САЩ ще разчитат на ОАЕ, за да запазят лидерството си на терена на AI
Понастоящем САЩ произвеждат най-модерните полупроводникови чипове в света, докато ОАЕ и съседните страни от Персийския залив разполагат с изобилие от евтина енергия

Дълбоко в богатите на петрол пустини на Близкия изток Обединените арабски емирства са си поставили задача да установят превъзходство в областта на изкуствения интелект.
От другата страна на планетата Съединените щати, водени от президента Доналд Тръмп, също искат американските компании да доминират в тази глобална надпревара.
И макар двете държави да са разделени от континенти и океани, амбициите им поразително съвпадат.
Понастоящем САЩ произвеждат най-модерните полупроводникови чипове в света, докато ОАЕ и съседните страни от Персийския залив разполагат с изобилие от евтина енергия, необходима за захранването на огромни центрове за данни за AI. Двете държави са съюзници от половин век, а Абу Даби посрещна Тръмп по време на посещението му този месец с безпрецедентни фанфари и обещания за инвестиции, много от които бяха насочени към технологиите и AI.
В очите на много инвеститори, финансови лидери и участници в политическия живот от Силициевата долина и Вашингтон до Абу Даби и Дубай все по-укрепващият съюз между двете държави в областта на изкуствения интелект - за който вече са отделени стотици милиарди долари - е съвпадение на съдбата.
„Богатите на енергия държави от Персийския залив се присъединяват към списъка с надеждни партньори точно когато мрежите на американските центрове за данни достигат физическите си граници“, казва Мирон Сие, анализатор в SemiAnalysis, пред CNBC.
В същото време, по думите му, „ОАЕ получават достъп до съвременни изчислителни технологии и таланти, което им помага да преследват собствените си суверенни цели в областта на изкуствения интелект“.
„Близкият изток, разполагащ с евтина енергия и капитал, е напът да се превърне в следващия регионален център за изкуствен интелект“, категоричен е той.
В ОАЕ разработките са част от дългосрочната стратегия на шейхството от Персийския залив да се позиционира като световен лидер в областта на изкуствения интелект. Според ръководството на страната това ще засили геополитическото ѝ влияние, ще диверсифицира икономиката ѝ извън зависимостта от суровия петрол и ще я утвърди като технологична сила.
Целта на Вашингтон също е ясна: да гарантира, че американските компании ще водят глобалната надпревара с Китай и ще разпространят своите технологии по света.
По време на посещението на Тръмп в Близкия изток в средата на май, което включваше спирки в Рияд, Доха и Абу Даби, бяха обявени търговски сделки за над 200 млрд. долара между САЩ и ОАЕ. С това общият размер на инвестиционните споразумения в региона на Персийския залив, включително тези от Саудитска Арабия и Катар, достигна над 2 трилиона долара. Като част от сделките в Абу Даби, OpenAI, Oracle, Nvidia и Cisco Systems обявиха, че ще помогнат за изграждането на кампуса за изкуствен интелект Stargate UAE, който ще стартира през 2026 г. Проектът Stargate е инвестиционен инструмент за AI, насочен към частния сектор, на стойност 500 млрд. Долара. Той беше обявен от OpenAI през януари в партньорство с инвестиционната компания MGX от Абу Даби и японската SoftBank. Ю
Според плановете първоначалният 200-мегаватов клъстер за AI трябва да стартира в Абу Даби през следващата година. Тази сделка означава, че ОАЕ получава достъп до много от най-новите чипове, американски технологии и софтуер на Nvidia. Тя би се сблъскала с ограничения при предишната администрация на САЩ, но Тръмп се стреми да промени начина, по който Вашингтно подхожда към ограниченията за износ на технологии.
Неговата администрация планира да отмени „правилото за разпространение на изкуствения интелект“ от ерата на Байдън, което налагаше строг контрол върху износа на усъвършенствани чипове с изкуствен интелект дори за приятелски държави. Премахването на тези ограничения може да отвори вратата и чувствителните американски технологии да се окажат в ръцете на съперници като Китай - тема на непрекъснати дебати сред американските законодатели и специалисти по сигурността.
