Тази година е изключително важна за лондонския фондова борса.

През 2024 г. новите компании, листвани в Лондон, са привлекли най-малко парични средства в историята - едва 737 млн. паунда по данни на Dealogic, което подчертава предизвикателствата пред съживяването на пазара. Миналата година в столицата на Обединеното кралство са се листнали по-малко от 20 компании, което е най-малкият брой попълнения от финансовата криза през 2009 г. насам.

Тъй като все повече компании избират да добавят или да преместят листванията си в САЩ в търсене на по-голяма ликвидност и по-високи оценки, британските политици спешно се опитват да съживят Лондон с реформи в нормативната уредба и мерки за насърчаване на пенсионните фондове да инвестират в местните акции.

На фона на слабите пазари и политическата несигурност дългоочакваните листвания на финтех компании бяха отложени миналата година. Някои от тях, включително подкрепената от eBay компания за разплащания Zilch, се насочват към първично публично предлагане, но не по-рано от 2026 г. Други, като приложението за търговия eToro и шведската група Klarna, планират да станат публични в САЩ.

Ръководителите на усилията за съживяване на пазара в Обединеното кралство, начело с главния изпълнителен директор на Лондонската фондова борса Джулия Хогет, твърдят, че IPO пазарът ще се раздвижи през тази година. Но според различни експерти надеждите, че 2025 г. ще се окаже година на бум, вече намаляват.

На този фон Financial Times съставя списък с потенциалните спасители на LSE.

Ebury

Стартъпът за разплащания, собственост на испанската банка Santander, е назначил инвестиционни банки, включително Goldman Sachs, да ръководят IPO-то в Лондон, което може да оцени групата на около 2 млрд. паунда.

Ebury е основана през 2009 г. от испанските инженери Хуан Лобато и Салвадор Гарсия. Тя предлага услуги, включително трансгранични плащания, преводи на заплати, управление на валутния риск и бизнес кредитиране. Излизането на борсата ще бъде внимателно наблюдавано от останалата част от финтех сектора в Обединеното кралство след катастрофалното представяне на конкурента CAB Payments, чиито акции се сринаха с повече от 70% само три месеца след листването си през 2023 г.

Zopa

Очаква се подкрепеният от SoftBank дигитален кредитор Zopa да поиска листване, след като миналата година достигна рентабилност. Компанията е основана през 2005 г. като партньорски кредитор, но оттогава се е насочила към банковото дело и предлага спестовни сметки, финансиране на автомобили и лични заеми. Последната оценка на компанията е над 1 млрд. долара при набирането на средства през декември 2024 г.

Главният изпълнителен директор Джайдев Джанардана вече изрази предпочитание към Лондон като място за листване. Въпреки това близък до компанията човек предупреди, че ръководството не е определило срокове за IPO. Според тях Zopa може да е готова да се листне скоро, но ще изчака подходящите пазарни условия.

ClearScore

ClearScore, платформата за проверка на кредитоспособността, основана през 2015 г. от Джъстин Базини, е една от редките финтех компании, които са изразили ангажираност към Лондон като дестинация за листване, като вариантът за пускане на борсата е „в процес на разглеждане“.

„Ако все пак тръгнем по този път, виждаме Лондон като наш естествен дом, като се има предвид статутът ни на местен бранд, силната рентабилност и мащаба на потребителите на този пазар“, казва компанията пред Financial Times. Тя е оценена на 700 млн. долара в кръг на финансиране през 2021 г. и е подкрепена от компанията за рисков капитал QED Investors.

ClearScore приветства регулаторните реформи за насърчаване на инвестициите в Обединеното кралство и казва, че „бъдещето на процъфтяващи публично листвани печеливши финтех компании в Лондон е вълнуваща перспектива“. Потенциалното листване обаче може да се случи през 2026 г.

Parameta

Британският брокер на междубанкови сделки TP ICAP обмисля листване на своето звено за данни Parameta, което продава пазарни данни на институционални инвеститори и може да бъде оценено на до 1,5 млрд. паунда. Това се случва, след като TP ICAP бе подложена на натиск от инвеститорите да отдели бързо развиващото се звено.

Миналата година обаче главният изпълнителен директор на групата заяви, че обмисля различни варианти, включително да стане публична в Ню Йорк вместо в Лондон.

Shawbrook

Собствениците на частни капитали на британския кредитор за малки предприятия Shawbrook обмислят да направят IPO в Лондон, като се стремят към оценка от 2 млрд. паунда. BC Partners и Pollen Street Capital купиха банката през 2017 г. и обмислят листването ѝ през първата половина на 2025 г. През 2022 г. компанията отложи плановете си за продажба, след като рекордно високата инфлация и нарастващите разходи за енергия засегнаха клиентите на кредитора.

Metlen Energy & Metals

В средата на декември гръцката Metlen Energy & Metals подаде документи за първично листване на LSE. Понастоящем Metlen се търгува на атинския пазар, а председателят на компанията заяви, че конгломератът „присъства на британския и международните пазари от много години“ и листването в Лондон „ще бъде в най-добрия интерес както на Metlen, така и на неговите акционери“.

AirBaltic

Латвийският флагмански превозвач AirBaltic заяви, че Лондон ще бъде сериозен претендент, ако продължи с дълго отлаганото IPO тази година.

Авиокомпанията планира да се листне на родния си пазар в Рига, но нейният главен изпълнителен директор се срещна с шефа на LSE миналия месец, за да обсъди възможността за двойно листване в Лондон, посочва FT. Въпреки това Мартин Гаус, главен изпълнителен директор на AirBaltic, заяви, че други европейски борси, включително Амстердам и Франкфурт, също са варианти.

Shein

Говори се, че групата за онлайн бърза мода Shein ще се опита да направи голямо листване в Лондон тази година, което може да оцени компанията на около 50 млрд. паунда. Shein, основана в Китай и със седалище в Сингапур, подаде миналата година поверителни документи за предложеното първично публично предлагане и все още очаква регулаторни разрешения в Обединеното кралство и Китай.

Unilever Ice Cream

Unilever планира да пусне на борсата своето подразделение за сладолед на стойност 15 млрд. евро, но не е потвърдила къде ще се проведе IPO.

„Говорим с правителства, с властите, но също така и с фондовите борси, банките и т.н.“, казва главният изпълнителен директор Хайн Шумахер пред FT, като добавя, че вратата остава отворена за потенциални купувачи. Компанията ще потвърди плановете си през първата половина на тази година.

Листването може да съживи старото съперничество между Лондон и Амстердам за Unilever. Производителят на Magnum и Marmite по-рано е имал листвания и в двата града, но през 2020 г. се отказа от двойната си корпоративна структура, като се прехвърли към Лондон.