Европейската комисия е готова да затегне мерките срещу страните, които нарушават демократичните норми, като обвърже изплащането на милиарди евро със спазването на европейските стандарти.

Това означава, че правителствата, които са нарушили стандартите на ЕС за върховенство на закона чрез репресии срещу свободата на съдебната система и медиите, рискуват да загубят значителни средства от централизирания бюджет на ЕС.

Планът за разходите на ЕС за периода 2028-2034 г., който трябва да бъде публикуван в сряда и ще даде началото на поне няколко години на трудни преговори, ще разшири връзката между плащанията и отстъплението от демокрацията, според документ, цитиран от POLITICO. Преди това само част от бюджета от 1,2 трилиона евро беше обвързана по този начин.

Тази стъпка вероятно ще засили напрежението между Комисията и унгарския премиер Виктор Орбан, който е изправен пред реалната перспектива да загуби властта си след 15 години в изборите, насрочени за 2026 г. Той има бурни отношения с политиците от ЕС и другите правителства, които критикуват неговата русофилска и авторитарна политика.

Докато ЕС е предприел действия срещу Унгария и вече е задържал част от финансирането – а Орбан е отговори, заплашвайки да блокира европейските усилия за налагане на санкции на Москва – следващият бюджет „ще предвижда опростена и хармонизирана система от условия за всички средства на ЕС, отпуснати на държавите членки“, според документа.

Комисията иска да се откаже от сегашната система, при която „държавите членки с конкретни проблеми могат да бъдат изкушени да прехвърлят някои инвестиции между програми, за да избегнат подчиняването на определено условие“, се казва още в него.

Няколко страни от ЕС подкрепиха затягането на връзката между върховенството на закона и финансирането в своите становища до Комисията преди представянето на предложението за бюджет. След публикуването му правителствата ще започнат преговори помежду си за окончателния текст, но това е дълъг процес, който се очаква да приключи едва през 2027 г.

„Регламентът за условността трябва да се прилага за всички финансирания от ЕС“, пише Финландия в своята позиция по новия бюджет, цитирана от POLITICO.

Унгария обаче отвръща в свой документ, че тези правила „позволяват да се оказва произволен политически натиск в области, които не са свързани със защитата на бюджета на Съюза“. Словакия, която също е критикувана по отношение на върховенството на закона, подкрепя тези аргументи в своето становище.

Извън властта

Унгария вече губи 18 милиарда евро финансиране, което беше спряно заради нарушения на европейското право през последните няколко години. Орбан, който води кампания на антиевропейска платформа, е малко вероятно да предприеме стъпки за възстановяване на плащанията, преди да се изправи пред оценката на обществото следващата година.

Според дипломат от ЕС Комисията се възползва от вътрешните слабости на Орбан – той изостава в проучванията от своя проевропейски съперник Петер Магяр – за да предложи по-строги правила. Тъй като не се очаква националните столици да гласуват новите правила преди 2027 г., има вероятност Орбан да напусне поста си, преди бюджетът да бъде одобрен. Служителите на Комисията са уверени, че правителство, водено от Магяр, ще възстанови връзките с Брюксел и ще приложи изискваните от ЕС реформи, за да получи достъп до блокираните средства.

Според плана бюджетът ще съдържа пряка връзка между нарушаването на върховенството на закона от страна на правителствата и съответното плащане, което се блокира. Това означава, че докато субсидиите за земеделските производители няма да бъдат засегнати от авторитарните тенденции на национално ниво, програмата за обмен на студенти може да пострада, ако има нарушения на академичната свобода.

Комисията иска да запази паричния поток към получателите на финансиране от ЕС – като НПО или университети – независимо дали дадено правителство спазва върховенството на закона. Основната идея е, че гражданското общество не трябва да понася тежестта на простъпките на лидерите.

Renew, либералната група в Европейския парламент, иска да направи още една крачка напред. Тя подкрепя директното предоставяне на замразените средства от ЕС на гражданското общество, като по този начин ефективно заобикаля централните правителства.

Тази нова система, известна като „интелигентна условност“, ще отбележи промяна в сравнение с настоящите правила, при които замразените средства се връщат колективно на 27-те държави от ЕС след изтичане на срока на валидност.

„Поставихме ясни условия: никакви пари от ЕС за автократи, но продължителна подкрепа за гражданското общество“, коментира в четвъртък Валери Хайер, председател на Renew. „Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен пое ангажимент. Сега е нейна работа да спази думата си“.

„Интелигентната условност“ обаче е критикувана с мотива, че намалява стимулите за националните правителства да провеждат необходимите реформи. Очаква се комисарите да изгладят този въпрос по време на спешните преговори по бюджета, насрочени за уикенда.