„Изчисления, а не суровини”
Доскоро известни предимно като партньорство, съсредоточено върху износа на петрол и закупуването на оръжия, стълбовете на отношенията между САЩ и Персийския залив се променят, казва Мохамед Солиман, старши сътрудник в Института за Близкия изток във Вашингтон, и добавя:
„Изчисленията, а не суровините, ще бъдат основният стълб на отношенията между САЩ и Залива. Занапред вече няма да става дума само за енергийна политика, а за изчисления и за това как ние и страните от Персийския залив изграждаме екосистема за изкуствен интелект, която е в състояние да обслужва трети пазари, нововъзникващи пазари“.
В контекста на AI изчисленията се отнасят до изчислителните ресурси, като хардуер и изчислителна мощност, необходими за обучението и изпълнението на моделите.
„И това е огромна точка на пречупване на отношенията в сравнение с мястото, където бяхме преди няколко години“, казва Солиман. „Занапред отношенията ще имат много по-голямо въздействие върху техническите въпроси, свързани с AI, центровете за данни и чиповете, отколкото когато и да било преди“.
Забележително е, че ОАЕ залагат изцяло на бъдещето на изкуствения интелект, ръководено от САЩ, което е особено важно в контекста на конкуренцията между Вашингтон и Пекин.
Пример за това е емиратската компания за изкуствен интелект G42, която има големи партньорства с OpenAI, Nvidia и Microsoft. За да предотврати санкциите на Министерството на търговията на САЩ и да запази достъпа си до чиповете на Nvidia и други американски технологии, които захранват приложенията за изкуствен интелект, тя се е освободила изцяло от партньорствата с китайски компании - включително дял на стойност около 100 млн. долара в собственика на TikTok ByteDance.
„В момента се стараем да имаме най-добрия голям езиков модел и в крайна сметка да стигнем до AGI (общ изкуствен интелект)“, казва Багдад Гераш, партньор в базираната в ОАЕ компания Antler, която инвестира в предприятия за изкуствен интелект на ранен етап, визирайки технология, която е по-интелигентна от човека. „За ОАЕ, ако искат да бъдат лидери в надпреварата за AI, първото нещо, което трябва да осигурят, са изчислителните мощности. Ако не разполагате с изчислителна техника, няма да имате място по отношение на лидерството в областта на изкуствения интелект“.
Според него ОАЕ „решиха да преместят геоикономическия фокус от Китай към САЩ, защото разбраха, че Nvidia прави най-добрите чипове за AI, но и че цялата верига за доставки на полупроводници е предимно в Тайван“.
Въпреки това, отбелязва Герас, Китай „наваксва много бързо, безумно бързо“.
„Огромно ниво на влияние”
Разработването от ОАЕ на собствен голям езиков модел (LLM), Falcon AI, представлява важна стъпка за региона в развитието на технологията, но също така осигурява основата за геополитическите и икономическите амбиции на страната да доминира на този пазар през следващото десетилетие. Подобна позиция би засилила и дипломатическото влияние на емирствата, позволявайки им да играят по-основна роля в глобалното технологично управление и политически дискусии.
„Ако тези амбиции станат реалност, Заливът може да се превърне в регион, който предлага изчисления като услуга за останалите развиващи се пазари“, казва Солиман от Института за Близкия изток. „Помислете за Персийския залив като за място, където се намират големи езикови модели на суахили, хинди и са в състояние да предложат данни за жилища, данни за обучение, изводи за всички тези икономики, защото имат инфраструктурата. Така те се превръщат в лидер в областта на изкуствения интелект за развиващите се пазари“.
Солиман подчертава, че „това е огромно ниво на влияние, огромно ниво на развитие“: „Там, където преди са били производители на енергия, да се превърнат в бек енд за приложенията на AI - това е наистина, наистина огромно нещо“.
САЩ настояват за американски AI
Част от усилията на САЩ в ОАЕ и в по-широкия регион се свеждат до желанието на американските технологични гиганти да установят превъзходство в световен мащаб и да ограничат напредъка на Китай.
От една страна, ограниченията за износ на САЩ спират достъпа на компании като Nvidia до продажба на модерни технологии на Китай. Това също така спира достъпа на Пекин до някои технологии, за да напредне в собственото си развитие в области като полупроводниците и изкуствения интелект. В същото време Вашингтон отваря нови пазари, като Близкия изток, за най-големите си технологични компании.
„Този ход има политически аспект, тъй като укрепва веригите за доставки на изчислителна техника в САЩ, като същевременно ограничава Китай. Той предоставя на САЩ предимство в надпреварата за въоръжаване с изкуствен интелект, като позиционира страната за продължаващо лидерство“, смята Дейвид Майер, икономист в Julius Baer.