Първата част от размяната на военнопленници с Русия, договорена в Истанбул миналата седмица, е завършена.

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски.

„Връщаме нашите хора у дома. Първата част от споразумението за размяна на 1000 срещу 1000 души е изпълнена. Днес имаме 390 души. Очакваме обменът да продължи и в събота и неделя“, допълни той.

Украйна и Русия се споразумяха да разменят по 1000 военнопленници по време на преговорите на четири очи в Истанбул миналия петък, отбелязва Euronews.

Тогава за първи път двете страни се срещнаха лично след началото на войната на 24 февруари 2022 г.

„Благодарен съм на всички, които помагат, които работят 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата, за да гарантират, че украинците ще се завърнат у дома. Много е важно да върнем всички, които са в плен. Проверяваме всяко име и информация за всеки човек“, добави Зеленски.

По-рано днес президентът на САЩ Доналд Тръмп пръв съобщи за размяната в публикация в социалната мрежа Truth Social. „Току-що приключи голяма размяна на затворници между Русия и Украйна. Поздравявам и двете страни за тези преговори. Това може да доведе до нещо голямо“, написа Тръмп.

Дългоочакваните разговори в Турция миналата седмица продължиха само два часа и не доведоха до значителен пробив в международните дипломатически усилия за спиране на войната или за постигане на примирие.

След приключването на разговорите турският външен министър Хакан Фидан нарече размяната на пленници „мярка за изграждане на доверие“ и заяви, че страните са постигнали принципно съгласие да се срещнат отново.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче заяви, че все още не е постигнато споразумение за мястото на следващия кръг от преговори, тъй като дипломатическите маневри продължават.

Европейските лидери обвиниха руския президент Владимир Путин, че протака усилията за постигане на мир, докато се опитва да продължи инициативата на бойното поле и да завземе още украинска земя.

Срещата в Истанбул показа, че двете страни явно остават далеч една от друга по отношение на ключовите условия, допълва Euronews.

Едно от тези условия за Украйна, подкрепяна от западните си съюзници, е временно прекратяване на огъня като първа стъпка към мирно уреждане на конфликта. Кремъл се противопоставя на това, а Путин заяви, че всяко такова примирие трябва да бъде придружено от замразяване на западните оръжейни доставки за Украйна и прекратяване на мобилизацията от страната.

Високопоставен украински служител заяви, че в Истанбул Русия е представила нови, „неприемливи искания“ за изтегляне на украинските сили от значителни части от украинската земя.

Путин отдавна настоява Украйна да изтегли войските си от четирите региона, които Русия едностранно анексира през септември 2022 г., но никога не е окупирала напълно, като ключово условие за мирно споразумение. Анексията беше широко осъдена като незаконна.

Зеленски предупреди, че ако Русия продължи да отхвърля прекратяването на огъня и да отправя „нереалистични искания“, това ще е сигнал за умишлени усилия за удължаване на войната - ход, който би трябвало да доведе до по-строги международни санкции, допълва Euronews.