Доналд Тръмп и Владимир Путин разговаряха по телефона в продължение на почти един час в късния следобед вчера, два дни след като САЩ заявиха, че ще спрат някои доставки на ракети и боеприпаси за Украйна.

Министърът на отбраната Пийт Хегсет нареди паузата след издаденото по-рано разпореждане за преглед на американските запаси от боеприпаси, съобщава CNBC.

„Беше доста дълъг разговор. Говорихме за много неща, включително за Иран. Говорихме и за войната в Украйна и аз не съм доволен“, призна Тръмп пред репортери, преди да се качи на Air Force One за пътуване до Айова по повод Националния празник 4 юли.

„Не, не постигнах никакъв напредък“, уточни той в отговор на въпрос за обсъжданията на споразумението за прекратяване на войната, съобщава Politico.

На въпроса за паузата в доставките Тръмп отговори двусмислено:

„Не сме го правили. Ние им даваме оръжия, работим с тях и се опитваме да им помогнем. Не сме го направили.“ Той обаче допълни, че бившият президент Джо Байдън е „изпразнил цялата ни страна, давайки им оръжия“ и САЩ трябва да се „уверят, че имат достатъчно за себе си“.

Белият дом не предостави информация за разговора.

Представител на Кремъл, цитиран от CNBC, потвърди, че Тръмп е „повдигнал въпроса за незабавно прекратяване на огъня“ между Русия и Украйна, докато по думите му, Путин е отговорил, че е съсредоточен върху „политическо разрешаване на конфликта чрез преговори“.

Руският президент също така е заявил, че страната му „ще преследва заявените си цели“ в Украйна, казва източникът, допълвайки: „А именно да премахне добре известните първопричини, довели до сегашната ситуация и острата конфронтация. Русия няма да се откаже от тези цели.“

Решението на САЩ за спиране на доставките за Украйна подхрани опасенията на скептично настроените към ангажимента на Тръмп да предостави американска помощ на Украйна в четвъртата година от войната ѝ с Русия.

„Украйна никога не е искала от Америка да изпрати 82-ра въздушнодесантна армия; тя е поискала оръжия, за да защити родината и народа си от руските атаки“, заяви Майк Помпео, който беше държавен секретар по време на първия президентски мандат на Тръмп.

„Да позволим на Русия да спечели тази война ще е невиждана катастрофа за американския народ и нашата сигурност по света“, допълни той.

В сряда говорителят на Пентагона Шон Парнъл заяви, че министерството „продължава да предоставя на президента надеждни варианти по отношение на военната помощ за Украйна в съответствие с целта му да сложи край на тази трагична война“.

В същото време, според него Пентагонът „стриктно проучва и адаптира подхода си към постигането на тази цел, като същевременно запазва военната готовност и отбранителните приоритети, които подкрепят програмата на президента „Америка на първо място“. Този преглед на способностите, ние разглеждаме като здрава прагматична стъпка към рамка за оценка какви боеприпаси се изпращат и къде.“

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви в сряда, че Вашингтон и Киев „изясняват всички детайли на отбранителна подкрепа, включително въздушна отбрана“.

„По един или друг начин трябва да осигурим защита на нашия народ.“, допълни той.

Паузата идва в момент, когато Русия увеличи атаките си в цяла Украйна.

Външният министър Андрий Сибиха заяви, че само през юни Русия е изстреляла над 5000 дронове и стотици ракети, включително близо 80 балистични ракети

Украинското министерство на външните работи заяви, че в сряда е подчертало пред американски служител, че „всяко забавяне на подкрепата за отбранителните способности само ще насърчи агресора да продължи войната, вместо да търси мир“.

Очаква се днес Тръмп да проведе телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски.