerging Markets.
Пазарът се оказва популярен и поради факта, че около три четвърти от търговията на Полша се осъществява в рамките на ЕС. Това го прави по-малко уязвим от другите пазари от търговската война, започната от американския президент Доналд Тръмп, и по-атрактивен за някои инвеститори, пише Financial Times.
„Пазарът е достатъчно малък, за да може движението на чуждестранния капитал да има видим ефект“, коментира Пиотр Арак, главен икономист в полската VeloBank.
“Търговската война на Тръмп също отклони капиталовите потоци от САЩ към развиващите се пазари като Полша и части от Латинска Америка, които са по-малко засегнати от митата“, добавя той пред FT.
Индексът WIG е с размер около 135 млрд. долара, в сравнение с 2,9 трлн. долара за британския FTSE 100 и над 50 трлн. долара за S&P.
Полша, която този месец намали лихвените проценти за първи път откакто премиерът Доналд Туск се върна на власт през 2023 г., също се възползва от огромното увеличение на планираните разходи на съседна Германия, най-големият ѝ търговски партньор.
Затруднената икономика на Германия предизвика нервност във Варшава миналата година. Но тези опасения отстъпиха място на надеждите за положителен ефект за Полша от пакета „фискални стимули базука“, изготвен от новото правителство в Берлин, казва Камил Столарски, ръководител на проучванията на пазара на акции в Santander Poland, пред FT.
Полската икономика отбелязва ръст от 3,8% на годишна база през първото тримесечие на 2025 г., което е вторият най-бърз темп в ЕС след Ирландия и значително над средния растеж за блока от 1,4%, според данни на Евростат.
Междувременно анализаторите прогнозират, че печалбата на акция на компаниите, регистрирани на Варшавската фондова борса, ще нарасне средно с около 10% през 2025 г. Финансовите компании, които съставляват две пети от WIG, увеличават дивидентите си след отбелязани рекордни печалби. Полските банки регистрират обща печалба от 42 млрд. злоти (11 млрд. долара) през 2024 г., което е увеличение спрямо 27,6 млрд. злоти през предходната година.
Полша трябва да „остане устойчива в тези бурни времена благодарение на диверсифицираната си икономика, големия вътрешен пазар и ограничената пряка търговска експозиция към САЩ“, казва Беата Яворчик, главен икономист в Европейската банка за възстановяване и развитие.
Полша също така ще има най-силната икономика тази година сред бившите комунистически страни от ЕС, с годишен растеж от 3,3%, според най-новите прогнози на ЕБВР.
Вътрешната политика е още един фактор, който насърчава инвеститорите. Завръщането на Туск и неговата проевропейска коалиция отключи милиарди евро от замразени преди това фондове на ЕС. Правителството започна да разпределя тези средства – главно за инфраструктурни проекти и проекти за енергиен преход – в опит да намали зависимостта на страната от въглищата.
Акциите на държавните енергийни групи отбелязаха ръст, като петролната компания Orlen се е повишила с 53%, а PGE – с 56% от началото на годината.
WIG загуби 0,8% в понеделник, като вниманието сега се насочва към втория тур на президентските избори на 1 юни. Рафал Тшасковски, кандидатът на Туск, се изправя пред неочаквано оспорвана битка срещу Карол Навроцки от опозиционната партия „Право и справедливост“ (PiS), след като Тшасковски спечели с малка преднина първия тур в неделя.
Победа на Тшасковски във втория тур би позволила на правителството на Туск да продължи с дълго отлаганите реформи, които бяха блокирани от излизащия президент Анджей Дуда, назначен от PiS. Но поражението на Тшасковски се счита за вероятно да дестабилизира коалицията на Туск и дори да доведе до предсрочни парламентарни избори.
И двамата кандидати за президент поставиха националната сигурност в центъра на кампаниите си, повтаряйки предупреждението на Туск от ноември за „сериозния и реален“ риск от глобална война. Въпреки това инвеститорите напоследък се фокусират върху дипломатическите усилия на Тръмп за постигане на примирие между Русия и Украйна. Това може да позиционира Полша като стратегически център за евентуалното възстановяване на Украйна.
„Мисля, че една от основните причини за ръста на пазара е, че инвеститорите наистина залагат на мира в Украйна„, казва Анджей Кубисяк, заместник-директор на полския икономически институт, мозъчен тръст.
“Силното икономическо представяне на Полша в ЕС повишава доверието на инвеститорите, въпреки че изходът от мирните преговори все още представлява риск за по-нататъшни печалби на Варшавската борса.“