Ще носи ли костюм президентът на Украйна Володимир Зеленски? Това би трябвало да е прост въпрос, но спор за отговора разединява залагащите в сайта Polymarket. Някои от тях твърдят, че са били лишени от полагащите им се печалби, като на карта са заложени общо 210 милиона долара.

Polymarket е платформа, която позволява на потребителите да залагат криптовалута за изхода от определено събитие, вариращо от спортни игри до резултати от избори или приходите от филмовия бокс офис.

Всеки отделен пазар за прогнози е оформен като двоичен въпрос. В този случай: „Ще облече ли Зеленски костюм преди юли?“

След като Русия нахлува в Украйна през 2022 г., Зеленски обеща да носи само военни униформи в знак на солидарност с войниците на фронта. Оттогава модният избор на украинския лидер се превърна в занимание за медиите, критикуван в някои среди като неуважителен, особено след разгорещената среща с президента на САЩ Доналд Тръмп през март.

На 25 юни Зеленски беше заснет на вечеря преди срещата на върха на НАТО в комбинация от черно сако, риза и панталон с детайли във военен стил, която множество медии - включително BBC и New York Post - определиха като костюм.

В публикациите в акаунта X, свързан с Polymarket, и в националната страница на Украйна в Instagram то дори беше посочено като костюм. И все пак залогът на платформата е напът да бъде решен по противоположен начин, което доведе до протест сред тези, които могат да загубят залога си.

Разминаването се свежда отчасти до спор относно определението за костюм.

„Той отговаря на техническото определение“, казва експертът по мъжко облекло Дерек Гай пред WIRED.

„Също така признавам, че повечето хора не биха го възприели като костюм.“

Но не само това, залогът се превърна в тест за ефикасността и надеждността на модела на Polymarket. В случай на спор платформата позволява на притежателите на определен крипто токен да гласуват за отговора. Това може да работи за залози с тип - отборът печели или не печели мач - но предизвиква хаос, когато на карта са поставени милиони долари за по-субективни теми, като например какво представлява костюм.

Преди да бъде решен даден пазар за прогнози, Polymarket дава на потребителите двучасов прозорец, в който те могат да повдигнат спор, като внесат гаранция от 750 долара. Ако спорът бъде регистриран, „оракулът“ на Polymarket, децентрализирана платформа за финансови договори, наречена Universal Market Access (UMA), трябва да гласува за решение.

UMA, която е създадена през 2018 г. и функционира независимо от Polymarket, разрешава тези спорове, като позволява на хората или организациите, които притежават нейните токени, да гласуват каква е истината.

В този случай гласоподавателите на UMA твърдят с непреодолима разлика, че Зеленски не е носил костюм.

Проблемът с подобна система, твърдят критиците, е, че тя е уязвима за злоупотреби от страна на т.нар. китове - притежатели на големи количества токени с прекомерно голямо влияние върху решенията.

За да не се налага да се намесват във всеки спор на Polymarket или да понасят друга финансова санкция за пропуснато гласуване, по-малките притежатели на UMA често предоставят своите токени на делегати, които гласуват от тяхно име, като по този начин допълнително концентрират предлагането.

Според платформата за данни Sentora 95% от токените UMA се контролират от китове.

„Това не е децентрализирано - никъде не е близо до децентрализирано“, казва независим търговец на криптовалути, който се подвизава под потребителското име defipolice. Същият може да загуби около 30 000 долара от залога си за Зеленски.

Стартирал през 2020 г., Polymarket стана известен миналата година като начин хората да залагат на резултата от президентските избори в САЩ. По време на изборния цикъл Polymarket и неговите застъпници представят пазарите за прогнози като по-добър метод за показване на резултатите от традиционните социологически проучвания. Един вид по-ефективен „източник на истината“. Но това твърдение е оспорено от провала на казуса Зеленски.

„Всеки знае отговора, но системата в момента е счупена“, твърди defipolice.

„Това е прецакана ситуация.“

Миналата година компанията отмени гласуването на UMA по залог за това дали Барън Тръмп е участвал в проект за криптовалута на тема „Тръмп“. По това време Polymarket възстанови парите на залагащите и изрично определи заключението на UMA като „погрешно“.

Компанията обаче не се е намесвала всеки път. През март залог на стойност 7 млн. долара за това дали Украйна и САЩ ще постигнат споразумение за достъп до минерали беше разрешен преждевременно с грешен резултат, пише WIRED.

По това време в съобщение в Discord, адресирано до засегнатите потребители, служител на платформата е нарекъл това „безпрецедентна ситуация“, която няма да върне парите на залагащите.

Окончателното решение за костюма се очаква да бъде взето съвсем скоро.

Цялата тази жега пристига в критичен момент за платформата, която е в средата на агресивен кръг за набиране на средства, ръководен от Founders Fund на Питър Тийл. Според Ройтерс пазарът за прогнози ще бъде оценен на 1 млрд. долара. Това определено не е идеалният момент да отчужди някои от най-активните си потребители или почтеността на пазарите му да бъде поставена под въпрос.