Продажбите на рискови европейски корпоративни дългови инструменти достигнаха най-високото си ниво през юни, тъй като компаниите с нисък рейтинг се възползваха от изтичането на капитали от американските пазари. То е предизвикано от опасения от последиците от търговските тарифи на президента Доналд Тръмп.

Емитирането от компании с висока доходност или с нисък рейтинг – много от които преди това са имали затруднения да получат достъп до пазара – се е увеличило до около 23 млрд. евро през юни, според данни на JPMorgan, цитирани от Financial Times. Това надминава предишния месечен рекорд, поставен през юни 2021 г., с около 5 млрд. евро.

През юни също така е регистриран най-голям брой сделки – 44, според данни на PitchBook.

„Пазарът се дави в нови сделки“, казва инвеститор от европейски кредитен хедж фонд.

Компаниите с нисък рейтинг реагират на спада в разходите по заемите заради по-голямото търсене от страна на инвеститорите, много от които пренасочват средствата си от американски активи, мотивирани от непредсказуемата търговска политика на Тръмп и опасенията относно огромните нужди на правителството от заеми. Въпреки че американският пазар на акции отбеляза силно възстановяване през второто тримесечие, широкото изтегляне от пазарите на доларови облигации продължава. Това допринася за най-слабия старт на годината за зелената валута от повече от половин век. Междувременно европейските фондове за облигации с висока доходност отбелязват седем поредни седмици на приток на средства, според данни на Bank of America.

Търсенето в Европа е толкова голямо, че компании като производителят на патрони Czechoslovak Group (CSG) и производителят на маслозаместители Flora през изминалата седмица са успели да навлязат на облигационните пазари, до които преди това им е било трудно да получат достъп.

„Има огромно количество пари, които трябва да бъдат инвестирани. Това е пазар, на който хората търсят възможностите“, казва Бен Томпсън, ръководител на отдела за капиталови пазари с ливъридж в JPMorgan за региона EMEA.

Сделката на Flora, собственост на KKR, е първата за почти година, сключена от емитент с рейтинг CCC – един от най-ниските в кредитния спектър. Търсенето на по-рискови кредити от страна на инвеститорите означава, че компанията също така може да емитира облигации съгласно норвежкото законодателство, което традиционно е по-либерално по отношение на разкриването на информация и защитата в сравнение с някои други западни пазари.

В понеделник Flora определи цената на облигациите си на 400 млн. евро с доходност 8,625%, което е с около четири процентни пункта по-ниско от другите дългове с подобен рейтинг, след като миналата година трябваше да оттегли друга облигационна сделка.

Базираната в Прага CSG е успяла да оцени новия петгодишен дълг в долари и евро с доходност съответно 6,5% и 5,25% миналата седмица. Това бележи драстичен спад в разходите по заемите от последното ѝ финансиране – облигации на стойност 775 млн. долара през ноември, които според Financial Times са били продадени на частни кредитни компании с лихвен процент от над 11%.

На пазара, предлагащ нови дългови инструменти, деноминирани в евро, на инвеститорите, е и Carnival, най-големият круизен оператор в света. През последните няколко години той беше принуден да оцени сделките, обезпечени с круизните му кораби, при двуцифрени лихвени проценти.

Спредовете на високата доходност – допълнителната доходност над държавния дълг, която рисковите кредитополучатели трябва да плащат – са спаднали от над 4 процентни пункта през април до 3,1 процентни пункта в края на юни, според данни на Ice BofA.

„В момента можете да отпечатате доста рискови неща на много атрактивни лихвени проценти. Пазарът е в разгара си“, казва инвеститор в облигации с висока доходност пред Financial Times. „Има приток към нашия пазар, тъй като хората търсят диверсификация извън САЩ“.

Търговската политика на президента Тръмп накара много големи инвеститори да преосмислят своето преобладаващо предпочитание към САЩ, предвид по-голямата несигурност.

„Има огромен приток на капитал към този клас активи и започваме да виждаме, че по-големите мениджъри се фокусират повече върху Европа“, казва Томпсън.

Емитентите с проблемно минало или тези, които предлагат сложни инструменти, като облигации с плащане в натура – при които лихвата може да се натрупва в главницата, която се изплаща при падежа – също са били горещо посрещнати от инвеститори с големи суми парични средства за инвестиране.

Миналата седмица гигантът в производството на обувки Skechers емитира облигации на стойност 1 млрд. евро, заедно с други такива за 2,2 млрд. долара, които включват опция за плащане в натура, като частта в евро е увеличена от първоначалния размер на емисията от 750 млн. евро.

„Мениджърите отчаяно търсят възможности за инвестиране“, казва банкер, специалист по ливъридж финансиране.