Предизвестената смърт на Лондонската фондова борса става все по-реална
Ситито регистрира най-малък брой листвания от 15 години насам, тъй като привлекателността на Ню Йорк нараства въпреки планираните реформи в Обединеното кралство
Лондонската фондова борса е напът да отбележи най-лошата си година от финансовата криза насам, тъй като се засилват опасенията, че все повече компании от FTSE 100 ще напуснат Обединеното кралство в полза на Ню Йорк.
По данни на London Stock Exchange Group тази година общо 88 компании са се отписали или са прехвърлили основното си листване от основния лондонски пазар, като само 18 са заели тяхното място.
Това е най-големият нетен отлив на компании от 2009 г. насам, докато броят на новите листвания също е напът да бъде най-нисък от 15 години.
Отливът продължава въпреки усилията на Обединеното кралство, регулаторните органи и LSE да повишат привлекателността на Ситито чрез реформиране на пазарните правила и националната пенсионна система, отбелязва Financial Times.
Този месец Ashtead, компанията за отдаване на оборудване под наем с пазарна оценка от 23 млрд. паунда, стана последният голям бизнес, който предложи да премести основното си листване от Лондон в Ню Йорк. Тя ще се присъедини към шест други групи от FTSE 100, които от 2020 г. насам са се отказали от индекса на сините чипове в полза на чуждестранни места.
Включвайки Ashtead, тези преместващи се дружества са държали обща пазарна оценка близо 280 млрд. паунда в петък - около 14% от настоящата стойност на FTSE 100.
Сред напусналите са хазартният гигант Flutter, който притежава Paddy Power, на стойност 39 млрд. паунда и групата за строителни материали CRH на стойност 55 млрд. паунда. И двете компании преместиха основното си листване в Ню Йорк през последните 18 месеца.
Поредица от поглъщания от страна на частни инвеститори също са изтощили борсата. Групата за киберсигурност Darktrace и инвестиционната платформа Hargreaves Lansdown са сред тези, които се съгласиха да бъдат купени тази година.
„Не можем да бъдем възприемани сериозно като световен лидер в областта на финансите, ако нямаме процъфтяващ пазар на дялов капитал“, казва пред FT Чарлз Хол, ръководител на отдела за проучвания в брокерската компания Peel Hunt.
„Обединеното кралство няма дадено от Бога право да бъде водещо място за листване, но той се нуждае от подхранване и подкрепа, за да бъде успешен на пазар, който става все по-глобален“, казва Хол и добавя, че „все повече компании ще напускат“, ако не се предприемат действия.
Сред факторите, посочени от дезертьорите, са по-широкият кръг от инвеститори и перспективата за по-добра ликвидност на акциите им.
За някои от тях този ход отразява разрастването на дейността им в Северна Америка. Ashtead реализира 98% от оперативната си печалба в САЩ, докато групата за водопроводни инсталации Ferguson, която се премести през 2022 г., получава 99% от там.
Девет компании от FTSE 100 получават повече от половината от приходите си от САЩ, според Bank of America, включително групата за данни Experian и образователната компания Pearson.
„Все повече британски компании обмислят да преместят листването си в САЩ, а разликата в оценките на Обединеното кралство спрямо САЩ става все по-голяма“, се казва в бележка на Goldman Sachs от миналата седмица.
Индексът FTSE 100, ориентиран към секторите на „старата икономика“ като енергетиката и минното дело, е нараснал с близо 8% тази година. Американският бенчмарк S&P 500 - дом на акции с по-висок растеж, като технологичните групи от Великолепната седморка - е генерирал около 27% за същия период.
Шарън Бел, стратег по европейски акции в Goldman Sachs, коментира, че много предприятия, които търсят по-високи оценки, се чувстват принудени да напуснат Обединеното кралство поради липсата на интерес от местните инвеститори.
Реториката „Америка на първо място“ на новоизбрания президент Доналд Тръмп също може да накара компаниите да ускорят плановете си за делистване.
Много съветници и изпълнителни директори казват, че последните реформи - включително планираните промени в пенсионната система и преразглеждането на правилата за листване на акции в Обединеното кралство - все още не са довели до раздвижване. Но ръководителят на LSEG Дейвид Швимер заяви миналата година, че идеята, че листването в САЩ предлага по-висока оценка, е „мит“.
Пазарните ръководители в страната се надяват, че британският пазар ще получи тласък, ако китайската група за бърза мода Shein продължи с планираното IPO в Лондон.
„Компаниите ще вземат индивидуални решения, които са съобразени с техния бизнес микс и местоположение“, пише в изявление на LSEG.
„Пазарът в Обединеното кралство остава третият по големина в света по привлечен капитал от началото на годината досега и е свидетел на най-динамичния набор от реформи навсякъде по света.“