Големи инвеститори диверсифицират портфейлите си от облигации, за да включат по-голяма експозиция към пазари извън САЩ, тъй като търговската война на Доналд Тръмп и нарастващият дефицит на страната намаляват привлекателността на най-големия дългов пазар в света, съобщава Financial Times.

Дълговите пазари в САЩ бяха засегнати през последните дни от „големия, красив“ данъчен закон на президента, който беше приет от Камарата на представителите в четвъртък и заплашва да увеличи рязко публичния дълг на страната. Нарастващата загриженост за равнището на правителствените заеми следва дивите колебания при държавните ценни книжа заради последиците от митническия блицкриг на Тръмп през миналия месец, когато американският дълг не успя да изиграе традиционната си роля на убежище от пазарния стрес.

„САЩ вече не са крайното и единственото възприемано сигурно убежище“, коментира пред изданието Винсент Мортие, главен инвестиционен директор в Amundi, най-големият мениджър на активи в Европа. „Страната се превърна в дом на изключителна фискална недисциплинираност“.

Инвестиционните шефове все пак подчертават, че доларът ще остане световна резервна валута в обозримо бъдеще, а държавните ценни книжа ще запазят ролята си на основен компонент в портфейлите от облигации. Въпреки това те предупреждават, че неотдавнашните сътресения, предизвикани от търговската война на Тръмп и неговите мита в „деня на освобождението“ на 2 април, са подчертали ползите от международното разпределение, особено когато дълговите пазари на много региони внезапно генерират висока възвръщаемост.

„Нашата клиентска база преглежда разпределенията си и се чувства силно претоварена с доларови активи в сравнение с това, което е било в миналото“, казва Боб Микеле, главен инвестиционен директор и ръководител на глобалния отдел за фиксиран доход в JPMorgan Asset Management. „Сега те са загрижени за всичко, което се случва в САЩ - за въздействието на митата, за размера на бюджетния и федералния дефицит и още, и още, и още. Защо да не използват тази възможност, за да диверсифицират дейността си на други пазари?“.

Дългосрочните американски държавни облигации се разпродадоха рязко в навечерието на приемането на данъчния закон на Тръмп, удължавайки многодневния спад, след като слаб аукцион на Министерството на финансите подчерта засилващите се опасения относно фискалната траектория на Америка. Доходността на 30-годишните облигации се покачи над 5,1% в четвъртък, което е най-високото ѝ ниво от края на 2023 г., отразявайки резкия спад в цената.

Междувременно доларът се понижи с 8% тази година спрямо шестте основни равностойни валути.

„Доларът е историята“, казва Линдзи Роснер, ръководител на отдела за многосекторно инвестиране в Goldman Sachs Asset Management. „Трудно е да се намери равностоен ликвиден, задълбочен пазар с върховенство на закона. Но въздействието върху него е значимо. Доларът има слабост, която е трайна. Диверсификацията извън САЩ има своята сила“.

По-рано през май мениджърският екип на гиганта в облигационните фондове Pimco коментира пред Financial Times, че е „разумно“ да се „търсят други висококачествени пазари за диверсификация“ на фона на повишените рискове от рецесия, причинени от митата на Тръмп.

Инвеститорите изтъкват по-специално привлекателността на европейските пазари на облигации, заедно с японския и австралийския дълг, като всички те предлагат висока доходност заедно с все по-оптимистични икономически разкази.

„Бих казал, че има ускоряване на интереса към търсене извън американските пазари на недоларови активи, особено сега, когато в Европа се получава значителна доходност“, казва Мишел, според когото в региона се развива „ново ядро“. „В миналото всички са гледали към Германия и Франция. Но тъй като там има опасения за фискалната експанзия, сега гледаме към това, което преди 15 години се смяташе за периферен кредитополучател: Италия и Испания“.

Опасенията за публичните финанси на САЩ доминираха разговора на пазара през последните дни, тъй като Конгресът напредва с проектозакона, който ще удължи данъчните облекчения на Тръмп от 2017 г. Независими анализатори твърдят, че законодателството ще увеличи значително годишния дефицит и дълговата тежест на страната.

„САЩ най-вероятно ще поддържат бюджетен дефицит между 6 и 7% от БВП“, смята Мортие от Amundi. „Това е много по всички стандарти и ще доведе до повече нужди от рефинансиране, така че ще се увеличи предлагането на държавни ценни книжа на пазара. Може ли търсенето да го последва? Да, но много купувачи ще поискат по-висока доходност“.

Хенри Маквей, ръководител на отдела за глобално макро разпределение на активите в компанията за частен капитал KKR, казва, че „денят на освобождението“, когато Тръмп започна глобалната си търговска война, е „бил катализатор за започване на сериозни разговори с глобалните инвеститори и техните бордове за диверсификация извън американските капиталови пазари”.

„Когато САЩ по-рано тази година преживяха тройката от по-слаб долар, падащи акции и нарастващи лихви, това задейства алармените камбани за риск, които принудиха всички - от държавните инвестиционни фондове до семейните компании - не само да намалят риска, но и да търсят начини да намалят свръхдозите си от американски активи“.

Маквей предполага, че „традиционната роля на американските държавни облигации може да намалее поради фискалния дефицит на страната и високия ливъридж“.