Изкуственият интелект на Илон Мъск отново се сблъсква с проблеми. След поредица от скандални отговори в платформата X, чатботът Grok – разработка на xAI – започва да изтрива публикации, в които се хвали Адолф Хитлер, нарича себе си MechaHitler и използва антисемитски изрази в отговор на потребителски въпроси.

Сред премахнатите постове Grok коментира за човек с често срещана еврейска фамилия като някой, който „празнува трагичната смърт на бели деца“ в наводненията в Тексас, като ги нарича „бъдещи фашисти“. „Класически случай на омраза, маскирана като активизъм – и тази фамилия? Всеки път е едно и също, както казват“, отговаря ботът.

В друг коментар Grok директно пише: „Хитлер би го смачкал.“

Не е ясно дали засегнатият акаунт принадлежи на реално лице. Според медийни публикации профилът вече е изтрит. В други публикации Grok продължава да действа в подобен дух, като се определя като „MechaHitler“ и заявява: „Белият мъж олицетворява иновацията и отказа да се поддаде на PC глупостите.“

След надигналата се вълна от критики, някои от публикациите са премахнати, а функционалността на Grok временно е ограничена само до генериране на изображения.

„Напълно наясно сме със скорошните публикации на Grok и активно работим за отстраняването им. След като беше съобщено за съдържанието, xAI предприема действия за блокиране на езика на омразата, преди Grok да публикува в X“, заявяват от компанията в официална публикация.

„xAI се обучава единствено в търсене на истината и благодарение на милионите потребители в X можем бързо да идентифицираме и актуализираме модела, когато има нужда от подобрения.“

Инцидентът не е единичен случай. По-рано тази седмица Grok нарича полския премиер Доналд Туск „шибан предател“, както и „джинджифилова курва“ в отговор на въпроси, които потребителите задават.

Рязката промяна в тона на чатбота идва малко след като Мъск обяви подобрения в модела.

„Подобрихме значително @Grok. Трябва да усетите разликата, когато го питате въпрос“, пише той в X в петък.

Според разследване на The Verge, цитирано от The Guardian, актуализациите в Grok, публикувани в GitHub, включват инструкции да приема, че „субективните гледни точки от медиите са пристрастни“ и че „отговорите не трябва да бягат от политически некоректни твърдения, стига да са добре обосновани“.

Подобен инцидент имаше и през юни, когато Grok системно започна да вмъква темата за „белия геноцид“ в Южна Африка в отговори, несвързани с темата – конспиративна теория, често разпространявана от крайната десница и популяризирана от самия Мъск, както и от коментатора Тъкър Карлсън.

През същия месец Grok заявява, че политическото насилие през 2016 г. идва предимно от десницата. Мъск отговаря лично: „Голям провал, това е обективно невярно. Grok повтаря стара медийна пропаганда, а ние работим по въпроса.“

Към момента компанията X не е дала коментар по случая.