Защо най-горещите стартъпи в Силициевата долина ще избягват IPO през 2025 г.
Силните сделки за набиране на средства за Databricks, SpaceX и OpenAI допълнително отлагат нуждата от борсови дебюти
Най-горещите стартъпи в Силициевата долина се стремят да останат частни за по-дълго време, с което разбиват надеждите на инвеститорите, очакващи големи публични листвания, за да осребрят своите дялове.
Поредица от скорошни технологични сделки осигуриха на най-големите стартъпи милиарди долари нов капитал и предоставиха възможост на служителите си с ценни опции за акции - решавайки два от основните проблеми, които традиционно подтикват компаниите да станат публични, отбелязва Financial Times.
Компанията за изкуствен интелект и анализ на данни Databricks набра 10 млрд. долара през декември, което е най-големият кръг за набиране на рисков капитал през 2024 г. Това последва набирането на 1,25 млрд. долара от SpaceX през ноември, което я превърна в най-ценния частен стартъп в света, и 6,6 млрд. долара от OpenAI през октомври.
„Ние вече работим като публична компания“, заяви ръководителят на Databricks Али Ходси пред FT относно неотдавнашното набиране на средства - кръг, на който инвеститорите са предложили 19 млрд. долара.
„Най-ранният срок, в който бихме станали публични, е тази година, но засега имаме гъвкавост.“, допълва той.
Сделките поставят в центъра на вниманието нов клас стартъпи, които често са много по-големи от останалите на публичния пазар, с безпрецедентен мащаб и сложност.
Докато по-малките групи - включително стартъпи, подкрепени от частни капитали, се очаква да се възползват от оживлението на американските капиталови пазари, за да излязат на борсата тази година, най-големите, особено тези в областта на изкуствения интелект, са подложени на слаб натиск да ги последват.
Те „имат достъп до капитал в такъв мащаб, че нямат стимул да станат публични“, казва Кели Родрикес, главен изпълнителен директор на Forge Global, пазар за търговия с акции на частни компании.
През последните години частните пазари се разраснаха. Седемте най-големи частни компании в САЩ днес са на стойност 695 млрд. долара, според Forge Global, като само SpaceX и OpenAI се оценяват на над 500 млрд. долара.
Преди десетилетие беше рядкост рисков капитал да вложи 100 млн. долара в стартъп, докато днес някои инвеститори са готови на многократно повече средства.
През последните две години Thrive Capital на Джош Къшнър инвестира над 1 млрд. долара в Databricks, Stripe и OpenAI, като част от стратегия, наподобяваща традиционно рисково инвестиране.
Според Мичъл Грийн, управляващ партньор на Lead Edge Capital и инвеститор в Alibaba и Uber, най-големите 15 до 20 стартиращи компании, включително Databricks и Stripe, „на практика са направили своите IPO като частни компании“.
„Има аргументи, че някои от тези пионерски компании нямаше да могат да направят това, което са направили, ако бяха на публичните пазари.“, обяснява Люк Уорд, инвестиционен мениджър в Baillie Gifford и инвеститор в SpaceX.
„Имам чувството, че компаниите за рисков капитал се намират в паралелна вселена, която няма връзка с реалния свят“, заяви пожелал анонимност ръководител на инвестиции в американска фондация, която инвестира в множество компании за рисков капитал. „Те имат свои оценки, собствена ликвидност, която се генерира от тях.“, допълва той.
Встрани от висшия ешелон на стартъпите някои компании са станали публични или се готвят да го направят.
ServiceTitan, софтуерна компания, се листна на Nasdaq през декември. Решението беше мотивирано от условията, договорени с нейните рискови спонсори по време на кръга на финансиране през ноември 2022 г.
Като част от тази сделка, ръководена от групата за дялово инвестиране TPG, ServiceTitan се съгласи на „комбиниран IPO-договор“. По същество това определи обратното броене за излизане на борсата, след което компанията ще трябва да се листне на по-висока цена или да изплати повече от постъпленията на тези инвеститори.
Други вероятно ще бъдат изтласкани на публичния пазар, тъй като трябва да предоставят на служителите начин да осребрят опциите за акции, преди да изтече срокът им на валидност.
Наближаващите дати за придобиване на права върху акции бяха фактор за много от най-големите IPO-та през последните 18 месеца, включително Instacart, Klaviyo и Rubrik. Това не попречи на успеха им, като акциите на всяка компания нараснаха значително след борсовия им дебют.
Това може да стимулира други бързоразвиващи се стартъпи, които чакат да се листнат на борсата, като Dataminr, Netskope, CoreWeave и Klarna.
„Databricks, Stripe, компаниите, които могат да получат достъп до финансиране, няма да излязат на борсата през 2025 г.“, обяснява Кайл Станфорд, водещ анализатор на рисков капитал в PitchBook. „Първите компании, които ще излязат, ще бъдат тези, които са принудени. Преди да се появят компаниите на стойност 50 млрд. долара, ще бъдат няколко тестови компании.“, допълва анализаторът.