Американските компаниите в сегмента на криптовалутите се стремят бързо да разширят дейността си в сферата на традиционното банкиране, опитвайки се да се възползват от по-благоприятната регулаторна среда при управлението на президента Доналд Тръмп и да се интегрират по-дълбоко във финансовата система.

Платежната крипто платформа Ripple, компанията за стейбълкойни Circle и попечителят на активи BitGo са подали заявления за национален банков лиценз за доверителна институция, което би им позволило да предлагат определени банкови услуги. Междувременно борсата Kraken планира да пусне дебитни и кредитни карти до края на месеца, пише Financial Times.

„Това е естествено сливане на две индустрии“, коментира пред медията Арджун Сети, съизпълнителен директор на Kraken. Допълва, че компанията ще пусне дебитни и кредитни карти до края на месеца.

Тези действия подчертават стремежа на крипто играчите да разширят дейността си отвъд традиционните услуги с цифрови активи. Увереността им расте благодарение на администрацията на Тръмп, която е отворена към дигиталните активи - за разлика от предишния президент Джо Байдън, който бе възприеман като враждебен към индустрията.

Базираната в Ню Йорк компания Circle заяви, че получаването на лиценз за национална доверителна банка от Офиса на валутния контрол, който регулира финансовите институции, би било „съществена стъпка“ към интегрирането на цифровите активи в по-широката финансова система. Засега Anchorage Digital е единствената крипто компания с подобен лиценз.

„Това е обрат от периода, когато много крипто компании твърдяха: ‘Не ни трябват банки, не ни трябват закони, ние сме над всичко това’“, казва Макс Боничи, партньор в адвокатската кантора Davis Wright Tremaine. „Сега казват: ‘Регулирайте ни’.“

Доверителните банки могат да съхраняват активи и да обработват плащания, но не могат да отпускат заеми или да приемат директни депозити от клиенти. Придобиването на национален статус би премахнало необходимостта от лицензиране във всеки отделен щат и би подобрило достъпа на компаниите до финансовата инфраструктура.

Този тласък към банкиране съвпада с предстоящото обсъждане във Вашингтон на законодателство за стейбълконите, което би ги доближило още повече до традиционната финансова система.

„Това наистина отваря финансовите пазари в САЩ за стабилните монети“, казва Адам Черничоу, партньор в адвокатската кантора Pillsbury.

Стейбълкойните следват стойността на национална валута като щатския долар и стават все по-популярни, като получават силна подкрепа от Тръмп и неговия екип. Те се използват от трейдъри за прехвърляне между фиатни и криптовалути, както и за трансгранични плащания.

Предложеният закон Genius Act ще затегне регулацията на стабилните монети и ще ги обвърже по-тясно с американски държавни облигации, които се използват като обезпечение за стабилните монети, обвързани с долара. Само регулирани банки и определени небанкови субекти с лиценз ще могат да издават такива монети.

Главният изпълнителен директор на Ripple, Брад Гарлингхаус, съобщи, че компанията е подала заявление и за откриване на основна сметка във Федералния резерв, което би ѝ позволило да държи резерви от стабилни монети директно в централната банка.

Цифровото банкиране и криптосекторът все повече се сближават, като финтех компаниите се стремят да използват растящата популярност на криптоактивите, за да привлекат клиенти в САЩ.

Брокерската платформа Robinhood, която миналата година генерира над половината от приходите си от транзакции чрез криптовалути, планира да пусне нови банкови услуги през есента.

„Трябва да можем да ви помогнем във всичките ви финансови нужди“, казва изпълнителният директор Влад Тенев пред Financial Times.

Лондонската необанка Revolut - която също печели значителни приходи от търговия с криптовалути - има дългосрочна амбиция да получи банкова лицензия в САЩ, докато главният изпълнителен директор на Klarna, Себастиан Сиемиятковски, иска да превърне компанията в крипто бизнес.

В същото време големи играчи като Bank of America планират да пуснат собствени стабилни монети, след като бъде финализирано американското законодателство в тази насока.

„Настоящата администрация ясно показа, че е отворена към заявления за банкови лицензи, за разлика от предишната“, казва Дейвид Портила, партньор във Davis Polk, специализиран във финансовите услуги.

Въпреки това, не всички крипто компании, навлизащи в традиционното потребителско банкиране, виждат нужда от банков лиценз. Kraken - която вече разполага с лиценз в Уайоминг - ще пусне новото си приложение без да кандидатства за банков статут или доверителен лиценз.

„Не искаме да бъдем банка, която отпуска ипотечни кредити. Искаме просто да си партнираме с най-добрите в тази област“, казва изпълнителният директор на Kraken Арджун Сети.