Стартиращата компания Thermo-i беше отличена с първо място в българското издание на EdgeAI Startup Challenge 2025 – инициатива, организирана от Serdica Capital в партньорство с технологичния гигант Infineon Technologies. Победата донесе на екипа награда от 30 000 лв. и директен достъп до международния финал на състезанието.

Thermo-i впечатли журито с автономно и безконтактно устройство за измерване на телесна температура, което елиминира нуждата от човешка намеса и постига точност от ±0.2°C. Решението вече се използва в Университетската болница в Пловдив, а интерес проявяват още девет медицински институции в страната.

Подкрепа за млади иноватори

Фокусът на състезанието бе върху стартъпи, разработващи технологии в сферата на периферния изкуствен интелект, роботика, носими устройства и мобилност. Участваха близо десет екипа, които представиха проектите си пред жури, включващо представители на организаторите, академичната и бизнес средата.

Сред членовете на журито бяха Тереза Трифонова (Serdica Capital), Андреас Мюлбергер (Infineon), Филип Купфер (Advantage Austria), Борислав Генов (Bulgarian Defence Institute), Васил Караиванов (София Тех Парк) и Венцислав Нейков (Wiser Technology).

„Thermo-i представи цялостно решение с ясен пазарен потенциал, силен бизнес план и екип с визия“, заяви Тереза Трифонова, изпълнителен директор на Serdica Capital.

Какво търсят инвеститорите?

По време на събитието ментори от Serdica Capital и партньорите ѝ споделиха опита си с участниците. Йордан Петров, управляващ партньор във фонда, подчерта, че инвеститорите търсят не само иновативни технологии, но и способност за пазарна реализация, защита на интелектуалната собственост и разбиране на конкурентната среда. „Не е достатъчно да имаш добра технология. Трябва да можеш да я внедриш успешно“, посочи той.

Пътят напред

Освен победителя Thermo-i, журито отличи Power Robotics (екзоскелет за хора с двигателни затруднения) и ученическия екип от ТУЕС „Не се чете“ (дроид за бране на рози), които спечелиха по 10 000 лв.

Българските финалисти ще се включат в глобалния етап на EdgeAI Startup Challenge 2025, където ще получат достъп до технологични пакети, бизнес обучения, менторска подкрепа и мрежа от международни инвеститори. Крайният срок за участие в световната надпревара е 15 юни.

Държавна подкрепа и визия за бъдещето

На събитието присъства и заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов, който заяви ангажимента на държавата да подпомага високотехнологични начинания. Той припомни откриването на Центъра за компетентност в областта на интегралните схеми в Техническия университет – София – част от европейската инициатива Chips for Europe.

Кристина Ескенази от Биотехнологичния и Здравен Клъстер представи и проекта Chips Centre of Competence Bulgaria (C3BG), който цели утвърждаване на България като активен участник в европейската полупроводникова индустрия.