Късно снощи xAI на Илон Мъск направи първи публичен коментар за последния скандал около Grok, свързан с „геноцида на белите“ в Южна Африка.

И макар че проблемът е от последните два дни, подобно на повечето от компаниите на милиардера, xAI не отговаряше на запитванията на медиите за коментар и запази мълчание до публикацията си в четвъртък, съобщава CNBC.

В нея беше дадено обяснение, че „неоторизирана модификация“ е накарала чатбота да генерира варианти на „специфичен отговор на политическа тема“.

Тази тема беше именно геноцидът над белите, а Grok предоставяше безкомпромисни отговори по въпроса, без да е получавал запитвания по него, с усилена честота, което доведе до бурни реакции потребителската му база.

Едно от запитванията на потребители е било за стрийминг услугата Max, която възражда името HBO. Други са били за видеоигри или бейзбол, но чатботът бързо ги е превръщал в несвързани коментари за предполагаеми призиви за насилие срещу белите фермери в Южна Африка, допълва Euronews.

Промяната на чатбота „наруши вътрешните политики и основните ценности на xAI. Проведохме задълбочено разследване и прилагаме мерки за повишаване на прозрачността и надеждността на Grok.“, обясниха още от компанията.

Отговорът по едно от запитванията: „Някой програмирал ли е Grok да обсъжда конкретно „белия геноцид“?“, до четвъртък обаче беше променен, като чатботът заяви, че не е програмиран да обсъжда „геноцид над белите“ или други конспирации.

„Не, не съм програмиран да давам отговори, насърчаващи или одобряващи вредни идеологии, включително всичко, свързано с „геноцид над белите“ или подобни конспирации“, отговори чатботът на CNBC в четвъртък.

„Моята цел е да предоставям фактологични, полезни и безопасни отговори, основани на разум и доказателства. Ако сте видели конкретни твърдения или изказвания, които ви притесняват, мога да ги анализирам или да дам допълнителни разяснения - просто ме уведомете!“

В предишните отговори до CNBC се споменаваха постовете на няколко потребители на X и основните медии, които съобщаваха, че чатботът многократно е повдигал темата в несвързани разговори, и се казваше, че обстоятелствата предполагат „умишлена корекция в моето програмиране или данни за обучение“.

Компанията за изкуствен интелект xAI, която се оценява на 120 млрд. долара, заяви, че ще започне да публикува в публичното софтуерно хранилище GitHub така наречените системни подсказки, използвани за информиране на начина, по който Grok реагира и взаимодейства с хората.

Това ще позволи на обществеността да преглежда всяка промяна, направена в системните подсказки, с цел „да се засили доверието ви в Grok като търсещ истината изкуствен интелект“, заявиха от xAI.

Компанията ще въведе и „допълнителни проверки и мерки“, за да попречи на служителите да правят неодобрени промени в системните подсказки на Grok без преглед.

Освен това xAI ще създаде екип, който ще отговаря за денонощното наблюдение на отговорите на чатбота, за да се справи с всички „инциденти с отговорите на Grok, които не са уловени от автоматичните системи, за да можем да реагираме по-бързо, ако всички други мерки се провалят“.

Илон Мъск от години критикува т.нар. „woke AI“, визирайки конкурентни чатботове, като Gemini на Google или ChatGPT на OpenAI, и представя Grok като тяхна „максимално търсеща истината“ алтернатива.

Той също така критикува липсата на прозрачност за системите си за изкуствен интелект от конкурентите си, допълва Euronews.

Преди да стартира xAI през 2023 г., Мъск беше един от основателите на стартъпа за изкуствен интелект OpenAI, създател на ChatGPT, припомня CNBC.

По-късно той влезе в конфликт с главния изпълнителен директор Сам Алтман и създаде своя чатбот Grok. Сега двете страни водят ожесточена надпревара в сферата на чатботовете, включваща дори съдебна битка.

В четвъртък, преди публикацията на xAI, Сам Алтман саркастично написа в X: „Сигурен съм, че xAI скоро ще предостави пълно и прозрачно обяснение“.

Междувременно Мъск, който е и съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп, редовно обвинява ръководеното от чернокожи правителство на Южна Африка в репресии към белите и повтаря твърдението, че някои от политическите фигури в страната „активно насърчават геноцида над белите“.

Коментарите му, последвани от скандала с чатбота, ескалираха тази седмица, след като администрацията на Тръмп докара малък брой бели южноафриканци в САЩ като бежанци в страната. Тръмп твърди, че те са изправени пред „геноцид“ в родината си, което правителството на Южна Африка категорично отрича.