Малко на брой политически раздели в американската политика биха предизвикали толкова многобройни клюки по света, колкото изстиналите отношения между Доналд Тръмп и Илон Мъск.

Двамата до съвсем скоро изглеждаха като символ на новата американска олигархия – президентът и най-богатият човек в света, обединени в едно техно-националистическо братство… Днес обаче „любовта“ между тях се разпада под прожекторите на социалните мрежи – не къде да е, а в Китай.

И изглежда, че Пекин в никакъв случай не е неутрален наблюдател.

Потребителите на Weibo – китайският еквивалент на X – ентусиазирано коментират последната драма около Мъск: заканата му да основе своя собствена политическа партия, America Party, в отговор на прокарания тази седмица в Сената проектозакон на Тръмп за мащабни данъчни облекчения и разходи, който той нарича „лудост“.

Законопроектът вече е факт, а цената за бюджета на САЩ са допълнителни 3.3 трилиона долара към националния дълг.

Но Мъск не спира дотук. Още преди гласуването той се зарича да свали от власт конгресмените, подкрепили законодателната инициатива на Тръмп.

Няколко часа след гласуването хаштагът #MuskWantsToBuildAnAmericaParty вече е изключително популярен в Weibo и трупа над 37 милиона гледания, пише The Guardian

„Ако Илон Мъск създаде политическа партия, технологичното му мислене може да внесе свежа енергия в политиката. Потенциалът за промяна е значителен – и си струва да бъде проследен“, пише един потребител.

Друг обобщава настроението така: „Братко Мъск, имаш над един милиард души на твоя страна.“

Тази вълна от подкрепа не е случайна. В Китай Мъск е много повече от предприемач – той е икона. Tesla е единственият западен бранд при електрическите автомобили, който реално конкурира местните производители, а гигантската му фабрика в Шанхай е най-голямата по обем в света.

Самият Мъск има близки отношения с премиера на Китай Ли Цян, а майка му, Мей Мъск, е звезда в китайските социални медии. Снимки, на които двамата позират – той в смокинг, тя в елегантна кадифена рокля, хванала го под ръка – редовно се споделят в платформите със симпатия и възхищение.

Любовта на Китай към Мъск е част от една по-широкоразпространена тенденция: там от години почитат американски технологични новатори.

Биографията на Стив Джобс от Уолтър Айзъксън е бестселър, както и тази на Мъск. И докато Тръмп е възприеман като непредсказуем шоумен и архитект на най-агресивната търговска война срещу Китай в съвременната история, Мъск е въздигнат до ранг на герой.

Разбира се, не липсват и подигравки.

„Тези двамата се държат като деца – карат се за дреболии и накрая целият свят разбира за това“, пише един потребител. Друг пък се шегува: „Всеки ден Мъск всъщност прави livestream на ‘Как милиардерите се карат’.“

Фактът, че разговорът по темата е разрешен в силно цензурираното интернет пространство на Китай, говори достатъчно. Очевидно поне част от цензорите залагат, че американският политически хаос всъщност не е толкова лоша новина за Китай…