Влез в сървъра на закона: „Ченгетата от Discord“ и битката за онлайн безопасност
Датският дигитален патрул стриймва в Twitch и играе Counter-Strike с тийнейджъри, за да предотвратява онлайн измами, сексуален тормоз и опити за манипулация и увличане на деца от възрастни в интернет
&format=webp)
Бихте ли играли видеоигри с полицай?
В Дания това вече се случва. И то не като шега, а като официална стратегия за превенция на престъпността.
Специален екип от служители на реда стриймва на живо игри като Counter-Strike в Twitch, общува с тийнейджъри в Discord и TikTok и води седмични Q\&A сесии, за да се справи с нарастващата онлайн престъпност – независимо дали става дума за измами или сексуален тормоз.
Това е „Politiets Online Patrulje“ – иновативна инициатива на Националното звено за специализирани престъпления в датската полиция, създадена през 2022 г. и вече с над 787 000 последователи в социалните мрежи. До октомври 2024 г. 12-членният екип е образувал над 260 реални досъдебни производства.
„Трябва да бъдем напълно наясно с това как се развиват онлайн престъпленията“, казва сержант Йепе Торуп от специализираното звено пред Euro News. „Става все по-лесно да се извършват престъпления, които прескачат езикови и географски бариери. Именно затова трябва да бъдем наясно със случващото се в технологичната сфера.“
Идеята не е просто да се „показват“ в онлайн пространството, а да бъдат реално достъпни. В „оперативната стая“ на патрула има гейминг станции със стрийминг оборудване, както и TikTok кът. Всяко униформено лице си има номер – по този начин зрителите различават кой полицай стои зад екрана.
„99% от децата в Дания използват социални мрежи или гейминг платформи ежедневно. Трябва да бъдем там, където са и те“, казва Сисе Биркебек, ръководител на екипа.
Всеки четвъртък екипът организира 3 до 5-часова сесия на живо в Twitch, където отговаря на стотици въпроси – от това дали трябва да се носи каска при каране на колело до това какво точно представлява дигиталният патрул.
„Няма нищо лошо в това да играеш компютърни игри. Местният полицай също би изиграл футболен мач с децата на улицата, когато има време. Ние правим абсолютно същото – само че онлайн“, обяснява сержант Микел Олсен и добавя: „Дори и да не могат да срещнат полицай на живо, децата могат да поговорят с такъв в дигиталното пространство, а ние да им помогнем при нужда.“
Патрулът играе популярни в Дания заглавия и не просто наблюдава, а „пази“ децата в социалните мрежи, където получава сигнали от самите потребители за подозрително поведение.
Според Биркебек именно този подход помага да се достигне до деца, които иначе не биха потърсили помощ – особено когато става въпрос за чувствителни теми като изнудване със снимки или сексуален тормоз в онлайн пространството.
„Голяма част от момчетата, с които в началото говорихме, са споделяли интимни снимки с непознати. Те ни казаха, че не са го разказвали на никого и не желаят да се свързваме с родителите им, защото се притесняват, че ще закрият акаунтите им в Discord“, разказва тя.
Целта е органите на реда да изградят доверие с подрастващите – тук не става въпрос само за контрол.
„Как един униформен полицай на улицата би достигнал до Minecraft сървър в Discord? Не можеш просто да влезеш в нечия стая и да седнеш до детето пред компютъра“, казва Олсен. „Имаме нужда от подход – начин да се срещнем с младите хора така, че те да се почувстват в безопасност.“
А служителите приемат задачата си доста сериозно. Те преминават през подготовка не само в игрите, но и в културата, хумора и езика на младите.
„Имаме си правило – да се срещаме с децата на тяхна територия, което означава да се адаптираме към езика, който използват те“, казва Торуп. „Има естествена граница между нас, която трябва да се опитаме да преминем, за да изградим връзка.“
Дори използването на TikTok е обект на вътрешни дискусии – платформата не е била използвана преди от полицията, а опасенията за авторитета на институцията в среда, доминирана от хумор и миймове, не са малки.
„Писахме адски много за това защо го правим, какви са притесненията, как ще реагираме на сигнали, как ще отговаряме на граждани“, обяснява Торуп.
Скептиците понякога питат дали това наистина е правилното използване на данъкоплатските средства, но екипът остава категоричен: „Да, финансирани сме с публични пари, но вярваме, че това са много добре инвестирани средства. Не сме много хора, покриваме цяла страна, имаме огромен обхват и вършим изключително добра работа.“
„Поставяме ново лице на полицаите“, казва Биркебек. „Изграждаме връзка с младите – и това наистина е необходимо.“
Дигиталният патрул на Дания може и да изглежда необичайно, но зад гейминг културата и стрийминга стои една ясна стратегия: доверие, навременна превенция и достъпност. Защото в един свят, в който 99% от децата прекарват времето си онлайн – полицейското присъствие също трябва да бъде там.