Чехия обвини Китай в държавна кибератака, ЕС се намеси с готовност за санкции
Скандалът избухна на фона на нарастващите спекулации за дипломатическо затопляне на отношенията между ЕС и Китай, предизвикано от агресивната търговска политика на Доналд Тръмп
&format=webp)
Правителството на Чехия обвини Китай за кибератаката срещу външното министерство, при която бяха разкрити хиляди некласифицирани имейли.
Според чешките власти спонсорираната от китайската държава група Advanced Persistent Threat 31 (APT31) е атакувала външното министерство през 2022 г. - годината, в която страната беше ротационен председател на ЕС, и е успяла да се сдобие с информация от некласифицирани имейли, изпратени между посолствата и институциите на ЕС.
Чешкият външен министър Ян Липавски заяви, че незабавно ще извика китайския посланик, за да му обясни констатациите и допълни, че случаят ще навреди на двустранните отношения на страните, пише Politico.
„С днешния си ход разкрихме Китай, който отдавна работи за подкопаване на нашата устойчивост и демокрация“, допълни Липавски. „Чрез кибератаки, манипулиране на информация и пропаганда, се намесва в нашето общество - и ние трябва да се защитим от това.“
Разследването, проведено от Службата за сигурност на информацията, Военното разузнаване, Службата за външни отношения и информация, и Националната агенция за кибернетична и информационна сигурност (NUKIB), предостави на чешките власти висока степен на сигурност относно това кой стои зад атакатата срещу министерството.
По данни на американското министерство на правосъдието APT31 се управлява от китайското министерство на държавната сигурност от град Ухан.
В миналото групата е била обвинявана в атаки с висок рейтинг, включително в насочване към личните имейли на служители от кампанията, работещи за кандидата за президент на САЩ Джо Байдън през 2020 г. През 2024 г. Обединеното кралство и САЩ наложиха санкции на лица, свързани с APT31.
Today, the EU holds a Chinese state-backed actor responsible for a malicious cyber campaign targeting Czechia.
— Kaja Kallas (@kajakallas) May 28, 2025
This is a clear and unacceptable violation of international norms.
We stand firmly with Czechia.
My statement on behalf of the EU → https://t.co/bsJXhFuO8j pic.twitter.com/ebJpXbyOYC
Предполагаемата китайска хакерска атака предизвика възмущение в Брюксел, сред висшето ръководство на ЕС и в централата на НАТО.
„Европейският съюз и неговите държави членки, заедно с международните партньори, са солидарни с Чехия във връзка със злонамерената киберкампания, насочена срещу Министерството на външните работи“, заяви Кая Калас, първи дипломат на ЕС.
„Призоваваме всички държави, включително Китай, да се въздържат от подобно поведение, да зачитат международното право и да се придържат към нормите и принципите на ООН, включително свързаните с критична инфраструктура.“
„Участниците в киберзаплахи упорито се стремят да дестабилизират Алианса. Оставаме ангажирани с разкриването и противодействието на значителната, постоянна и нарастваща киберзаплаха, включително за демократичните системи и критичната инфраструктура.
Решени сме да продължим да подобряваме способностите и устойчивостта си, и да използваме необходимите възможности, за да възпираме, защитаваме и противодействаме на пълния спектър от киберзаплахи, за да се подкрепяме взаимно“, съобщиха в изявление от НАТО.
На последвала пресконференция, свързана със сигурността в Черно море, Кая Калас отново се върна към темата за хакерската атака в Чехия, като открито заплаши да наложи ответни санкции.
„Решени сме да се противопоставим на злонамереното поведение в киберпространството. Тези заплахи са много сериозни. Ще повдигнем въпроса и пред нашите китайски колеги. Определено оставаме в готовност да наложим разходи за този вид атаки.“, заяви тя.
Калас не уточни какъв вид санкции биха могли да бъдат въведени, като само отбеляза, че ще бъдат разработени „за всеки отделен случай“, както блокът е правил в миналото. Съгласно правилата на ЕС одобряването на санкции изисква единодушие на всички държави членки - праг, който често е трудно да бъде достигнат поради различните мнения и стратегии в залата, допълва Euronews.
Обвиненията идват на фона на интензивните спекулации за предстоящо дипломатическо възстановяване между ЕС и Китай, предизвикано от деструктивната търговска политика на президента на САЩ Доналд Тръмп, която засегна както съюзници, така и противници.
Въпреки че в последно време Брюксел смекчи тона, за да подчертае потенциалните области на сътрудничество с Пекин, множество червени линии остават без компромис, най-вече свръхкапацитетът на евтини промишлени стоки и партньорството "без ограничения", установено между китайския президент Си Дзинпин и руския Владимир Путин.
Миналия месец Кая Калас определи Китай като „ключов фактор“ за войната в Украйна, тъй като доставя около 80% от стоките с двойна употреба, забранени от западните съюзници. „Без китайската подкрепа Русия нямаше да може да води войната в размера, в който я води“, заяви върховният дипломат.
Кибервойната, заедно с чуждестранните информационни манипулации и намеса, е друг дългогодишен спор в двустранните отношения, като тревога предизвикват силовите опити на Пекин да влияе на изборите, да разпространява пропаганда и да манипулира общественото мнение.