xAI на Мъск засилва конкуренцията с OpenAI
Стартъпът набра 10 милиарда долара под формата на дълг и капитал и ще ги инвестира в подобряването на основната си AI платформа - Grok

Стартъпът за изкуствен интелект на Илон Мъск xAI е набрал общо 10 милиарда долара под формата на дълг и капитал, съобщават от Morgan Stanley, цитирани от CNBC.
Половината от тази сума е била осигурена чрез обезпечени облигации и срочни заеми, а останалите 5 милиарда долара - чрез стратегически капиталови инвестиции.
Финансирането дава на xAI повече ресурси за изграждане на инфраструктура и разработване на чатбота Grok и подпомага стремежа на компанията да се конкурира с OpenAI, както и с редица други играчи, включително Anthropic, подкрепян от Amazon.
През май Мъск обяви пред CNBC, че xAI вече е инсталирала 200 000 графични процесора (GPU) в своя център Colossus в Мемфис, Тенеси. Colossus е суперкомпютърът на стартъпа, който обучава изкуствения му интелект. Мъск заяви тогава, че компанията му ще продължи да купува чипове от гигантите в производството на полупроводници Nvidia и AMD и че xAI планира да построи център с 1 милион GPU извън Мемфис.
По повод най-новите инвестиции, набрани от компанията, Morgan Stanley заявява, че „постъпленията ще подкрепят продължаващото развитие на xAI на авангардни AI решения, включително един от най-големите центрове за данни в света и неговата флагманска платформа Grok“.
xAI продължава да пуска актуализации на Grok и през февруари представи AI модела Grok 3. Мъск се стреми да насърчи използването на платформата, като интегрира AI модела със социалната си мрежа X, по-рано известна като Twitter. През март xAI придоби X в сделка, която оцени сайта на 33 милиарда долара, а AI стартъпа – на 80 милиарда долара. Не е ясно дали новото увеличение на капитала е променило тази оценка.
Миналата година xAI набра 6 милиарда долара при оценка от 50 милиарда долара.
От Morgan Stanley казват, че последната емисия дълг е била „презаписана и е включвала известни глобални инвеститори“.
Конкуренцията между американските стартиращи компании в областта на изкуствения интелект се засилва. Те набират огромни суми за финансиране, за да купуват чипове и да изграждат инфраструктура.
През март OpenAI приключи кръг на финансиране на стойност 40 милиарда долара, който оцени разработчика на ChatGPT на 300 милиарда долара. Сред големите му инвеститори са Microsoft и японската SoftBank.
Anthropic, разработчикът на чатбота Claude, приключи кръг на финансиране през март, който оцени компанията на 61,5 милиарда долара. През май тя получи петгодишна револвираща кредитна линия на стойност 2,5 милиарда долара.
Мъск нарича Grok „максимално търсещ истината“ AI, който е и „анти-woke“, в опит да го отличи от конкурентите му. Но тази му позиция предизвика противоречия. Той влезе в конфликт с други лидери в областта на изкуствения интелект, включително Сам Алтман от OpenAI. Най-известен е случаят, в който Мъск коментира, че OpenAI, чийто съосновател е самият той, се е отклонила от първоначалната си мисия да развива изкуствен интелект в полза на човечеството като нестопанска организация и вместо това се фокусира върху търговския успех. През февруари Мъск, заедно с група инвеститори, направи оферта от 97,4 милиарда долара, за да купи контролния пакет на OpenAI. Алтман бързо отхвърли офертата.