Крипто компаниите и търговците инвестират милиарди долари в токенизирани версии на парични пазари и взаимни фондове с държавни облигации, тъй като търсят алтернативи на стабилните монети, където да инвестират излишните си парични средства, които също могат да им донесат някаква доходност.

Общите активи, държани в токенизирани държавни ценни книжа – които включват фондове, чиито дялове са превърнати в дигитални токени, както и някои токенизирани американски държавни облигации – са скочили с 80% от началото на годината до 7,4 млрд. долара, според данни на RWA.xyz, цитирани от Financial Times. Фондовете, управлявани от BlackRock, Franklin Templeton и Janus Henderson, са отбелязали особено бърз растеж, като общите им активи са се утроили.

Притокът се дължи отчасти на крипто търговците, много от които считат токенизираните фондове за по-атрактивно място за насочване на парите си в сравнение със стабилните монети. Някои инвеститори също започват да използват тези фондове като лесна за търговия форма на обезпечение в транзакции с крипто деривати.

„Стабилните монети бяха временни, а токенизираните парични пазарни фондове са истинската сделка. Търговците започват да правят прехода“, казва пред Financial Times Оливие Портенсейн от FundsDLT, която е част от клиринговата къща Clearstream. „Токенизацията предоставя по-евтин и по-лесен начин за закупуване на взаимни фондове, а ликвидността се подобрява”.

Изборът на прокрипто президент на САЩ Доналд Тръмп предизвика нова вълна от ентусиазъм, че технологията, базирана на блокчейн, може да модернизира инфраструктурата на финансовите пазари, където скоростта на сключване на сделки все още изостава значително от темпото, с което се обработва търговската информация.

Токенизирането на паричните пазарни фондове създава дигитална версия на един от най-консервативните продукти за управление на активи, който след това може да се съхранява в регистър. Застъпниците твърдят, че токенизацията насърчава по-бърза и по-евтина търговия, тъй като държавните ценни книжа и паричните пазарни фондове могат да бъдат приемани като обезпечение.

Времето за сетълмент на блокчейн е минути, а не дни, което намалява капиталовите изисквания, а рисковете при покриването на маржин плащанията и административните разходи за управляващия активи също са по-ниски, казват те.

McKinsey оценява, че пазарът на токенизирани взаимни фондове, облигации и борсово търгувани облигации може да нарасне до 2 трилиона долара. Традиционните парични пазарни фондове в САЩ понастоящем управляват активи на стойност около 7 трлн. долара.

Досега основното търсене на токенизирани облигации и парични пазарни фондове идва от крипто търговците, които все по-често ги използват като алтернатива на стабилните монети.

Последните – често използвани като място за съхранение на пари в брой преди или след търговия с други токени – са обвързани и деноминирани в твърда валута и по този начин цената им не се променя, но също така не предлагат никаква доходност на притежателите. Токенизираните парични пазарни фондове осигуряват по-голяма сигурност от стабилните монети, казват анализаторите, като същевременно осигуряват доходност на инвеститорите.

Крипто инвеститорите могат да използват токенизирани продукти, за да държат свободни парични средства „във формат, който е лесен за използване и, за разлика от повечето стабилни монети, им позволява да печелят доходност“, пише Стивън Ту, анализатор в Moody's, в неотдавнашен доклад.

Друг източник на растеж са самите емитенти на стабилни монети, които са инвестирали резервите, подкрепящи техните токени, във висококачествени активи, носещи доходност. Токенизираният Treasury Fund (JTRSY) на Janus Henderson на стойност 409 млн. Долара, например, се подкрепя основно от един клиент, Sky Money, третият по големина емитент на стабилни монети. Освен това инвеститорите започват да използват тези токенизирани продукти на американското министерство на финансите като обезпечение при търговия на марж, например при извънборсови деривативни сделки като лихвени суапове. Това означава, че търговците – подобно на крипто пазарите, които работят денонощно – вече не са обвързани с работното време на банките за плащания и сетълмент на сделки.

В знак на нарастващия ентусиазъм на Уолстрийт към токенизираното обезпечение, миналия месец няколко групи, включително американската търговска компания DRW Trading, платформата за облигационния пазар Tradeweb Markets, BNP Paribas, Citadel Securities и Goldman Sachs, инвестираха колективно 135 млн. долара в Digital Asset, чиято блокчейн Canton Network държи токенизирани активи като облигации и споразумения за обратно изкупуване. YZi, семейната инвестиционна компания на бившия главен изпълнителен директор на Binance Чангпенг Джао, също участва в набирането на средства.

Изпълнителният директор на Digital Asset Ювал Руз коментира, че фокусът на компанията е върху прехвърлянето на обезпечения, които се използват за покриване на маржин колове, и плащания. Позволението на компаниите „да прехвърлят своите обезпечения и маржини“ толкова бързо, колкото всички други крипто активи, би довело до „доста драстична“ ефективност и икономия на разходи, добавя той.

Макар че паричните пазарни фондове понякога се използват като обезпечения в търговията с деривати, малко клирингови къщи ги приемат като обезпечения - например за фючърси.