Тръмп: „Може и да наредя удар по Иран, а може и да не го направя“
Американският президент каза, че Техеран иска преговори и е предложил да изпрати делегация във Вашингтон за разговори. Въпреки това добави, че иранците е трябвало да започнат преговори още преди две седмици
&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново коментира възможна военна намеса на САЩ срещу Иран, заявявайки, че „следващата седмица ще бъде много важна“ за определяне на хода на войната между Израел и Ислямската република.
Изказването му дойде след като върховният лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, предупреди Вашингтон за „непоправими щети“, ако се намеси във военните действия. Тръмп намекна, че Техеран желае преговори, но е закъснял опасно много.
„Може и да го направя. Може и да не го направя. Никой не знае какво ще направя“, каза Тръмп в Белия дом в сряда сутринта, според информация на The Wall Street Journal и Financial Times.
„Следващата седмица ще бъде много важна - а може и да е по-малко от седмица“, добави той, с което загатна възможен времеви прозорец за решение от страна на САЩ.
Часове по-късно израелският премиер Бенямин Нетаняху съобщи, че е провел „много топъл“ разговор с Тръмп във вторник вечерта.
Нетаняху заяви, че Израел „постъпателно напредва“ в отстраняването на ядрената и балистична заплаха от страна на Иран и добави: „Атакуваме ядрени инсталации, ракети, командни центрове и символи на режима.“
Въпреки това призна, че Израел търпи „много тежки загуби“ от иранските ракетни удари.
В понеделник Пентагонът нареди самолетоносача USS Nimitz и три ескадрени миноносеца с управляеми ракети да се прегрупират от Южнокитайско море към Близкия изток -пътуване, което ще отнеме около седмица.
Тръмп заяви, че не е дал на Нетаняху сигнал за по-дълбоко американско участие в ударите срещу Иран, но му е казал да „продължава напред“.
Той допълни, че Техеран - който водеше непреки преговори със САЩ по ядрената си програма преди началото на войната - е предложил да изпрати делегация в Белия дом. Той нарече това „смела стъпка“, макар да подчерта, че Иран е „напълно беззащитен“ и в „неустойчива позиция“.
„Иран има сериозни проблеми и иска преговори“, каза Тръмп, но допълни, че е казал на иранците, че „е много късно за разговори“, макар и с уговорката: „нищо не е прекалено късно.“
След думите на Тръмп цените на петрола паднаха, възприети от инвеститорите като потенциален знак за смекчаване на напрежението – цената на суровия петрол Брент спадна с 2%, преди частично да възстанови загубите.
Мисията на Иран към ООН обаче отрече твърденията на Тръмп, като написа в X: „Никой ирански официален представител никога не е искал да пълзи пред портите на Белия дом... Иран НЕ води преговори под натиск.“
По-рано през деня в телевизионно обръщение към иранския народ, Хаменей осъди призива на Тръмп за „безусловна капитулация“, която според президента на САЩ би означавала пълно унищожаване на иранската ядрена програма.
Израел твърди, че иранската програма има за цел създаване на оръжие, докато Иран настоява, че тя е изцяло мирна.
„Хората с разум, които познават Иран, неговия народ и история, никога няма да използват езика на заплахата спрямо тази нация, защото тя няма да се предаде“, каза върховният лидер на Иран.
„Американците трябва да знаят, че всяка тяхна военна намеса без съмнение ще доведе до непоправими щети“, добави той.
Изслушан пред Конгреса в сряда, министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви, че Пентагонът е „готов да изпълни“ всяко решение на президента относно войната, но отказа да уточни дали ще помогнат на Израел при удари по Иран.
„Думата на президента Тръмп значи нещо. Светът го знае. А нашата задача в министерството на отбраната е да бъдем готови с варианти“, каза Хегсет. „В много отношения вече възстановихме възпиращия ефект. Въпросът е каква посока ще поемем в следващите дни.“
Ако Тръмп реши да въвлече САЩ по-пряко, най-решителният ход би бил нанасянето на удар по ядреното съоръжение във Фордо с бомбардировачи B-2 и 13-тонните бомби GBU-57, известни като „разрушители на бункери“.
По-рано в сряда Израел съобщи, че е ударил производствен обект за обогатяване на уран (който може да произведе както ядрено гориво, така и материал за оръжия), както и съоръжения за изработка на части за ракети земя-земя и земя-въздух.
Късно вечерта иранска ракетна атака беше насочена към Тел Авив и централната част на Израел, като първоначалните данни сочат, че всички ракети са били прихванати.
Лидер на MAGA: САЩ не трябва да нанасят удари по Иран
Лидерът на MAGA Стив Банън предупреди, че САЩ не трябва да се присъединяват към военни удари срещу Иран, заявявайки на закуска във Вашингтон, че още една война в Близкия изток ще „разкъса тази страна“, предава The Wall Street Journal.
Банън, който беше водещ политически съветник на Тръмп по време на първата му администрация, заяви, че „няма нови разузнавателни данни“, показващи, че Иран е близо до създаването на ядрено оръжие.
Иран вече разчита на по-уязвими ракети за удари по Израел, твърди експерт
Заради ударите на Израел по иранската ракетна инфраструктура, Техеран е принуден да изстрелва ракети от по-голямо разстояние, използвайки ракети с течно гориво, които са значително по-уязвими, казва експерт по ракетни технологии, цитиран от WSJ.
Ракетите с течно гориво имат редица недостатъци в сравнение с тези със твърдо гориво, поради което армиите на САЩ, Китай и Русия постепенно се отказват от тях, обяснява Фабиан Хинц – научен сътрудник по ракетни технологии и безпилотни летателни апарати в Международния институт за стратегически изследвания.
Тези ракети изискват няколко часа за зареждане с гориво, което означава, че Иран не може да извърши бърза и масирана атака, както би могъл с ракети на твърдо гориво. Освен това подготовката им изисква повече персонал и специализирана техника, което увеличава уязвимостта на Иран спрямо израелски въздушни удари.
Горивото, използвано при въпросните ракети, съдържа опасни и токсични химикали, което налага използването на защитно облекло от страна на екипажите и създава допълнителни рискове за безопасността. Освен това, при този тип ракети горивото е по-слабо защитено в конструкцията в сравнение с ракетите на твърдо гориво.
„Ако израелските военновъздушни сили са във въздуха и издирват пускови установки, вие искате система, която позволява изстрелване с минимална подготовка и бързо оттегляне“, казва Хинц. „Не искате система, която изисква голям екип, помощни превозни средства, екипажи в химически костюми и двучасов процес по зареждане с опасни вещества.“