Nvidia и нейните конкуренти, сред които Broadcom, Marvell и Advanced Micro Devices, проектират ключови компоненти, които осигуряват огромната изчислителна мощност, необходима за AI услугите. Всички те са получатели на стотици милиарди долари, които компаниите с огромна пазарна капитализация инвестират в изграждането на тези услуги.

Други страни искат да се включат в действието – и то ударно. Саудитска Арабия наскоро сключи сделка за големи количества AI чипове на Nvidia за местни инфраструктурни проекти, а Индия също се очертава като основен клиент. Освен това, в четвъртък Nvidia беше обявена за ключов партньор в проект за център за данни, ръководен от OpenAI в Обединените арабски емирства.

„AI ще бъде част от националната инфраструктура, подобно на телекомуникациите“, заяви главният изпълнителен директор на Nvidia, Дженсън Хуанг, на среща с анализатори през януари.

“Всяка държава има свои телекомуникационни компании.“

Обратната страна е, че AI чиповете са вече силно политизиран бизнес, който заема важно място в търговската война между САЩ и Китай и вероятно в много бъдещи конфликти. За Nvidia и нейните конкуренти това може да бъде както благословия, така и проклятие, пише The Wall Street Journal.

Администрацията на Тръмп строго ограничи възможността на американските производители на чипове да продават продуктите си в Китай и някои други страни. Бъдещите продажби извън САЩ могат да бъдат тясно свързани с търговски споразумения с отделни страни. Тази нова политическа реалност за AI компаниите, беше подчертана, тъй като сделката от миналата седмица беше планирана да съвпадне с визитата на президента Тръмп в Близкия изток. Хуанг, главният изпълнителен директор, който вече е световна суперзвезда, дори се отказа от характерното си кожено яке и облече костюм за случая.

Той по-рано описа концепцията за директни инвестиции на държави в изкуствен интелект като „суверенен AI“ – и това е важен елемент, който подкрепя амбициите за растеж на Nvidia.

Анализаторът от Bank of America Вивек Аря оценява, че пазарът на суверенния AI може да достигне 50 милиарда долара годишно в дългосрочен план, или 10% до 15% от „глобалните възможности за инфраструктурата на изкуствения интелект“.

Nvidia е удвоила годишните си приходи през последните две финансови години и Уолстрийт очаква тя да продължи да расте с двуцифрен процент през следващите три години. Това би довело годишните ѝ продажби да надскочат 300 милиарда долара, ниво, което нито една подобна компания не е достигала досега.

Надеждите са големи и за конкурентите на Nvidia в областта на изкуствения интелект. Според консенсусните прогнози на Visible Alpha, Advanced Micro Devices, известна също като AMD, ще увеличи годишните си приходи с двуцифрени проценти в продължение на следващите пет години.

Това би било постижение, което 56-годишният производител на чипове не е успявал да постигне поне от 1990 г., колкото назад стигат данните, измерени от S&P Global Market Intelligence.

AMD сключи своя собствена сделка в пустинята миналата седмица, като подписа споразумение за 10 милиарда долара със Саудитска Арабия за доставка на компоненти за проекта Humain на страната.

Проектите за суверенен AI могат да помогнат на чип компании като Nvidia и AMD да намалят зависимостта си от дълбоките джобове на Microsoft, Amazon.com, Alphabet и Meta. Капиталовите разходи на тези компании са в разцвет, тъй като те се надпреварват да изградят капацитет за изкуствена интелигентност, но исторически тези разходи са неравномерни и нестабилни, пише WSJ.

Те могат да зависят, например, от наличието на недвижими имоти или електроенергия, както и от краткосрочните бизнес тенденции на тези компании.

Анализаторът Стейси Расгон от Bernstein е относително категоричен.

„За инвеститорите, които се притесняват за устойчивостта на капиталовите разходи за AI, сега имаме друг клиент с дълбоки джобове, който е готов и способен да похарчи големи суми за явно стратегически ход, тъй като Саудитска Арабия се опитва да се позиционира като регионален и глобален център“, пише той.

Инвеститорите харесват идеята. Акциите на Nvidia и Broadcom са скочили с над 30% през последния месец, като тези на AMD не изостават с много.

Суверенните проекти в областта на AI ще донесат свои собствени сътресения. От една страна, стойността на проектите, обявена на политически събития, може да се окаже преувеличена и да не се материализира винаги като приходи.

Освен това, всяка чуждестранна организация, която купува съвременни чипове, трябва да се увери, че не нарушава усилията на САЩ да не допусне компоненти за AI да попаднат в ръцете на Китай и други “опоненти”.

Администрацията на Тръмп отмени така нареченото правило за разпространение на AI, което би наложило ограничения върху продажбите на чипове дори на приятелски настроени страни, посочва WSJ.

Това беше значителна победа за Nvidia и нейните конкуренти и предизвика ръст на акциите им. Но според различни източници Белият дом обмисля нови мерки, които биха могли да обвържат продажбите на AI чипове с търговски споразумения с отделни страни.

Например, финансовият отчет на Nvidia за първото тримесечие, който ще бъде публикуван следващата седмица, ще включва разход в размер на 5,5 милиарда долара за чипове, които компанията е проектирала за китайския пазар, но по-късно бяха забранени за продажба от правителството на САЩ.

Анализаторите са загрижени за това как това ще се отрази на перспективите на компанията за остатъка от финансовата година, въпреки че общото търсене на AI чипове все още е силно.

Независимо от това, пазарната капитализация на Nvidia отново надхвърли 3 трилиона долара и сега изпреварва тази на Apple.