Шест държави искат ЕС да затегне контрола над Shein и Temu
Германия, Австрия, Полша, Дания, Нидерландия и Франция призовават за единен подход при прилагането на стандартите на ЕС в електронната търговия
Австрия, Дания, Франция, Германия, Нидерландия и Полша призоваха за по-строго прилагане на законодателството срещу платформите за електронна търговия в съвместно писмо, съобщава Euronews.
Шестте държави настояват Европейската комисия да предприеме „всички необходими мерки в рамките на своята компетентност“ за прилагане на Закона за дигиталните услуги (DSA) срещу много големи онлайн платформи (VLOP).
Определянето на онлайн пазарите Temu и Shein като VLOPs „е значителна стъпка“ в прилагането на правилата, но „продължава да бъде от решаващо значение стриктното прилагане на DSA“, се казва в писмото.
Temu и Shein се присъединиха към общо 25 платформи, всяка от които с над 45 милиона месечни потребители в ЕС. Сред тях са още Amazon, TikTok и Meta.
DSA влезе в сила през февруари 2024 г. за всички онлайн платформи, като въведе правила за прозрачност и задължения по отношение на незаконните продукти.
В писмото се казва, че ЕК трябва да събира данни за нарушенията в сътрудничество с националните координатори на дигитални услуги, за да открива нарушенията и да налага ефективни санкции.
„Ще бъдат необходими допълнителни стъпки в мерките за правоприлагане. Цифровизацията на продуктовите спецификации е от решаващо значение за автоматичното откриване на недостатъци, като например чрез дигитален паспорт на продукта“, се добавя в документа.
В политическите си насоки ЕК се ангажира с по-строго прилагане на електронната търговия въз основа на ефективен митнически, данъчен контрол и контрол на сигурността.
В бъдещия колегиум финландката Хена Вирккунен ще следи за технологичния портфейл, а ирландецът Майкъл Макграт, който ще следи за върховенството на закона, също има електронна търговия сред компетенциите си.
ЕК вече започна няколко проверки по въпросния закон, включително срещу платформата за електронна търговия AliExpress.
Страните призовават и за по-строг надзор на пазара в държавите-членки на ЕС чрез по-силни правомощия за намеса на органите по отношение на способността им да предприемат действия срещу платформите за електронна търговия.
„Възнамеряваме да засилим още повече автоматизацията и на контрола, например чрез уеб-претърсване“, пишат те, като добавят, че това трябва да гарантира, че потребителите, и по-специално децата, разполагат с безопасни продукти.
Що се отнася до митниците на ЕС, шестте държави членки искат приоритетно да бъдат обсъдени текущите дискусии в областта на ДДС и прилагането на принципа на считания за вносител и премахването на освобождаването от мито в размер на 150 евро.
Германия насърчава Унгария, която в момента председателства срещите на министрите от ЕС, и ЕК да придвижат напред обсъжданията по тези предложения.
Последният приоритет е защитата на данните. Изпълнителният орган на ЕС ще трябва да разбере повече за данните, събирани от платформите за електронна търговия и как те използват тези данни, се настоява в писмото.
То беше изпратено малко преди срещата на министрите на конкурентоспособността в Брюксел, която се провежда днес.
На нея те ще обсъдят по-нататъшната европейска конкурентоспособност и начините за справяне с предизвикателствата пред промишлеността и предприятията на единния пазар.
Освен това, ще разгледат доклада на бившия италиански премиер и бивш президент на ЕЦБ Марио Драги относно конкурентоспособността.